خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامت
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۵۷

آيا تب در بارداري مي‌تواند به جنين آسيب برساند؟

آيا شما هم در دوران بارداري با تب مواجه شده‌ايد؟ اگر پاسخ‌تان مثبت باشد، طبيعي است كه نگران سلامتي فرزندتان شويد. اما پيش از اين‌كه وحشت كنيد و كنترل خودتان را از دست بدهيد، يك نفس عميق بكشيد و بعد با پزشك خودتان تماس بگيريد تا موضوع را به او اطلاع بدهيد. پزشكان در اين مرحله داروهاي تب‌بر لازم را توصيه مي‌كنند. البته شما در ادامه بايد علت ريشه‌اي تب را پيدا كنيد. تب در دوران بارداري عمدتا يكي از علائم ابتلا به بيماري‌هاي زمينه‌اي است كه در صورت درمان نشدن مي‌تواند به جنين در حال رشد آسيب برساند. تب چگونه بر سلامت كودك تاثير مي‌گذارد؟ اگر دماي بدن مادر از ۹۸.۶ درجه فارنهايت (معادل ۳۷ درجه سانتي‌گراد) بالاتر برود و به حالت تب برسد، نشان‌دهنده اين است كه بدن مادر در حال مبارزه با بيماري يا عفونت است. به همين دليل، ضرورت دارد كه اقدامات لازم سريعا انجام شوند و مادر نزد پزشك برود. مطالعات جديدتر روي نمونه‌هاي حيواني نشان مي‌دهند كه بين تب در دوران بارداري و افزايش خطر مبتلا شدن جنين به نقائص قلب و فك، نوعي ارتباط وجود دارد. با اين‌ حال، محققان هنوز به مطالعات بيشتر و تكميلي نياز دارند تا تعيين كنند كه آيا خود تب باعث افزايش اين خطرات مي‌شود يا علت ريشه‌اي منجر به تب چنين حالتي را ايجاد مي‌كند. 

چرا در دوران بارداري تب مي‌كنيد؟ تب در دوران بارداري معمولا به‌ علت مبتلا شدن به عفونت‌هاي دستگاه ادراري و ويروس‌هاي تنفسي ايجاد مي‌شود، اما مشكلات ديگر نيز مي‌توانند در اين زمينه مقصر باشند. شايع‌ترين علت‌هاي مبتلا شدن به تب در دوران بارداري عبارت‌اند از آنفلوآنزا، ذات‌الريه يا پنوموني، گاستروانتريت ويروسي (ويروس معده)، پيلونفريت (عفونت كليه) و ورم لوزه. چه علائمي معمولا با تب همراه مي‌شوند؟ مادران باردار بايد با علائم همراه با تب آشنا باشند و اين حالت‌ها را سريعا به پزشك خودشان اطلاع بدهند. اين علائم بدين ترتيب هستند: تنگي نفس، كمردرد، لرز، درد در ناحيه شكم و سفت شدن گردن. آيا مسموميت غذايي به تب ارتباطي دارد؟ مسموميت غذايي مي‌تواند از علت‌هاي مبتلا شدن به تب باشد. اين مسموميت‌ها عمدتا به‌علت نفوذ كردن ويروس‌ها و بعضا باكتري‌ها اتفاق مي‌افتند. در اين موارد، فرد بيمار با علائم ديگري مانند درد در ناحيه شكم، حالت تهوع و استفراغ مواجه مي‌شود. اسهال و استفراغ نيز به‌طور خاص در دوران بارداري مشكل‌ساز هستند، چون مي‌توانند باعث شكل‌گيري مشكلات ديگري مانند كم‌آبي بدن، انقباض و حتي زايمان زودرس شوند. 
توجه داشته باشيد كه الكتروليت‌هاي حياتي بدن از طريق استفراغ و اسهال دفع مي‌شوند و بايد اين تركيبات را به ‌درستي دوباره جايگزين كرد. در بعضي از موارد، كم‌آبي بدن مي‌تواند به اندازه‌اي شديد باشد كه فشار خون را ناپايدار كند و فرد باردار را به بستري شدن در بيمارستان وادار سازد. بنابراين،‌ اگر نسبت به مسموميت غذايي مشكوك هستيد، حتما با پزشك خودتان تماس بگيريد. اگر تب به‌ خودي‌خود از بين رفت، چه واكنشي نشان دهيم؟ حتي اگر مادران فكر كنند كه تب كاهش يافته و از بين رفته است، هميشه بهترين كار همان در جريان قرار دادن پزشك است. تب در دوران بارداري هرگز عادي نيست و در نتيجه هميشه بررسي‌هاي دقيق لازم هستند. خوش‌بختانه مي‌توان تب‌هايي را كه به‌واسطه بيماري‌هاي ويروسي ايجاد شده‌اند، با مصرف مايعات و قرص‌هاي معمولي درمان كرد. البته همين تشخيص و درمان نيز فقط و فقط بايد تحت نظر پزشك انجام بگيرد. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۳۷

