خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامت
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۸:۳۳

اين ۵ جمله را هرگز به خودتان نگوييد!

 

۱. اين احتمال وجود دارد كه زندگي خود را با ديگران مقايسه كنيد و مدام زمزمه كنيد: "همه از من بهترند!" يادتان باشد كه با گفتن اين جمله، ظلم بزرگي به خود مي‌كنيد! نسبت به خويش مهربان باشيد و به جاي چنين جملاتي، به خود بگوييد: "من هم ويژگي‌ها و توانايي‌هايي دارم و به كمك آن‌ها مي‌توانم حتي بهتر از ديگران پيشرفت كنم" و يا "اگر كسي توانسته كاري را انجام دهد، پس بقيه هم مي‌توانند و كار نشد ندارد".وقتي عادت كرده‌ايم كه فقط توانايي‌هاي ديگران را ببينيم، ناخودآگاه از خودمان و قابليت‌هاي‌مان باز مي‌مانيم، دچار عقده حقارت مي‌شويم چون مي‌ترسيم كه مبادا كاستي‌ها و ضعف‌هاي‌مان برملا شوند و در نهايت اعتماد به نفس لازم براي ادامه مسير را از دست مي‌دهيم. اما در مورد سرمنشأ اين باور غلط چه مي‌توان گفت؟ پاسخ اين سوال را بايد در زمان‌هاي گذشته جستجو كنيم. به احتمال زياد شما خاطره خوبي از مقايسه شدن با همسالان خود نداريد چون در مدرسه يا خانواده مدام با هم سن و سال‌هاي خود مقايسه شده‌ايد. بسياري از والدين از آنجا كه مهارت لازم در فرزندپروري ندارند، فكر مي‌كنند كه با مقايسه كودك با ديگران، در حقيقت او را تشويق مي‌كنند كه زرنگ‌تر باشد، در حالي ‌كه در عمل اتفاق ديگري مي‌افتد: كودك تمام انگيزه‌ها و قابليت‌هاي خود را سركوب شده مي‌بيند و عملا پيشرفتي نخواهد كرد. 


۲. يكي ديگر از افكار منفي‌ كه ممكن است به سراغتان بيايد اين است: "اگر شكست بخورم، اطرافيانم را مأيوس مي‌كنم". توصيه مي‌كنيم كه كمي به خود مسلط باشيد و به جاي اين افكار نااميدكننده، به اين فكركنيد كه اگر شكست بخوريد، اطرافيان شما از شكستتان نااميد و ناراحت مي‌شوند و نه از شخص شما!‌ سپس به اين بيانديشيد كه هيچ پيشرفتي در زندگي، بدون شكست به دست نمي‌آيد و در حقيقت شكست، مقدمه پيروزي است. اما چرا چنين افكاري به سراغ شما مي‌آيد؟ در حقيقت وقتي تمام تلاشتان را مي‌كنيد كه تصوير ذهني ديگران نسبت به شما خراب نشود، ناخواسته سير نزولي‌تان نيز آغاز مي‌گردد! اين منطق، قدرت خطر كردن را از شما مي‌گيرد و باعث مي‌شود كه شما از ترس شكست، شانس‌هاي زندگي‌تان را ناديده بگيريد. 


۳. اگر مدام با خودتان زمزمه كنيد كه " من هميشه شكست مي‌خورم"، هيچگاه طعم شيرين موفقيت را نخواهيد چشيد! در عوض به خود بگوييد: "شايد گاهي آنقدرها موفق نبوده‌ام اما تلاش خود را كرده‌ام و با شرايط به خوبي كنارآمده‌ام" و يا "اگر يك استراتژي جواب نداد، بايد به فكر يك راهكار جديد باشم".

فقط يادتان باشد كه اگر مدام خود را بازنده فرض كنيد، به هيچكدام از اهدافتان نمي‌رسيد، پيشرفت نمي‌كنيد و تا ابد در ابهام و تاريكي باقي مي‌مانيد.


۴. جمله " مي‌توانستم خوب‌تر از اين‌ها باشم"، جمله معروفي است كه قطعا بارها با خود زمزمه كرده‌ايد! توصيه ما به شما اين است كه به خودتان رحم كنيد! كمال‌گرايي افراطي، شما را به مرور از پاي درمي‌آورد! در عوض به خود بگوييد: "من در حد توانم كارهاي لازم را انجام مي‌دهم و بقيه وقت و انرژي‌ام را صرف خودم و خواسته‌هايم خواهم كرد". يادتان باشد كه سعي شبانه‌روزي در "خوب‌تر بودن"، شما را به مرحله‌اي مي‌رساند كه ديگر هيچ كدام از كارهايي كه انجام مي‌دهيد، برايتان خوب و باارزش نخواهد بود.


۵. جمله ديگري كه ممكن است در سنين بالاتر به خود بگوييد اين است كه "با اين سن و سال، هيچ شانسي براي تغيير ندارم". اما توصيه مي‌كنيم كه به جاي اين جمله، به خودتان بگوييد كه هيچگاه براي تغيير دير نيست، حتي اگر شده به اندازه يك سر سوزن! 

وقتي شما تغيير خود و تغيير روش زندگي‌تان را غيرممكن بدانيد، كم‌كم سرخورده مي‌شويد، شكست را مي‌پذيريد و در نهايت براي بهبود اين وضعيت  هيچ تلاشي نخواهيد كرد. 


سه روش براي غلبه بر ويروس‌هاي ذهني! : ۱. افكار محدودكننده و نيز جملاتي كه بار عمومي دارند را شناسايي كنيد. اين جملات عبارتند از: "همه مردم همين هستند"، "همه همين كار را مي‌كنند"، "هيچكس اين كار را نمي‌كند" و...۲. مراقب جملات شرطيِ منفي باشيد، به عنوان مثال: "مي‌خواهم رژيم بگيرم، اما اگر غذا نخورم، ضعيف و مريض مي‌شوم" و يا "اگر سر اين كار بروم، ديگر آزادي سابق را نخواهم داشت". ۳. سؤال‌هاي خوب از خودتان بپرسيد! مثلا "اهداف اصلي من از كاهش وزن چيست؟"، "آيا هدف فقط كاهش وزن است يا لذت بردن از خوردن؟" و يا "آيا من استحقاق يك شغل خوب و با درآمد بهتر را ندارم؟"چگونه مي‌توان در موانع زندگي تغيير ايجاد كرد؟ به محض اين‌كه الويت‌ها و اهداف زندگي‌تان را مشخص سازيد، به سرعت مي‌توانيد قابليت‌هاي فردي‌تان را در راه رسيدن به آن‌ها بسيج كنيد… مثلا به خود بگوييد: "من مي‌توانم انسان شادي باشم و شاد بودن فقط در خوردن خلاصه نمي‌شود" و يا "من آزادي را با دستان خودم و در زندگي فردي‌ام ايجادمي‌كنم و آزادي من به زندگي حرفه‌ايم وابسته نيست"...  

 

اين ۵ جمله را هرگز به خودتان نگوييد!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۸:۱۳

۶ خطر مصرف قرص‌هاي خواب‌آور

 

براي درمان بي‌خوابي داروهاي بسياري در دسترس هستند، اما عوارض جانبي آنها ممكن است خطرناك باشد. ظاهرا، تجويز قرص‌هاي خواب‌آور مثل درمان كامل بي‌خوابي به نظر مي‌رسد: يك قرص را مصرف كنيد و چند دقيقه بعد به خواب آرامي ‌برويد. اگرچه اين قرص‌ها بدون نسخه هستند، اما بسياري از مردم از خطرات و عوارض جانبي آن غافل‌اند. براي آشنايي با اين مشكلات احتمالي، اين مطلب را دنبال كنيد: شما مي‌توانيد به سرعت معتاد اين داروها شويد: هنگامي‌ كه قرص‌هاي خواب‌آور را در مدت زمان طولاني مصرف مي‌كنيد، بدن شما به مواد مخدر عادت مي‌كند و ديگر دوزهاي پايين اثر خود را از دست مي‌دهد. اينجاست كه براي داشتن يك خواب خوب، به دوزهاي بالاتر و بالاتر نياز پيدا مي‌كنيد. بالا بردن دوز مصرفي، نيز مي‌تواند در هنگام خواب منجر به تنفس كُند و باعث مرگ شود. براي كاهش خطر ابتلا به اين عوارض جانبي، قرص‌هاي خواب‌آور را براي بيش از يك يا دو هفته مصرف نكنيد. 


رانندگي خواب آلود : تحقيقات جديد نشان مي‌دهد افرادي كه انواع خاصي از قرص خواب را مصرف مي‌كنند، ممكن است بعد از بيدار شدن هنوز به اندازه كافي مواد مخدر در خون‌شان وجود داشته باشد. همين مساله منجر به ايجاد اختلال در فعاليت‌هايي مانند رانندگي خواهد شد. براي جلوگيري از خواب‌آلودگي روز بعد، دستورالعمل‌هاي پزشك خود را دنبال  و از مصرف قرص‌هاي خواب‌آور مانند آمبي ين خودداري كنيد، مگر اينكه حداقل هفت ساعت پس از مصرف ِآن را  به خواب اختصاص دهيد. اثرات جانبي ناپايدار: همه ما در حين خواب مرتكب كارهاي عجيب و غريب مي‌شويم، اما به‌خصوص با مصرف قرص‌هاي بنزوديازپان، دچار عوارض جانبي مانند راه رفتن در خواب و اعتياد به مواد مخدر مي‌شويم. حتي ممكن است از خواب بيدار شويم و ندانيم كجا هستيم. در صورتي كه دچار رفتارهاي عجيب و غريب در حين خواب هستيد، بايد پيش از هرگونه تجويز قرص خواب‌آور توسط پزشك‌تان، او را از اين موضوع مطلع كنيد.زمين افتادن:طبق يك تحقيق جديد، بيماراني كه زولپيدم مصرف مي‌كردند، چهار بار بيشتر از افرادي كه اين قرص را مصرف نمي‌كردند، زمين مي‌افتادند. سقوط كردن كاملا يك مشكل است. تمام بدن شما بر روي دو پا كاملا متعادل است. شما روي پاهاي خود داراي حسگرهايي هستيد كه دائم مركز ثقل بدن و جايي را كه در آن هستيد اندازه‌گيري مي‌كنند. با مصرف داروهايي كه اين سيستم را خاموش مي‌كنند مثل قرص‌هاي خواب‌آور، خطر زمين افتادن براي شما بيشتر مي‌شود. خصوصا اين مساله را در مورد بيماران مسن‌تر بايد جدي گرفت.


سرطان و مرگ: طبق يك تحقيق، افرادي كه قرص‌هاي خواب‌آور مصرف كردند در مقايسه با افرادي كه آنها را مصرف نكرده بودند احتمال بيشتري براي مرگ يا ابتلا به سرطان داشتند. اين لزوما بدان معنا نيست كه اين داروها قطعا عوارض جانبي منفي ايجاد مي‌كنند. ولي براي درمان بي‌خوابي بهتر است به جاي تجويز اين نوع دارو از درمان رفتاري شناختي كمك گرفت كه مي‌تواند به تغيير الگوهاي تفكري فرد بي‌خواب كمك كند. مشكل كنار گذاشتن قرص خواب‌آور:هنگامي‌ كه شما شروع به مصرف قرص‌هاي خواب‌آور مي‌كنيد، مشكل بتوانيد آن را به راحتي كنار بگذاريد، به‌خصوص اگر آنها را براي مدت طولاني مصرف كرده باشيد. هنگامي‌ كه مصرف دارو را متوقف مي‌كنيد، مشكلات خواب عملا بدتر مي‌شود. اگر مي‌خواهيد از خوردن قرص‌هاي خواب‌آور دست بكشيد، با پزشك خود براي تنظيم برنامه كاهش دوزهاي خود صحبت كنيد. ترك يك شبه اين قرص‌ها خطرناك است.