آيا رژيم MIND باعث لاغري مي‌شود؟

در حالي كه رژيم MIND به‌طور خاص براي كاهش وزن طراحي نشده است، اما از آن‌جايي كه مواد غذايي ناسالم براي مغز مانند غذاهاي سرخ‌كردني و شيريني‌ها از اين رژيم كنار گذاشته مي‌شوند، ‌مي‌توان گفت كه پيروي از رژيم MIND به كاهش وزن نيز كمك مي‌كند. با خودداري از مصرف اين مواد غذايي، شما هم مي‌توانيد خطر ابتلا به زوال عقل را از خودتان دور كنيد و هم مانع از افزايش وزن شويد. متخصصان مي‌گويند كه اگر شما از رژيم MIND متناسب با ويژگي‌هاي خصوصي خودتان و براساس سقف كالري تعيين‌شده پيروي كنيد، مي‌توانيد وزن خودتان را هم كاهش بدهيد. پيروي از رژيم MIND تا چه اندازه آسان است؟ پيروي از رژيم MIND اساسا بايد ساده باشد، چون گروه‌هاي غذايي زيادي در اين رژيم قابل استفاده هستند و رژيم‌گيرندگان اجازه دارند كه دستورالعمل‌ها را با انعطاف و تغيير نسبي پيگيري كنند. ميزان راحتي: در زمينه پيدا كردن دستورپخت‌ها و تهيه وعده‌هاي غذايي آزاد هستيد و هيچ اجبار خاصي از اين نظر در رژيم MIND وجود ندارد. 
دستورپخت‌ها: شما مي‌توانيد دستورپخت‌ها را با شرايط خودتان سازگار كنيد. همچنين گروه‌بندي خاصي براي وعده‌هاي غذايي روزانه نيز در رژيم MIND وجود ندارد. 
غذا خوردن بيرون از خانه: غذا خوردن بيرون از خانه در رژيم MIND مانعي ندارد، اما به شرطي كه از غذاهاي سرخ‌كردني، چرب، حاوي پنير و همچنين فست‌فودها دوري كنيد. در ضمن، نبايد در اين موقعيت‌ها دسر بخوريد. سيري: متخصصان تغذيه بر اهميت سير شدن پس از خوردن غذا تاكيد مي‌كنند. اين در حالي كه است كه فرد رژيم‌گيرنده در رژيم MIND بايد از سبزي‌هاي برگ سبز استفاده كند كه سرشار از فيبر هستند و همچنين كالري روزانه قابل توجهي را به بدنش مي‌رساند. بنابراين، رژيم MIND به‌ خوبي مي‌تواند احساس سيري لازم را ايجاد كند. تغييرات ذائقه‌اي: اگر عادت كرده‌ايد كه سبزي‌ها را با كره تفت بدهيد،‌ در رژيم MIND بايد از روغن زيتون براي اين كار كمك بگيريد. بيشتر غذاهاي سرخ‌كردني هم بايد از طريق شيوه‌هايي مانند پختن يا گريل كردن مصرف شوند. 

ورزش در رژيم MIND چه نقشي دارد؟  ورزش تا كنون در برنامه‌هاي ارائه‌شده رژيم MIND جايگاه خاصي نداشته است. با اين ‌حال، فعاليت فيزيكي قطعا مي‌تواند به محافظت از مغز در مقابل خطر ابتلا به آلزايمر كمك كند. مطالعات متعددي مانند مطالعه Frontiers in Aging Neuroscience در سال ۲۰۱۴ نيز همين نكته را تاييد كرده‌اند. به همين دليل، سازمان‌ها و نهادهاي مختلف به بزرگسالان توصيه مي‌كنند كه حداقل ۲.۵ ساعت در هفته را به فعاليت‌هاي ورزشي با شدت متوسط اختصاص بدهند و ورزش‌هاي تقويت‌كننده عضلات را هم به اين برنامه اضافه كنند. 

آيا رژيم MIND خطري هم براي سلامتي دارد؟ پاسخ به اين پرسش منفي است. رژيم MIND با تركيب دو رژيم مديترانه‌اي و رژيم DASH طراحي شده است و هيچ كدام از مطالعات نشان نداده‌اند كه پيروي از اين رژيم‌ها با خطرات، عوارض جانبي يا بيماري‌هاي خاصي همراه باشد. بسياري از توصيه‌هاي اصلي در رژيم MIND نيز حداقلي هستند. مثلا در رژيم MIND آمده است كه حداقل يك وعده مصرفي ماهي در طول هفته بخوريد، اما شما مي‌توانيد اين ميزان را افزايش بدهيد. البته مانند هر رژيم غذايي ديگري، باي درباره انتخاب رژيم MIND با پزشك متخصص مشورت كنيد، خصوصا اگر به بيماري‌ها و مشكلات خاص مبتلا هستيد. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۱۵

۳ ويژگي افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند

هم‌دلي (Empathy)، قابليت ويژه‌اي است براي شناسايي و درك خواسته‌ها، نيازها و ديدگاه‌هاي انسان‌هايي كه در اطراف ما حضور دارند. افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند، از نظر هم‌دلي نيز مثبت عمل مي‌كنند و احساسات ديگران را به ‌خوبي لمس مي‌كنند، حتي اگر اين احساسات كاملا آشكار نباشند. اين افراد از مطرح‌سازي كليشه‌ها و قضاوت‌هاي سريع در مواجهه با احساسات ديگران پرهيز مي‌كنند و سعي‌شان بر اين است كه زندگي صادقانه و كاملا گشوده‌نظرانه‌اي نسبت به انسان‌هاي ديگر داشته باشند. محققان مي‌گويند وقتي افراد، آگاهي بالاتري نسبت به احساسات انسان‌هاي ديگر داشته باشند، به اين مساله هم فكر مي‌كنند كه رفتار خودشان دقيقا چه تاثيري بر ديگران باقي مي‌گذارد. به همين دليل، افرادي كه از منظر هم‌دلي قوي هستند، رويكرد سخاوت‌مندانه و خيرخواهانه‌اي نسبت به ديگران دارند و با پيش‌فرض مثبت با ديگران مواجه مي‌شوند. 


۱. آنان كنجكاو هستند: يكي از ويژگي‌هاي بارز افراد داراي هوش هيجاني بالا، كنجكاوي آنان است. آنان مي‌دانند كه با پرسيدن كدام سوال‌هاي مودبانه و محترمانه،‌ اطلاعات مورد نيازشان را كسب كنند و از اين اطلاعات در راستاي كمك كردن به ديگران كمك بگيرند. براي مثال، اين افراد در محل كار مي‌دانند كه مدير يا رييس به چه نكاتي دقت مي‌كند و به‌ خوبي تلاش مي‌كنند كه اين نكات را رعايت كنند. در ضمن، از آن‌جايي كه اين افراد واقعا كنجكاو هستند، با دقت زيادي به اطراف خودشان توجه مي‌كنند و گوش مي‌دهند. تمايل به گوش‌سپاري به ديگران از ويژگي‌هاي اين افراد است، چون آنان خودشان را دانش‌آموزاني دائمي فرض مي‌كنند كه هميشه در حال ياد گرفتن از ديگران هستند. به همين دليل هم افراد داراي هوش هيجاني بالا مي‌توانند از كارگر ساختمان گرفته تا يك نويسنده، ارتباط موفقي با همه انسان‌ها برقرار كنند. 