۶ خطر مصرف قرص‌هاي خواب‌آور

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۵۴

موبايل و تبلت، خواب نوجوانان را مختل كرده است!

 

نوجوانان بايد به طور متوسط ۹ ساعت در شبانه روز بخوابند، در حالي ‌كه آنها خواب شبانه را بيش از حد كوتاه مي‌كنند. يكي از دلايل اين كمبود خواب اين است كه آنان دائما در نزديكي صفحات نمايش هستند. اين موضوع باعث جلوگيري از به خواب رفتن و مانع از داشتن يك خواب خوب مي‌شود.فرآيند به خواب رفتن:فعاليت‌هاي زيستي ما به‌وسيله يك ساعت داخلي هماهنگ مي‌شود كه در منطقه‌اي از مغز نزديك هيپوتالاموس قرار دارد. اين ساعت طوري تنظيم شده كه در ۲۴ ساعت بر اثر نور تنظيم مي‌شود و نياز به خواب را ايجاد مي‌كند. در پايان روز هنگامي‌كه شدت نور كاهش مي‌يابد، به كمك اين ساعت زيستي، بدن هورموني به نام ملاتونين توليد مي‌كند. اين هورمون پيامي ‌به بدن ارسال مي‌كند كه به بدن مي‌گويد الان وقت خواب است.نور آبي صفحه نمايش:شايد عجيب به نظر برسد ولي نور سفيد از چندين رنگ نور مختلف تشكيل شده است كه يكي از آنها رنگ آبي است، اگر مقدار اين رنگ زياد باشد، باعث صفر شدن ساعت زيستي بدن مي‌شود و باعث اختلال و بي‌نظمي ‌در توليد ملاتونين مي‌شود. بنابراين براي مثال قرار گرفتن به مدت دو ساعت در مقابل صفحه نمايش، مقدار توليد ملاتونين را به مقدار قابل توجهي كاهش مي‌دهد، به‌طوري كه باعث اختلال در خواب مي‌شود.

رفتار‌هاي اعتياد آور:مشكل ديگري كه به صفحات نمايش مربوط مي‌شود لزوما به خاطر نور آنها نيست، بلكه اغلب به فعاليت‌هاي اجتماعي مجازي مربوط مي‌شود. مثلا پاسخ به ايميل‌ها يا چت با دوستان در شبكه‌هاي اجتماعي، شخص را وادار به بيدار ماندن مي‌كند، در اين وضعيت، فعاليت‌هاي زيستي بدن تحت تنش قرار گرفته و همچين باعث صدمه به كيفيت خواب مي‌شود. آن دسته از تعاملات اجتماعي كه به صفحه نمايش وابسته است چرخه پاداش‌دهي در مغز را تحريك نموده و باعث رفتار‌هاي اعتيادآور خواهد شد.خواب بهتر با اجتناب از صفحه نمايش:خواب نقشي اساسي در يادگيري و حافظه بازي مي‌كند. براي خواب بهتر، توصيه مي‌شود بعد از ساعت ۹ شب از صفحات نمايش استفاده نكنيد و هنگامي‌ كه مي‌خوابيد آن را از اتاق خواب دور كنيد و در عوض از فعاليت‌هاي آرامش‌بخش بدون صفحه نمايش بهره ببريد.پيشنهاد:حساسيت به نور و نياز به خواب از فردي به فرد ديگر بسيار متفاوت است، طبق گفته متخصصان، ساعات كاري مدارس بايد با آهنگ خواب بچه‌ها هماهنگ شود و ديرتر شروع شود تا نيازهاي خواب آنها برآورده شود.

آيا مي‌دانستيد؟ حيواني كه بيشتر از همه مي‌خوابد، خفاش قهوه‌اي است كه به‌طور متوسط  ۱۹.۹ ساعت در شبانه روز مي‌خوابد و حيواني كه كمتر از همه مي‌خوابد زرافه است كه به‌طور متوسط ۱.۹ ساعت در شبانه روز مي‌خوابد، انسان به‌طور متوسط ۸ ساعت در روز مي‌خوابد و يك نوجوان بايد حدود ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشد. ولي امروزه جوانان هر شب بين ۷/۵ تا ۸ ساعت مي‌خوابند، اين فاصله زماني معمولا در آخر هفته با بيدار شدن به‌صورت ديرهنگام جبران مي‌شود.

موبايل و تبلت، خواب نوجوانان را مختل كرده است!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۳۶

۵ فايده آب برنج و آرد‌برنج براي زيبا و سفيد كردن پوست!