۲. آنان انگيزه دارند و انگيزه مي‌بخشند :از آن‌جايي كه افراد داراي هوش هيجاني بالا واقعا در شناخت و درك احساسات موفق هستند، عمدتا مي‌توانند احساسات مثبت و مهم را در خودشان و ديگران تقويت كنند. محققان مي‌گويند كه اين افراد در اكثر موقعيت‌ها با انگيزه عمل مي‌كنند و به موفقيت جدي‌تر در بلندمدت اهميت بيشتري مي‌دهند تا اين‌كه خودشان را درگير نتايج زودهنگام و كم‌عمق كنند. اين افراد همواره خلاق هستند، از چالش استقبال مي‌كنند و معمولا هم در مواجهه با چالش‌ها موثر عمل مي‌كنند. آنان مي‌دانند كه انگيزه داشتن و انگيزه دادن به ديگران، به عوامل مختلفي بستگي دارند و به‌خوبي مي‌توانند اين عوامل را در خودشان و ديگران تقويت كنند. 


۳. آنان مرزهاي لازم را حفظ مي‌كنند : افراد داراي هوش هيجاني بالا مي‌دانند كه مرزهاي اجتماعي را چطور و تا كجا حفظ كنند. به همين دليل نيز آنان مي‌توانند موقعيت‌هاي مختلف را خوب تحليل كنند و واكنش مناسب را به شيوه مناسب بروز بدهند. در نتيجه، اين افراد در تعامل با انسان‌هاي مختلف بسيار كمتر از ديگران با مشكل و اختلال مواجه مي‌شوند. درواقع، آنان با حفظ مرزهاي لازم، مي‌دانند كه تا كجا به انسان‌هاي ديگر نزديك شوند و چطور قواعد اجتماعي را در موقعيت‌هاي مختلف رعايت كنند. 

۳ ويژگي افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۸:۵۷

چه كار كنيم تا نفخ نكنيم؟

قندهاي الكلي معمولا در مواد غذايي و آدامس‌هاي بدون قند مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين شيرين‌كننده‌ها عمدتا جايگزيني براي قندهاي ديگر هستند. با اين ‌حال، قندهاي الكلي مي‌توانند باعث ابتلا به مشكلات گوارشي شوند، چون براي هضم شدن به باكتري‌ها روده بزرگ مي‌رسند و گاز زيادي در اين مرحله به‌ وجود مي‌آورند. بنابراين، بهتر است كه از مصرف قندهاي الكلي مانند زايليتول، سوربيتول و مانيتول خودداري كنيد. محققان مي‌گويند كه بدن بعضي از افراد، اريتريتول را بهتر از قندهاي الكلي ديگر تحمل مي‌كند، ‌اما اين تركيب نيز در صورت مصرف به مقدار زياد مي‌تواند باعث ابتلا به مشكلات گوارشي مختلف مانند نفخ شود. 

مكمل آنزيم گوارشي مصرف كنيد:محصولات بدون نسخه و كاربردي خاصي در اين زمينه وجود دارند كه مي‌توانند موثر باشند. اين محصولات شامل مكمل‌هاي آنزيمي هستند كه در تجزيه و هضم كربوهيدرات‌ها به بدن كمك مي‌رسانند. مهم‌ترين مكمل‌هاي آنزيمي به ترتيب زير هستند: - مكمل آنزيم لاكتاز: لاكتاز، نوعي آنزيم است كه لاكتوز را تجزيه مي‌كند و درنتيجه به افرادي كه با مشكل عدم تحمل لاكتوز مواجه هستند، كمك مي‌رساند. - مكمل آنزيم بينو (Beano): اين مكمل حاوي آنزيمي به نام آلفا-گالاكتوزيداز است كه مي‌تواند كربوهيدرات‌هاي هضم‌ناپذير دريافت‌شده از مواد غذايي مختلف را تجزيه كند. محققان مي‌گويند كه در بسياري از موارد،‌ اين مكمل‌ها مي‌توانند سريعا مشكل را برطرف كنند. 

از ابتلا به يبوست جلوگيري كنيد :يبوست از شايع‌ترين مشكلات گوارشي در جهان امروز است و مي‌تواند علت‌هاي متعددي داشته باشد. مطالعات علمي نشان داده‌اند كه يبوست مي‌تواند علائم نفخ را هم تشديد و بدتر كند. معمولا هم دريافت فيبر محلول بيشتر براي رفع يبوست توصيه مي‌شود. با اين‌ حال،‌ افرادي كه با مشكل نفخ مواجه هستند يا نسبت به فيبرها حساس‌اند، بايد در مصرف فيبرها با احتياط عمل كنند، چون مصرف همين تركيبات مي‌تواند به تشديد مشكلات آنان منجر شود. به همين دليل نيز متخصصان توصيه مي‌كنند كه مصرف مكمل منيزيم و افزايش فعاليت بدني را جدي بگيريد، چون هر دو مي‌توانند اثرات قابل توجهي در مقابله با يبوست داشته باشند. 

مصرف پروبيوتيك‌ها را فراموش نكنيد:گاز ايجادشده توسط باكتري‌ها در روده، از مهم‌ترين عوامل نفخ شديد است. دانشمندان در دهه‌هاي اخير ثابت كرده‌اند كه انواع بسياري از باكتري‌ها در روده وجود دارند و تعادل اين باكتري‌ها مي‌تواند در هر فردي متفاوت باشد. به نظر منطقي مي‌رسد كه تعداد و نوع باكتري‌ها بتوانند بر ميزان گاز توليدشده در روده‌ها اثرگذار باشند و بعضي از مطالعات علمي نيز همين فرضيه را تاييد كرده‌اند. در همين راستا، بعضي از مطالعات نشان مي‌دهند كه مصرف مكمل‌هاي پروبيوتيك مي‌تواند به كاهش گاز توليدشده در روده‌ها و همچنين كاهش نفخ كمك كند و اثرگذاري اين مكمل‌ها به‌طور خاص در ميان افراد مبتلا به مشكلات گوارشي قابل توجه‌تر از ديگران است. البته ميزان تاثيرگذاري اين مكمل‌ها براساس ويژگي‌هاي هر فرد مي‌تواند متفاوت باشد و در نتيجه نبايد انتظار نتيجه يكساني در همه افراد داشته باشيم. 

عصاره نعناع مي‌تواند موثر باشد : توجه داشته باشيد كه نفخ مي‌تواند به‌ واسطه ايجاد تغيير در عملكرد عضله‌هاي دستگاه گوارش ايجاد شود. داروهايي كه با عنوان ضداسپاسم شناخته مي‌شوند، مي‌توانند به كاهش اسپاسم‌هاي عضلاني از اين منظر هم كمك كنند، اما عصاره نعناع تركيب طبيعي و مناسبي است كه تقريبا اثراتي مشابه با همان داروها دارد. مطالعات متعددي نشان داده‌اند كه عصاره نعناع مي‌تواند علائم مختلف بيماري مانند نفخ را در افراد مبتلا به مشكلات گوارشي كاهش بدهد. امروزه شما مي‌توانيد عصاره نعناع را در قالب مكمل‌هاي بسته‌بندي‌شده هم خريداري كنيد. 

چه كار كنيم تا نفخ نكنيم؟

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۸:۳۳

اين ۵ جمله را هرگز به خودتان نگوييد!

 

۱. اين احتمال وجود دارد كه زندگي خود را با ديگران مقايسه كنيد و مدام زمزمه كنيد: "همه از من بهترند!" يادتان باشد كه با گفتن اين جمله، ظلم بزرگي به خود مي‌كنيد! نسبت به خويش مهربان باشيد و به جاي چنين جملاتي، به خود بگوييد: "من هم ويژگي‌ها و توانايي‌هايي دارم و به كمك آن‌ها مي‌توانم حتي بهتر از ديگران پيشرفت كنم" و يا "اگر كسي توانسته كاري را انجام دهد، پس بقيه هم مي‌توانند و كار نشد ندارد".وقتي عادت كرده‌ايم كه فقط توانايي‌هاي ديگران را ببينيم، ناخودآگاه از خودمان و قابليت‌هاي‌مان باز مي‌مانيم، دچار عقده حقارت مي‌شويم چون مي‌ترسيم كه مبادا كاستي‌ها و ضعف‌هاي‌مان برملا شوند و در نهايت اعتماد به نفس لازم براي ادامه مسير را از دست مي‌دهيم. اما در مورد سرمنشأ اين باور غلط چه مي‌توان گفت؟ پاسخ اين سوال را بايد در زمان‌هاي گذشته جستجو كنيم. به احتمال زياد شما خاطره خوبي از مقايسه شدن با همسالان خود نداريد چون در مدرسه يا خانواده مدام با هم سن و سال‌هاي خود مقايسه شده‌ايد. بسياري از والدين از آنجا كه مهارت لازم در فرزندپروري ندارند، فكر مي‌كنند كه با مقايسه كودك با ديگران، در حقيقت او را تشويق مي‌كنند كه زرنگ‌تر باشد، در حالي ‌كه در عمل اتفاق ديگري مي‌افتد: كودك تمام انگيزه‌ها و قابليت‌هاي خود را سركوب شده مي‌بيند و عملا پيشرفتي نخواهد كرد. 


۲. يكي ديگر از افكار منفي‌ كه ممكن است به سراغتان بيايد اين است: "اگر شكست بخورم، اطرافيانم را مأيوس مي‌كنم". توصيه مي‌كنيم كه كمي به خود مسلط باشيد و به جاي اين افكار نااميدكننده، به اين فكركنيد كه اگر شكست بخوريد، اطرافيان شما از شكستتان نااميد و ناراحت مي‌شوند و نه از شخص شما!‌ سپس به اين بيانديشيد كه هيچ پيشرفتي در زندگي، بدون شكست به دست نمي‌آيد و در حقيقت شكست، مقدمه پيروزي است. اما چرا چنين افكاري به سراغ شما مي‌آيد؟ در حقيقت وقتي تمام تلاشتان را مي‌كنيد كه تصوير ذهني ديگران نسبت به شما خراب نشود، ناخواسته سير نزولي‌تان نيز آغاز مي‌گردد! اين منطق، قدرت خطر كردن را از شما مي‌گيرد و باعث مي‌شود كه شما از ترس شكست، شانس‌هاي زندگي‌تان را ناديده بگيريد. 


۳. اگر مدام با خودتان زمزمه كنيد كه " من هميشه شكست مي‌خورم"، هيچگاه طعم شيرين موفقيت را نخواهيد چشيد! در عوض به خود بگوييد: "شايد گاهي آنقدرها موفق نبوده‌ام اما تلاش خود را كرده‌ام و با شرايط به خوبي كنارآمده‌ام" و يا "اگر يك استراتژي جواب نداد، بايد به فكر يك راهكار جديد باشم".

فقط يادتان باشد كه اگر مدام خود را بازنده فرض كنيد، به هيچكدام از اهدافتان نمي‌رسيد، پيشرفت نمي‌كنيد و تا ابد در ابهام و تاريكي باقي مي‌مانيد.


۴. جمله " مي‌توانستم خوب‌تر از اين‌ها باشم"، جمله معروفي است كه قطعا بارها با خود زمزمه كرده‌ايد! توصيه ما به شما اين است كه به خودتان رحم كنيد! كمال‌گرايي افراطي، شما را به مرور از پاي درمي‌آورد! در عوض به خود بگوييد: "من در حد توانم كارهاي لازم را انجام مي‌دهم و بقيه وقت و انرژي‌ام را صرف خودم و خواسته‌هايم خواهم كرد". يادتان باشد كه سعي شبانه‌روزي در "خوب‌تر بودن"، شما را به مرحله‌اي مي‌رساند كه ديگر هيچ كدام از كارهايي كه انجام مي‌دهيد، برايتان خوب و باارزش نخواهد بود.


۵. جمله ديگري كه ممكن است در سنين بالاتر به خود بگوييد اين است كه "با اين سن و سال، هيچ شانسي براي تغيير ندارم". اما توصيه مي‌كنيم كه به جاي اين جمله، به خودتان بگوييد كه هيچگاه براي تغيير دير نيست، حتي اگر شده به اندازه يك سر سوزن! 

وقتي شما تغيير خود و تغيير روش زندگي‌تان را غيرممكن بدانيد، كم‌كم سرخورده مي‌شويد، شكست را مي‌پذيريد و در نهايت براي بهبود اين وضعيت  هيچ تلاشي نخواهيد كرد. 