اگر شما هم طرفدار مصرف برنج و به اصطلاح برنج‌خور هستيد احتمالا موافقيد كه اين غله خوش‌طعم و مزه مستقيما از بهشت به دست ما رسيده است. اما صرف نظر از مصرف خوراكي برنج بايد توجه ويژه‌اي هم به استفاده از آن در تهيه ماسك‌هاي صورت داشته باشيم. ممكن است شما هم به دلايل مختلف مثل آلودگي‌ هوا يا در معرض بيش از حد نور خورشيد قرار گرفتن زيبايي و جلوه هميشگي پوست‌تان را از دست داده‌ باشيد، اما خبر خوب اينكه مي‌توانيد با كمك انواع مختلف ماسك‌هاي برنج اين مشكل را يك‌بار براي هميشه برطرف كنيد. چه از آب برنج و يا از آرد برنج استفاده كنيد هر دو  پوست‌‌تان را مرطوب كرده و خاصيت درماني بسيار موثري براي پوست‌هاي ملتهب خواهند داشت. برنج يك خنك كننده طبيعي است كه براي درمان آفتاب‌سوختگي هم بسيار مفيد است. علاوه بر همه اين‌ها استفاده مرتب و منظم از آن موجب تقويت و بهبود فشار خون‌تان هم خواهد شد. لازم به ذكر است آب‌‌برنج سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هاي ضروري، مواد معدني مفيد و بسياري از ويتامين‌ها است كه در از بين‌بردن بسياري از عفونت‌ها موثر هستند. برنج با تغذيه كردن پوست‌تان آن را سالم‌ و شاداب كرده و مانع از ايجاد اثرات پيري زودرس‌ پوست خواهد شد. جالب است بدانيد در چين و بسياري از كشورهاي آسياي جنوبي از برنج به عنوان يك ماده طبيعي مفيد براي جلوگيري از پيري پوست استفاده مي‌كنند. در ادامه با چند ماسك برنج آشنا مي‌شويد كه استفاده از آن‌ها تاثير به سزايي در زيبا‌سازي پوست‌تان خواهد داشت.

ماسك برنج براي جوان‌سازي پوست : يك فنجان برنج را براي مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقيقه در آب خيس كنيد و بعد با همان آب خودش در مخلوط‌كن ريخته و هم بزنيد. تركيب به دست آمده را از صافي (پارچه‌اي) رد كنيد تا صاف و يك‌دست شود. محلول را در ظرف مناسبي ريخته و براي چند روز در محلي گرم قرار دهيد. اگر محلول بوي  ترش و خاصي داشت تعجب نكنيد اين دقيقا همان چيزي است كه بايد به دنبال آن باشيد اين بو نتيجه تخمير شدن است و در حقيقت همين عامل تاثير آن بر روي پوست‌تان خواهد بود. يك پنبه را به آب برنج آغشته كنيد و به تمامي سطح پوست صورت‌تان بماليد.سعي كنيد هر شب قبل از خواب از اين ماسك استفاده كنيد.صبح روز بعد با آب سرد صورت خود را بشوييد. باور كنيد با استفاده منظم و مرتب از اين ماسك خودتان به خوبي متوجه تاثير موثر آن خواهيد شد.ماسك برنج براي برطرف كردن لك‌هاي پوست : با استفاده از اين ماسك پوست‌تان نرم و لطيف‌تر خواهد شد.تركيبات:روغن زيتون ۱ قاشق چاي‌خوري،آب‌ليمو ۲ قاشق چاي‌خوري،روغن عصاره‌اي مورد علاقه‌تان (گياهي) چند قطره،پودر يا آرد برنج ۲ قاشق غذا‌خوري.طرز تهيه:همه مواد را خوب با هم تركيب كنيد تا خمير نرمي تهيه شود.ماسك را روي تمامي سطح صورت‌تان بگذاريد.۱۵ تا ۲۰ دقيقه بعد، ماسك را با آب سرد از صورت‌تان پاك كنيد.سعي كنيد هفته‌اي يك مرتبه از اين ماسك استفاده كنيد.

ماسك برنج براي رفع آفتاب‌سوختگي: استفاده از اين ماسك خاصيت سفيدكنندگي دارد و به سلامت دوباره رنگ‌دانه‌هاي پوست‌تان كمك موثري خواهد كرد. تركيبات:آرد برنج،شير يا روغن نارگيل،طرز تهيه:۲ قاشق غذا‌خوري آرد برنج را با ۴ قاشق غذا‌خوري شير يا روغن نارگيل مخلوط كنيد.ماسك را روي نواحي مورد نظر گذاشته و بگذاريد ماسك براي مدت زمان ۳۰ دقيقه روي صورت‌تان بماند.ماسك را با آب‌سرد بشوييد.بعد از يك هفته و در صورت استفاده منظم و مرتب، خودتان به خوبي شاهد تغييرات شگفت‌انگيز پوست‌تان خواهيد شد.ماسك برنج براي رفع تيرگي زير چشم‌ها :تركيبات:موز،روغن كرچك،آرد‌برنج،طرز تهيه:نصف موز را با ۲ قاشق غذا‌خوري روغن كرچك و ۳ قاشق غذا‌خوري آرد‌برنج مخلوط كنيد.پتاسيم موجود در موز تيرگي‌ زير چشم را برطرف كرده و هم‌زمان روغن كرچك موجب مرطوب نگه داشتن پوست اين ناحيه حساس خواهد شد.ماسك را روي پلك پاييني خود بماليد و ۱۵ دقيقه بعد با استفاده از پنبه مرطوب آن را پاك كنيد.سعي كنيد از اين ماسك دوبار در هفته استفاده كنيد.ماسك برنج براي روشن شدن پوست: تركيبات:آب‌برنج،كشك،عسل،طرز تهيه:۳ قاشق غذا‌خوري آب‌برنج را با ۲ قاشق غذا‌خوري كشك و ۱ قاشق غذا‌خوري عسل مخلوط كنيد و خوب هم بزنيد.ماسك را روي صورت خود گذاشته و صبر كنيد تا كاملا خشك شود.بعد از خشك شدن، آن را با آب‌‌سرد بشوييد.توصيه مي‌كنيم براي اثربخشي بيشتر، در طول چند هفته متوالي، هفته‌اي يكبار از اين ماسك استفاده كنيد.

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۱۷

اگر غذاي تند دوست داريد، هيجاني و تنوع‌طلب هستيد!