سه روش براي غلبه بر ويروس‌هاي ذهني! : ۱. افكار محدودكننده و نيز جملاتي كه بار عمومي دارند را شناسايي كنيد. اين جملات عبارتند از: "همه مردم همين هستند"، "همه همين كار را مي‌كنند"، "هيچكس اين كار را نمي‌كند" و...۲. مراقب جملات شرطيِ منفي باشيد، به عنوان مثال: "مي‌خواهم رژيم بگيرم، اما اگر غذا نخورم، ضعيف و مريض مي‌شوم" و يا "اگر سر اين كار بروم، ديگر آزادي سابق را نخواهم داشت". ۳. سؤال‌هاي خوب از خودتان بپرسيد! مثلا "اهداف اصلي من از كاهش وزن چيست؟"، "آيا هدف فقط كاهش وزن است يا لذت بردن از خوردن؟" و يا "آيا من استحقاق يك شغل خوب و با درآمد بهتر را ندارم؟"چگونه مي‌توان در موانع زندگي تغيير ايجاد كرد؟ به محض اين‌كه الويت‌ها و اهداف زندگي‌تان را مشخص سازيد، به سرعت مي‌توانيد قابليت‌هاي فردي‌تان را در راه رسيدن به آن‌ها بسيج كنيد… مثلا به خود بگوييد: "من مي‌توانم انسان شادي باشم و شاد بودن فقط در خوردن خلاصه نمي‌شود" و يا "من آزادي را با دستان خودم و در زندگي فردي‌ام ايجادمي‌كنم و آزادي من به زندگي حرفه‌ايم وابسته نيست"...  

 

اين ۵ جمله را هرگز به خودتان نگوييد!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۸:۱۳

۶ خطر مصرف قرص‌هاي خواب‌آور

 

براي درمان بي‌خوابي داروهاي بسياري در دسترس هستند، اما عوارض جانبي آنها ممكن است خطرناك باشد. ظاهرا، تجويز قرص‌هاي خواب‌آور مثل درمان كامل بي‌خوابي به نظر مي‌رسد: يك قرص را مصرف كنيد و چند دقيقه بعد به خواب آرامي ‌برويد. اگرچه اين قرص‌ها بدون نسخه هستند، اما بسياري از مردم از خطرات و عوارض جانبي آن غافل‌اند. براي آشنايي با اين مشكلات احتمالي، اين مطلب را دنبال كنيد: شما مي‌توانيد به سرعت معتاد اين داروها شويد: هنگامي‌ كه قرص‌هاي خواب‌آور را در مدت زمان طولاني مصرف مي‌كنيد، بدن شما به مواد مخدر عادت مي‌كند و ديگر دوزهاي پايين اثر خود را از دست مي‌دهد. اينجاست كه براي داشتن يك خواب خوب، به دوزهاي بالاتر و بالاتر نياز پيدا مي‌كنيد. بالا بردن دوز مصرفي، نيز مي‌تواند در هنگام خواب منجر به تنفس كُند و باعث مرگ شود. براي كاهش خطر ابتلا به اين عوارض جانبي، قرص‌هاي خواب‌آور را براي بيش از يك يا دو هفته مصرف نكنيد. 


رانندگي خواب آلود : تحقيقات جديد نشان مي‌دهد افرادي كه انواع خاصي از قرص خواب را مصرف مي‌كنند، ممكن است بعد از بيدار شدن هنوز به اندازه كافي مواد مخدر در خون‌شان وجود داشته باشد. همين مساله منجر به ايجاد اختلال در فعاليت‌هايي مانند رانندگي خواهد شد. براي جلوگيري از خواب‌آلودگي روز بعد، دستورالعمل‌هاي پزشك خود را دنبال  و از مصرف قرص‌هاي خواب‌آور مانند آمبي ين خودداري كنيد، مگر اينكه حداقل هفت ساعت پس از مصرف ِآن را  به خواب اختصاص دهيد. اثرات جانبي ناپايدار: همه ما در حين خواب مرتكب كارهاي عجيب و غريب مي‌شويم، اما به‌خصوص با مصرف قرص‌هاي بنزوديازپان، دچار عوارض جانبي مانند راه رفتن در خواب و اعتياد به مواد مخدر مي‌شويم. حتي ممكن است از خواب بيدار شويم و ندانيم كجا هستيم. در صورتي كه دچار رفتارهاي عجيب و غريب در حين خواب هستيد، بايد پيش از هرگونه تجويز قرص خواب‌آور توسط پزشك‌تان، او را از اين موضوع مطلع كنيد.زمين افتادن:طبق يك تحقيق جديد، بيماراني كه زولپيدم مصرف مي‌كردند، چهار بار بيشتر از افرادي كه اين قرص را مصرف نمي‌كردند، زمين مي‌افتادند. سقوط كردن كاملا يك مشكل است. تمام بدن شما بر روي دو پا كاملا متعادل است. شما روي پاهاي خود داراي حسگرهايي هستيد كه دائم مركز ثقل بدن و جايي را كه در آن هستيد اندازه‌گيري مي‌كنند. با مصرف داروهايي كه اين سيستم را خاموش مي‌كنند مثل قرص‌هاي خواب‌آور، خطر زمين افتادن براي شما بيشتر مي‌شود. خصوصا اين مساله را در مورد بيماران مسن‌تر بايد جدي گرفت.


سرطان و مرگ: طبق يك تحقيق، افرادي كه قرص‌هاي خواب‌آور مصرف كردند در مقايسه با افرادي كه آنها را مصرف نكرده بودند احتمال بيشتري براي مرگ يا ابتلا به سرطان داشتند. اين لزوما بدان معنا نيست كه اين داروها قطعا عوارض جانبي منفي ايجاد مي‌كنند. ولي براي درمان بي‌خوابي بهتر است به جاي تجويز اين نوع دارو از درمان رفتاري شناختي كمك گرفت كه مي‌تواند به تغيير الگوهاي تفكري فرد بي‌خواب كمك كند. مشكل كنار گذاشتن قرص خواب‌آور:هنگامي‌ كه شما شروع به مصرف قرص‌هاي خواب‌آور مي‌كنيد، مشكل بتوانيد آن را به راحتي كنار بگذاريد، به‌خصوص اگر آنها را براي مدت طولاني مصرف كرده باشيد. هنگامي‌ كه مصرف دارو را متوقف مي‌كنيد، مشكلات خواب عملا بدتر مي‌شود. اگر مي‌خواهيد از خوردن قرص‌هاي خواب‌آور دست بكشيد، با پزشك خود براي تنظيم برنامه كاهش دوزهاي خود صحبت كنيد. ترك يك شبه اين قرص‌ها خطرناك است.


۶ خطر مصرف قرص‌هاي خواب‌آور

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۵۴

موبايل و تبلت، خواب نوجوانان را مختل كرده است!

 

نوجوانان بايد به طور متوسط ۹ ساعت در شبانه روز بخوابند، در حالي ‌كه آنها خواب شبانه را بيش از حد كوتاه مي‌كنند. يكي از دلايل اين كمبود خواب اين است كه آنان دائما در نزديكي صفحات نمايش هستند. اين موضوع باعث جلوگيري از به خواب رفتن و مانع از داشتن يك خواب خوب مي‌شود.فرآيند به خواب رفتن:فعاليت‌هاي زيستي ما به‌وسيله يك ساعت داخلي هماهنگ مي‌شود كه در منطقه‌اي از مغز نزديك هيپوتالاموس قرار دارد. اين ساعت طوري تنظيم شده كه در ۲۴ ساعت بر اثر نور تنظيم مي‌شود و نياز به خواب را ايجاد مي‌كند. در پايان روز هنگامي‌كه شدت نور كاهش مي‌يابد، به كمك اين ساعت زيستي، بدن هورموني به نام ملاتونين توليد مي‌كند. اين هورمون پيامي ‌به بدن ارسال مي‌كند كه به بدن مي‌گويد الان وقت خواب است.نور آبي صفحه نمايش:شايد عجيب به نظر برسد ولي نور سفيد از چندين رنگ نور مختلف تشكيل شده است كه يكي از آنها رنگ آبي است، اگر مقدار اين رنگ زياد باشد، باعث صفر شدن ساعت زيستي بدن مي‌شود و باعث اختلال و بي‌نظمي ‌در توليد ملاتونين مي‌شود. بنابراين براي مثال قرار گرفتن به مدت دو ساعت در مقابل صفحه نمايش، مقدار توليد ملاتونين را به مقدار قابل توجهي كاهش مي‌دهد، به‌طوري كه باعث اختلال در خواب مي‌شود.

رفتار‌هاي اعتياد آور:مشكل ديگري كه به صفحات نمايش مربوط مي‌شود لزوما به خاطر نور آنها نيست، بلكه اغلب به فعاليت‌هاي اجتماعي مجازي مربوط مي‌شود. مثلا پاسخ به ايميل‌ها يا چت با دوستان در شبكه‌هاي اجتماعي، شخص را وادار به بيدار ماندن مي‌كند، در اين وضعيت، فعاليت‌هاي زيستي بدن تحت تنش قرار گرفته و همچين باعث صدمه به كيفيت خواب مي‌شود. آن دسته از تعاملات اجتماعي كه به صفحه نمايش وابسته است چرخه پاداش‌دهي در مغز را تحريك نموده و باعث رفتار‌هاي اعتيادآور خواهد شد.خواب بهتر با اجتناب از صفحه نمايش:خواب نقشي اساسي در يادگيري و حافظه بازي مي‌كند. براي خواب بهتر، توصيه مي‌شود بعد از ساعت ۹ شب از صفحات نمايش استفاده نكنيد و هنگامي‌ كه مي‌خوابيد آن را از اتاق خواب دور كنيد و در عوض از فعاليت‌هاي آرامش‌بخش بدون صفحه نمايش بهره ببريد.پيشنهاد:حساسيت به نور و نياز به خواب از فردي به فرد ديگر بسيار متفاوت است، طبق گفته متخصصان، ساعات كاري مدارس بايد با آهنگ خواب بچه‌ها هماهنگ شود و ديرتر شروع شود تا نيازهاي خواب آنها برآورده شود.

آيا مي‌دانستيد؟ حيواني كه بيشتر از همه مي‌خوابد، خفاش قهوه‌اي است كه به‌طور متوسط  ۱۹.۹ ساعت در شبانه روز مي‌خوابد و حيواني كه كمتر از همه مي‌خوابد زرافه است كه به‌طور متوسط ۱.۹ ساعت در شبانه روز مي‌خوابد، انسان به‌طور متوسط ۸ ساعت در روز مي‌خوابد و يك نوجوان بايد حدود ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشد. ولي امروزه جوانان هر شب بين ۷/۵ تا ۸ ساعت مي‌خوابند، اين فاصله زماني معمولا در آخر هفته با بيدار شدن به‌صورت ديرهنگام جبران مي‌شود.

موبايل و تبلت، خواب نوجوانان را مختل كرده است!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۳۶

۵ فايده آب برنج و آرد‌برنج براي زيبا و سفيد كردن پوست!


اگر شما هم طرفدار مصرف برنج و به اصطلاح برنج‌خور هستيد احتمالا موافقيد كه اين غله خوش‌طعم و مزه مستقيما از بهشت به دست ما رسيده است. اما صرف نظر از مصرف خوراكي برنج بايد توجه ويژه‌اي هم به استفاده از آن در تهيه ماسك‌هاي صورت داشته باشيم. ممكن است شما هم به دلايل مختلف مثل آلودگي‌ هوا يا در معرض بيش از حد نور خورشيد قرار گرفتن زيبايي و جلوه هميشگي پوست‌تان را از دست داده‌ باشيد، اما خبر خوب اينكه مي‌توانيد با كمك انواع مختلف ماسك‌هاي برنج اين مشكل را يك‌بار براي هميشه برطرف كنيد. چه از آب برنج و يا از آرد برنج استفاده كنيد هر دو  پوست‌‌تان را مرطوب كرده و خاصيت درماني بسيار موثري براي پوست‌هاي ملتهب خواهند داشت. برنج يك خنك كننده طبيعي است كه براي درمان آفتاب‌سوختگي هم بسيار مفيد است. علاوه بر همه اين‌ها استفاده مرتب و منظم از آن موجب تقويت و بهبود فشار خون‌تان هم خواهد شد. لازم به ذكر است آب‌‌برنج سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هاي ضروري، مواد معدني مفيد و بسياري از ويتامين‌ها است كه در از بين‌بردن بسياري از عفونت‌ها موثر هستند. برنج با تغذيه كردن پوست‌تان آن را سالم‌ و شاداب كرده و مانع از ايجاد اثرات پيري زودرس‌ پوست خواهد شد. جالب است بدانيد در چين و بسياري از كشورهاي آسياي جنوبي از برنج به عنوان يك ماده طبيعي مفيد براي جلوگيري از پيري پوست استفاده مي‌كنند. در ادامه با چند ماسك برنج آشنا مي‌شويد كه استفاده از آن‌ها تاثير به سزايي در زيبا‌سازي پوست‌تان خواهد داشت.