تُندي فقط نوعي مزه و طعم نيست، بلكه مساله به بدن ما انسان‌ها برمي‌گردد كه وجود مواد شيميايي خاصي به ‌نام chemesthesis را در غذاها احساس مي‌كند. تركيبات شيميايي موجود در انواع فلفل‌ها و ديگر مواد غذايي تُند مي‌توانند بعضي از حيوانات را فراري بدهند و به‌عنوان نوعي مكانيسم محافظتي براي گياهان عمل كنند، اما بعضي از انسان‌ها شديدا به احساسات برآمده از تُندي وابستگي پيدا مي‌كنند و نمي‌توانند غذاها را بدون تُندي بپذيرند. همان‌طور كه يكي از مطالعات در همين زمينه نشان داده است، بعضي از انسان‌ها ترجيح مي‌دهند كه نوعي سوزش دهاني را موقع غذا خوردن تجربه كنند.
جالب است بدانيد كه مطالعات امروزي نشان مي‌دهند عشق و علاقه شديد به تُندي با بعضي از ويژگي‌هاي شخصيتي نيز مرتبط است. مثلا اگر شما به حرارت برآمده از غذاهاي تُند علاقه داشته باشيد، احتمالا شخصيت هيجان‌طلبي (thrill-seeker) داريد. افرادي كه به غذاهاي تُند علاقه‌مند هستند، به احساس سوزش ناشي از كپسايسين جذب مي‌شوند كه حتي نوعي احساس درد خفيف در زمان خوردن ايجاد مي‌كند. فلفل چيلي يا قرمز از اين منظر در رتبه‌هاي بالاي جدول قرار مي‌گيرد، چون تُندي قابل توجهي دارد. 

 

يكي از مطالعات Food Quality and Preference Journal نشان مي‌دهد كه عوامل متعددي در علاقه‌مندي به غذاهاي تُند دخيل هستند كه مهم‌ترين آن‌ها عبارت‌اند از تاثيرات اجتماعي يا فرهنگي، تعداد دفعات تماس با كپسايسين، تفاوت‌هاي فيزيولوژيك در ميزان احساس تُندي و ويژگي‌هاي شخصيتي. 

همين مطالعه به ما مي‌گويد افرادي كه بيشتر دنبال استفاده از فلفل چيلي هستند، ويژگي‌هايي مانند هيجان‌خواهي و نوطلبي دارند و در نتيجه دوست دارند كه حس‌هاي جديد و پيچيده را تجربه كنند. به همين دليل، محققان اين فرضيه را مطرح كرده‌اند كه شخصيت در علاقه‌مندي يا بي‌علاقگي افراد به تُندي نقش ايفا مي‌كند. جداي از اين مسائل، دلايل قابل قبولي وجود دارند كه اهميت اضافه كردن غذاهاي تُند و همچنين فلفل‌ها را به رژيم غذايي نشان مي‌دهند. مطالعات مختلفي در همين زمينه نشان داده‌اند كه تركيبات مفيدي به ‌نام فلاونوئيدها در فلفل‌ها وجود دارند كه از خاصيت آنتي‌اكسيداني برخوردار هستند و خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را كاهش مي‌دهند. 

 

 

كپسايسين هم به‌طور خاص در مطالعات متعددي مورد بررسي قرار گرفته است و يافته‌هاي اين مطالعات نشان مي‌دهند كه كپسايسين (حتي اگر كمتر از حد لازم نيز مصرف شود) با كاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد. البته اگر بخواهيد اثربخشي كپسايسين را افزايش بدهيد، بايد به‌طور منظم از فلفل استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه اگر تا كنون از فلفل استفاده نكرده‌ايد و قصد داريد اين ماده غذايي را به رژيم غذايي اضافه كنيد، بايد از مقادير كم و فلفل‌هاي معمولي براي اين كار كمك بگيريد. مصرف فلفل‌هاي چيلي و شديدا تُند نه‌تنها براي شما امكان‌پذير نيست، بلكه مي‌تواند مشكلات مختلفي از جمله مشكلات گوارشي براي شما به‌ وجود بياورد. درواقع، شما بايد به‌ مرور زمان، سراغ فلفل‌هاي تُندتر برويد و رفته‌رفته ذائقه خودتان را به فلفل عادت بدهيد. 


اگر غذاي تند دوست داريد، هيجاني و تنوع‌طلب هستيد!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۴:۳۹

پژوهش‌هاي جديد حاكي از آن است كه گروه خوني مي‎تواند نشانگر ميزان خطر ابتلاي شخص به بيماري‌هاي قلبي، آلزايمر و حتي سرطان باشد. گروه خوني افراد ممكن است در ميزان خطر ابتلايشان به بيماري‎ها اثرگذار باشد.البته نتايج به‌دست‌‎آمده از اين پژوهش‌ها كماكان در حال بررسي هستند و دانشمندان هنوز نتوانسته‎اند دربارۀ علت ارتباط گروه خوني با افزايش ابتلا به برخي از بيماري‌‎ها به نتيجۀ اطمينان‌بخشي دست‎يابند.اگرچه هيچ شخصي نمي‌تواند گروه خوني خود را تغيير دهد، اما اطلاع داشتن از خطرات احتمالي مي‌تواند براي پيشگيري مفيد باشد. در ذيل، به برخي از نتايج برآمده از پژوهش‌هاي مذكور اشاره مي‎شود:


دكتر ماري كوشمن، يك متخصص خون در دانشگاه ورمانتِ امريكا مي‌گويد: « گروه خوني  با ابتلا به بيماري‎هاي مختلفي همچون حملۀ قلبي، سكتۀ مغزي و ترومبوآمبولي وريدي (تشكيل لخته در درون رگ خوني) ارتباط دارد.»در واقع براساس تحقيقات جديد، افرادي با گروه‎‏هاي خوني غير از O، به ميزان 60 تا 80 درصد بيشتر از افرادي با گروه خوني O دچار لخته‎شدن خون مي‎شوند. منظور مواردي از لخته‎شدن است كه پس از تشكيل شدن در رگ‌خوني به سوي ريه‎ها حركت كرده و گاهي نتايج ويرانگري برجاي مي‎گذارند.براساس مطالعات دانشكدۀ بهداشت‎عمومي دانشگاه هاروارد، افرادي با گروه خوني A، B يا AB، در مقايسه با دارندگان گروه خوني O، در معرض خطر بيشتري در ابتلا به بيماري‌ سرخرگ‌هاي قلبي قرار دارند.

 

دكتر كوشمن البته تصريح مي‌كند كه اگر داراي گروه خوني غير از O هستيد، خيلي ناراحت نشويد، چرا كه با مديريت عوامل خطرزا در قبال قلب مانند فشار خون بالا، ديابت، تغيير عادات زندگي و استفاده از داروهاي مناسب مي‌توان به نتيجه‌اي معكوس با پيش‌بيني‌ها دست‌يافت.از سوي ديگر امكان ابتلا به بيماري زخم معده در افراد داراي گروه خوني O بيشتر است.ادگرن معتقد است از آن‎جايي كه هر دوي اين بيماري‎ها به باكتري به نام هليكوباكتر پيلوري مرتبط هستند، نتايج تحقيقات مي‎بايست به ارتباط گروه خوني با حساسيت‎‏هاي مختلف به عفونت‎‏هاي باكتريايي، مرتبط باشد.ميزان اثرگذاري گروه خوني در ابتلا به بيماري‏‌هاي دستگاه گوارش كمتر از آن است كه تفاوت خاصي ايجاد كند، اما همه بايد براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري‌ها، سه عامل مهم سيگار نكشيدن، مصرف نكردن الكل و كاهش وزن را رعايت كنند. 


 

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۴:۱۱

تا چه حد درمورد تاثير گروه خوني در زندگي فردي اطلاع داريد؟ همان‌طوركه همه ما مي‌دانيم، تمرينات ورزشي بايد براساس سطح تناسب اندام شخص باشد. اگر شما هم مثل خيلي از افراد ديگر‌ عاشق ورزش‌ هستيد، پس حتماً تاكنون تست ورزشي انجام داده‌ايد، تا ببينيد كه چه ورزشي براي شما بهتر است.شايد براي شما هم اين پرسش پيش بيايد كه گروه خوني چه ارتباطي به نوع تمرين ورزشي دارد؟ گروه خوني به‌عنوان يكي از ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد ژنتيكي براي هر شخص محسوب شده و باتوجه به گروه خوني كه داريد بدنتان نسبت به غذاها و تمرينات ورزشي كه انجام مي‌دهيد، واكنش نشان خواهد داد.در ادامه، تستي براي شما طراحي كرده كه با انجام آن بتوانيد براساس گروه خوني‌‌تان، ورزش سودمند و مورد علاقه بدن خود را بشناسيد.

 

كساني‌كه داراي گروه خوني O هستند، همان انسان‌هاي اوليه بوده‌اند كه تمام طول روز خود را به شكار گذرانده و با گوشت و پوست حيوانات گذران عمر مي‌كرده‌اند.

بهترين تمرينات ورزشي براي گروه خوني Oشما داراي روحيه بسيار قوي و ورزشكاري داريد و بيشتر به‌دنبال ورزش‌هايي براي تقويت بازوها و پاهاي‌تان هستيد؛ البته به‌خاطر اينكه ديگر عصر حجر تمام شده و كسي به‌دنبال شكار نيست، بهتر است براي برطرف كردن چنين نياز ذاتي به‌سراغ تمرينات قدرتي شدت بالا مانند تمرينات اينتروال، دويدن و پلايومتريك برويد.بيشتر افرادي‌كه داراي گروه خوني O هستند ترجيح مي‌دهند كه با ورزش، احساسات خود را بروز دهند. گروه خوني O بيشتر از ديگر گروه‌هاي خوني ديگر،‌ نياز به ورزش براي تخليه استرس و هيجانات خود دارد؛ به‌طور كلي ورزش‌هاي قدرتي، حال شما را خوب خواهد كرد.بهتر است زياد، كربوهيدرات و لبنيات مصرف نكنيد؛ اين يعني همان رژيم غارنشيني يا پالئو!

 

گروه خوني و DNA شما بسيار شبيه به كشاورزان دوران باستان است، با وجود فعاليت روزانه شان بيشتر به دنبال انجام فعاليت هاي آرام و با شدت كم بوده اند، مثلاً بيشتر ترجيح مي دادند تا كشاورزي كنند و گياهان روييده شده را درو كنند.ورزش‌هاي قدرتي و شدتي باعث بالا رفتن سطح كورتيزول (كه باعث استرس مي شود) شده و در نتيجه احساس كوفتگي و گرفتگي عضلاني خواهيد داشت. بهترين تمرينات ورزشي براي شما آن دسته از تمريناتي است كه به‌آرامي و با تمركز انجام مي‌شود. بنابراين بهتر است به‌دنبال ورزش‌هايي مثل پيلاتس، يوگا، تاي چي و تمرينات ايزومتريك باشيد.بهتر است در برنامه غذايي خود، ميوه و سبزيجات تازه بگنجانيد؛ البته ماهي هم انتخاب بسيار خوبي است؛ حتماً ماهي را به برنامه غذايي‌تان اضافه كنيد.

 

اجداد شما عشاير بوده و عادت به جابه‌جايي بسيار داشته‌اند. البته يكي ديگر از نكات مهم گروه خوني شما اين است كه اجدادتان به‌صورت گروهي، سفر مي‌كرده‌اند.