ماسك برنج براي جوان‌سازي پوست : يك فنجان برنج را براي مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقيقه در آب خيس كنيد و بعد با همان آب خودش در مخلوط‌كن ريخته و هم بزنيد. تركيب به دست آمده را از صافي (پارچه‌اي) رد كنيد تا صاف و يك‌دست شود. محلول را در ظرف مناسبي ريخته و براي چند روز در محلي گرم قرار دهيد. اگر محلول بوي  ترش و خاصي داشت تعجب نكنيد اين دقيقا همان چيزي است كه بايد به دنبال آن باشيد اين بو نتيجه تخمير شدن است و در حقيقت همين عامل تاثير آن بر روي پوست‌تان خواهد بود. يك پنبه را به آب برنج آغشته كنيد و به تمامي سطح پوست صورت‌تان بماليد.سعي كنيد هر شب قبل از خواب از اين ماسك استفاده كنيد.صبح روز بعد با آب سرد صورت خود را بشوييد. باور كنيد با استفاده منظم و مرتب از اين ماسك خودتان به خوبي متوجه تاثير موثر آن خواهيد شد.ماسك برنج براي برطرف كردن لك‌هاي پوست : با استفاده از اين ماسك پوست‌تان نرم و لطيف‌تر خواهد شد.تركيبات:روغن زيتون ۱ قاشق چاي‌خوري،آب‌ليمو ۲ قاشق چاي‌خوري،روغن عصاره‌اي مورد علاقه‌تان (گياهي) چند قطره،پودر يا آرد برنج ۲ قاشق غذا‌خوري.طرز تهيه:همه مواد را خوب با هم تركيب كنيد تا خمير نرمي تهيه شود.ماسك را روي تمامي سطح صورت‌تان بگذاريد.۱۵ تا ۲۰ دقيقه بعد، ماسك را با آب سرد از صورت‌تان پاك كنيد.سعي كنيد هفته‌اي يك مرتبه از اين ماسك استفاده كنيد.

ماسك برنج براي رفع آفتاب‌سوختگي: استفاده از اين ماسك خاصيت سفيدكنندگي دارد و به سلامت دوباره رنگ‌دانه‌هاي پوست‌تان كمك موثري خواهد كرد. تركيبات:آرد برنج،شير يا روغن نارگيل،طرز تهيه:۲ قاشق غذا‌خوري آرد برنج را با ۴ قاشق غذا‌خوري شير يا روغن نارگيل مخلوط كنيد.ماسك را روي نواحي مورد نظر گذاشته و بگذاريد ماسك براي مدت زمان ۳۰ دقيقه روي صورت‌تان بماند.ماسك را با آب‌سرد بشوييد.بعد از يك هفته و در صورت استفاده منظم و مرتب، خودتان به خوبي شاهد تغييرات شگفت‌انگيز پوست‌تان خواهيد شد.ماسك برنج براي رفع تيرگي زير چشم‌ها :تركيبات:موز،روغن كرچك،آرد‌برنج،طرز تهيه:نصف موز را با ۲ قاشق غذا‌خوري روغن كرچك و ۳ قاشق غذا‌خوري آرد‌برنج مخلوط كنيد.پتاسيم موجود در موز تيرگي‌ زير چشم را برطرف كرده و هم‌زمان روغن كرچك موجب مرطوب نگه داشتن پوست اين ناحيه حساس خواهد شد.ماسك را روي پلك پاييني خود بماليد و ۱۵ دقيقه بعد با استفاده از پنبه مرطوب آن را پاك كنيد.سعي كنيد از اين ماسك دوبار در هفته استفاده كنيد.ماسك برنج براي روشن شدن پوست: تركيبات:آب‌برنج،كشك،عسل،طرز تهيه:۳ قاشق غذا‌خوري آب‌برنج را با ۲ قاشق غذا‌خوري كشك و ۱ قاشق غذا‌خوري عسل مخلوط كنيد و خوب هم بزنيد.ماسك را روي صورت خود گذاشته و صبر كنيد تا كاملا خشك شود.بعد از خشك شدن، آن را با آب‌‌سرد بشوييد.توصيه مي‌كنيم براي اثربخشي بيشتر، در طول چند هفته متوالي، هفته‌اي يكبار از اين ماسك استفاده كنيد.

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳۰ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۷:۱۷

اگر غذاي تند دوست داريد، هيجاني و تنوع‌طلب هستيد!


تُندي فقط نوعي مزه و طعم نيست، بلكه مساله به بدن ما انسان‌ها برمي‌گردد كه وجود مواد شيميايي خاصي به ‌نام chemesthesis را در غذاها احساس مي‌كند. تركيبات شيميايي موجود در انواع فلفل‌ها و ديگر مواد غذايي تُند مي‌توانند بعضي از حيوانات را فراري بدهند و به‌عنوان نوعي مكانيسم محافظتي براي گياهان عمل كنند، اما بعضي از انسان‌ها شديدا به احساسات برآمده از تُندي وابستگي پيدا مي‌كنند و نمي‌توانند غذاها را بدون تُندي بپذيرند. همان‌طور كه يكي از مطالعات در همين زمينه نشان داده است، بعضي از انسان‌ها ترجيح مي‌دهند كه نوعي سوزش دهاني را موقع غذا خوردن تجربه كنند.
جالب است بدانيد كه مطالعات امروزي نشان مي‌دهند عشق و علاقه شديد به تُندي با بعضي از ويژگي‌هاي شخصيتي نيز مرتبط است. مثلا اگر شما به حرارت برآمده از غذاهاي تُند علاقه داشته باشيد، احتمالا شخصيت هيجان‌طلبي (thrill-seeker) داريد. افرادي كه به غذاهاي تُند علاقه‌مند هستند، به احساس سوزش ناشي از كپسايسين جذب مي‌شوند كه حتي نوعي احساس درد خفيف در زمان خوردن ايجاد مي‌كند. فلفل چيلي يا قرمز از اين منظر در رتبه‌هاي بالاي جدول قرار مي‌گيرد، چون تُندي قابل توجهي دارد. 