بهترين تمرينات پيشنهادي براي گروه خوني B شامل تمرينات هوازي و دوچرخه‌سواري يا تنيس است؛ البته بهتر است اين ورزش‌ها را به‌صورت گروهي انجام دهيد.

شما يكي از معدود گروه‌هاي خوني هستيد كه هيچ مشكلي با لبنيات نخواهيد داشت؛ البته گوشت و ميوه‌هاي تازه و سبزيجات نيز براي عملكرد بدنتان بسيار مفيد است.

 

گروه خوني شما تركيبي از گروه خوني A و B بوده و خصلت‌هاي اين دو گروه خوني در گروه خوني شما نيز وجود دارد.بهتر است سمت تمرينات هوازي شدت بالا نرويد، زيرا خيلي زود مفاصل و عضلات‌تان دچار گرفتگي خواهد شد؛ بنابراين پيشنهاد ما اين است كه  ورزش‌هاي آرامش‌بخش و شدت پايين را دنبال كنيد.بهتر است به قدم‌زدن و پياده‌روي، كوهنوردي، گلف يا كلاس‌هاي رقص بپردازيد. يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين گروه خوني، فرو خوردن خشم است، بنابراين كلاس‌هاي تاي چي و يوگا نيز گزينه خوبي خواهد بود.بهتر است رژيم غذايي‌تان سرشار از ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غلات كامل باشد. چنانچه قصد كاهش وزن داريد مصرف گوشت قرمز را كاهش دهيد، ولي لبنيات بيشتري مصرف كنيد. 

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۴ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۱۱:۵۳

طبق تحقيقات، افرادي كه گروه خوني A، B يا AB دارند، بيشتر احتمال دارد كه دچار بيماري‌هاي قلبي شوند و نسبت به افرادي كه گروه خوني O دارند، طول عمر كوتاه‌تري دارند.با اين حال، اين موضوع بدين معني نيست كه تمام گروه‌هاي خوني غير از O بايد بيشتر نگران باشند؛ زيرا خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و مدت‌زمان زندگي افراد تحت تأثير عوامل ديگري مانند ورزش و سلامت عمومي نيز قرار دارد.در اين تحقيق دانشمندان حدود 50000 نفر از افراد ميان‌سال و كهن‌سال را در شمال شرقي ايران به مدت 70 سال تحت نظر داشتند. دانشمندان متوجه شدند افرادي كه گروه خوني غير از O دارند، 9 درصد بيشتر احتمال دارد در حين مدت تحقيق به دليل بيماري جان خود را از دست دهند. همچنين دانشمندان دريافتند اين افراد 15 درصد بيشتر احتمال دارد كه در اثر بيماري‌هاي قلبي بميرند. اين ميزان در مقايسه با افرادي است كه گروه خوني O دارند.


دانشمندان ارتباط ميان گروه خوني افراد و خطر ابتلا به سرطان معده را نيز بررسي كردند. سرطان معده در ميان افرادي كه در شمال شرقي ايران زندگي مي‌كنند، بسيار شايع است. دانشمندان دريافتند افرادي كه گروه‌هاي خوني غير از O دارند، در مقايسه با افرادي كه گروه خوني O دارند، 55 درصد بيشتر به سرطان معده مبتلا مي‌شوند.ارتباط ميان گروه خوني افراد و ميزان ابتلا به بيماري و طول عمر، حتي زماني كه دانشمندان فاكتورهاي ديگري مانند سن، جنس، سيگار كشيدن، شرايط اجتماعي-اقتصادي و قوميت‌گرايي را نيز در نظر گرفتند، وجود داشت.


تحقيقات قبلي نشان داده بودند افرادي كه گروه خوني غير از O دارند، بيشتر احتمال دارد كه به سرطان‌هاي خاص و بيماري‌هاي قلبي مبتلا شوند؛ اما هنوز مشخص نبود كه آيا گروه خوني با طول عمر افراد ارتباط دارد يا خير.اطلاعاتي در مورد ويژگي‌هاي زيستي خون نزديك به 11000 نفر از افراد شركت‌كننده، از جمله سطح كلسترول، سطح گلوكز و فشارخون بررسي شد. با اين حال، تنها معيارهاي خاصي مشخص گرديد. به عنوان مثال، افرادي كه گروه خوني A دارند، در كل كلسترول بيشتري داشتند و كلسترول LDL آن‌ها كه به عنوان كلسترول بد نيز شناخته مي‌شود، بيشتر بود

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۴ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۹:۱۱:۳۷

افرادي كه گروه خوني آنها O است، در منصب هاي مهمي مشغول به كار هستند و موفق هستند، اما حقيقت چيست؟ گروه هاي خوني روشي براي تقسيم بندي خون ها بر پايه وجود يا نبود آنتي ژن هاي موروثي خاصي روي سطح گلبول هاي قرمز خون است. بر اساس مهمترين اين تقسيم بندي خون انسان ها به چهار دسته AB ،B ،A و O و بر اساس تقسيم بندي ديگر به گروه هاي مثبت و منفي تقسيم مي شود.افراد موفقافرادي كه گروه خوني آنها، o است، افراد اين گروه نخستين انسانهايي بوده اند كه پا به عرصه اين جهان گذاشته اند. انسانهاي غارنشيني بوده اند كه در زمان خويش با شكار حيوانات و استفاده از گوشت و پوست آنها روزگار مي گذرانده اند.


 اين گروه خوني شايعترين گروه خوني در جهان است. افراد با گروه خوني O اهداكنندگان عمومي هستند، چرا كه گروههاي خوني ديگر از آن مشتق مي شوند. پس همه مي توانند دريافت كننده آن باشند.افرادي كه گروه خوني آنها، o است، بيش از ساير گروه هاي خوني، مبتلا به كم كاري يا پركاري تيروئيد مي شوند و اين باعث چاقي يا لاغري بيش از حد اين افراد، احساس خستگي و احتباس آب مي شود. همچنين افرادي كه گروه خوني آنها o است، به دليل ترشح زياد اسيد معده، بيشتر دچار زخم معده مي شوند. 


ژاپني ها به افرادي كه گروه خوني آنها o است توجه ويژه اي دارند و معتقدند؛ اين افراد، شخصيتي مسئوليت پذير، متعهد، منظم دارند. از اين رو تلاش مي كنند تا بيشتر كارمندان خود را از ميان افرادي كه گروه خوني آنها o است، برگزينند. بهتر است اين افراد از مصرف قهوه، كافئين و الكل خودداري كنند؛ زيرا مصرف زياد اين مواد باعث افزايش سطح آدرنالين، نور آدرنالين مي شود. افرادي كه گروه خوني آنها، o است، از توانائي هاي خارق العاده اي برخوردارند، اما با هزينه كردن مبالغ زياد و تصميم گيري هاي مهم، دچار استرس مي شوند.

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۲ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۱۹:۰۷

گروه خوني A معمولا افرادي خوش‌بين و نيرومند هستند و استعداد آنها در محاسبات بي‌نظير است، معمولا دچار عصبانيت و رفتار‌هاي خشن نمي‌شوند و آرامش خود را حفظ مي‌كنند اما گروه خوني B غيرقابل پيش‌بيني هستند، پشتكار و اراده قوي آنها كاملا به اثبات رسيده است. گروه خوني AB محتاط اند و رفتار‌هاي محافظه‌كارانه دارند، گروهي هستند كه منطق آنها مثال زدني است و در آخر گروه خوني O كه انسان‌هاي مهربان و بخشنده هستند و البته بسيار اجتماعي و سياستمدار كه مثبت انديش هستند و افسوس گذشته را نمي‌خورند.كاشف گروه‌هاي خوني شايد آن زمان خودش هم به ارتباط بين نوع گروههاي خوني و خصوصيات رفتاري شخص پي نبرده بود. اگر بطور خلاصه بخواهيم بگوييم گروه خوني O گروهي است كه به تمام گروههاي خوني مي‌تواند خون اهدا كند اما فقط مي‌تواند از هم گروه خود خون بگيرد. گروه خوني A گروهي است كه مي‌تواند به گروههاي AB و A خون اهدا كند و از گروههاي خوني A و O خون دريافت كند. گروه خوني B مي‌تواند به گروههاي AB و B خون اهدا كند و از گروههاي خوني B و O خون دريافت كند. همچنين گروه خوني AB، تنها مي‌تواند به گروه خوني AB خون اهدا كند ولي از تمام گروههاي خوني مي‌تواند خون دريافت كند.


ناگفته نماند كه مهمترين آنتي‌ژن‌هاي گروههاي خوني آنتي‌ژن‌هاي A و B مي‌باشد. وقتي فرد هيچ‌يك از اين آنتي‌ژن‌ها را نداشته باشد به گروه خوني O معروف است، بعضي از افراد آنتي‌ژن A و بعضي نوع B و بعضي هم هر دو آنتي‌ژن A و B را دارند. افرادي كه گروه خوني آنها A است در سرم خود آنتي‌بادي بر ضد آنتي‌ژن B دارند، افرادي كه گروه خوني آنها B است در سرم خود آنتي‌بادي بر ضد آنتي‌ژن A دارند. گروه خوني AB فاقد هرگونه آنتي‌بادي بوده و افرادي كه گروه خوني O هستند داراي آنتي‌بادي بر عليه آنتي‌ژن‌هاي A و B هستند. اگر بخواهيم خلاصه‌اي از تفاوت‌هاي گروههاي خوني را عنوان كنيم بايد بگوئيم به عنوان مثال افرادي كه گروه خوني A دارند سيستم ايمني و دستگاه گوارش آنها به دليل مصرف بيشتر گياهان ضعيف‌تر است و در هضم پروتئين‌هاي حيواني دچار مشكل مي‌شوند. اينها گروهي هستند كه بيشتر مستعد ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ هستند.


 گروه بعدي افرادي هستند كه گروه خوني آنها B است. اين افراد ميزان سازگاري آنها با هر نوع آب و هوا بالا است و بطور‌كلي از سيستم ايمني، عصبي و فيزيكي خوبي برخوردارند. اين گروه بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي خود‌ايمني هستند و در برابر بيماري‌هاي ويروسي بسيار ضعيف‌اند. اما در مقابل دستگاه گوارش آنها تقريبا با هر ماده غذايي سازگار است و به راحتي مي‌توانند از لبنيات استفاده كنند و بهتر است از غذاهاي دريايي استفاده كنند. گروه خوني O هم قديمي‌ترين و رايج‌ترين گروه خوني است كه بدنشان با گوشت سازگار است. معده اين افراد اسيد و تمام آنزيم‌هاي لازم براي هضم پروتئين‌هاي حيواني را به اندازه كافي توليد مي‌كند. اين افراد از سيستم ايمني قوي و متابوليسم خوب برخوردارند به همين دليل بيشتر به بيماريهاي خود‌ايمني مبتلا مي‌شوند و ميزان ابتلا به آلرژي نيز به همين علت در آنها بالاتر است. در آخر گروه خوني AB كه تركيبي از 3 گروه خوني است دستگاه گوارششان به نسبت ضعيف‌تر از دارندگان گروه خوني O است و به راحتي نمي‌توانند پروتئين‌هاي حيواني را هضم كنند زيرا مقدار اسيد معده آنها كاهش يافته و به قدر نياز آنزيم ترشح نمي‌كنند. ناگفته نماند كه اين ويژگي‌ها عموميت ندارد.

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]