 

يكي از مطالعات Food Quality and Preference Journal نشان مي‌دهد كه عوامل متعددي در علاقه‌مندي به غذاهاي تُند دخيل هستند كه مهم‌ترين آن‌ها عبارت‌اند از تاثيرات اجتماعي يا فرهنگي، تعداد دفعات تماس با كپسايسين، تفاوت‌هاي فيزيولوژيك در ميزان احساس تُندي و ويژگي‌هاي شخصيتي. 

همين مطالعه به ما مي‌گويد افرادي كه بيشتر دنبال استفاده از فلفل چيلي هستند، ويژگي‌هايي مانند هيجان‌خواهي و نوطلبي دارند و در نتيجه دوست دارند كه حس‌هاي جديد و پيچيده را تجربه كنند. به همين دليل، محققان اين فرضيه را مطرح كرده‌اند كه شخصيت در علاقه‌مندي يا بي‌علاقگي افراد به تُندي نقش ايفا مي‌كند. جداي از اين مسائل، دلايل قابل قبولي وجود دارند كه اهميت اضافه كردن غذاهاي تُند و همچنين فلفل‌ها را به رژيم غذايي نشان مي‌دهند. مطالعات مختلفي در همين زمينه نشان داده‌اند كه تركيبات مفيدي به ‌نام فلاونوئيدها در فلفل‌ها وجود دارند كه از خاصيت آنتي‌اكسيداني برخوردار هستند و خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را كاهش مي‌دهند. 

 

 

كپسايسين هم به‌طور خاص در مطالعات متعددي مورد بررسي قرار گرفته است و يافته‌هاي اين مطالعات نشان مي‌دهند كه كپسايسين (حتي اگر كمتر از حد لازم نيز مصرف شود) با كاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد. البته اگر بخواهيد اثربخشي كپسايسين را افزايش بدهيد، بايد به‌طور منظم از فلفل استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه اگر تا كنون از فلفل استفاده نكرده‌ايد و قصد داريد اين ماده غذايي را به رژيم غذايي اضافه كنيد، بايد از مقادير كم و فلفل‌هاي معمولي براي اين كار كمك بگيريد. مصرف فلفل‌هاي چيلي و شديدا تُند نه‌تنها براي شما امكان‌پذير نيست، بلكه مي‌تواند مشكلات مختلفي از جمله مشكلات گوارشي براي شما به‌ وجود بياورد. درواقع، شما بايد به‌ مرور زمان، سراغ فلفل‌هاي تُندتر برويد و رفته‌رفته ذائقه خودتان را به فلفل عادت بدهيد. 


اگر غذاي تند دوست داريد، هيجاني و تنوع‌طلب هستيد!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۶ دى ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۲۴:۳۹

پژوهش‌هاي جديد حاكي از آن است كه گروه خوني مي‎تواند نشانگر ميزان خطر ابتلاي شخص به بيماري‌هاي قلبي، آلزايمر و حتي سرطان باشد. گروه خوني افراد ممكن است در ميزان خطر ابتلايشان به بيماري‎ها اثرگذار باشد.البته نتايج به‌دست‌‎آمده از اين پژوهش‌ها كماكان در حال بررسي هستند و دانشمندان هنوز نتوانسته‎اند دربارۀ علت ارتباط گروه خوني با افزايش ابتلا به برخي از بيماري‌‎ها به نتيجۀ اطمينان‌بخشي دست‎يابند.اگرچه هيچ شخصي نمي‌تواند گروه خوني خود را تغيير دهد، اما اطلاع داشتن از خطرات احتمالي مي‌تواند براي پيشگيري مفيد باشد. در ذيل، به برخي از نتايج برآمده از پژوهش‌هاي مذكور اشاره مي‎شود:


دكتر ماري كوشمن، يك متخصص خون در دانشگاه ورمانتِ امريكا مي‌گويد: « گروه خوني  با ابتلا به بيماري‎هاي مختلفي همچون حملۀ قلبي، سكتۀ مغزي و ترومبوآمبولي وريدي (تشكيل لخته در درون رگ خوني) ارتباط دارد.»در واقع براساس تحقيقات جديد، افرادي با گروه‎‏هاي خوني غير از O، به ميزان 60 تا 80 درصد بيشتر از افرادي با گروه خوني O دچار لخته‎شدن خون مي‎شوند. منظور مواردي از لخته‎شدن است كه پس از تشكيل شدن در رگ‌خوني به سوي ريه‎ها حركت كرده و گاهي نتايج ويرانگري برجاي مي‎گذارند.براساس مطالعات دانشكدۀ بهداشت‎عمومي دانشگاه هاروارد، افرادي با گروه خوني A، B يا AB، در مقايسه با دارندگان گروه خوني O، در معرض خطر بيشتري در ابتلا به بيماري‌ سرخرگ‌هاي قلبي قرار دارند.

 

دكتر كوشمن البته تصريح مي‌كند كه اگر داراي گروه خوني غير از O هستيد، خيلي ناراحت نشويد، چرا كه با مديريت عوامل خطرزا در قبال قلب مانند فشار خون بالا، ديابت، تغيير عادات زندگي و استفاده از داروهاي مناسب مي‌توان به نتيجه‌اي معكوس با پيش‌بيني‌ها دست‌يافت.از سوي ديگر امكان ابتلا به بيماري زخم معده در افراد داراي گروه خوني O بيشتر است.ادگرن معتقد است از آن‎جايي كه هر دوي اين بيماري‎ها به باكتري به نام هليكوباكتر پيلوري مرتبط هستند، نتايج تحقيقات مي‎بايست به ارتباط گروه خوني با حساسيت‎‏هاي مختلف به عفونت‎‏هاي باكتريايي، مرتبط باشد.ميزان اثرگذاري گروه خوني در ابتلا به بيماري‏‌هاي دستگاه گوارش كمتر از آن است كه تفاوت خاصي ايجاد كند، اما همه بايد براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري‌ها، سه عامل مهم سيگار نكشيدن، مصرف نكردن الكل و كاهش وزن را رعايت كنند. 


 

موضوع:
برچسب‌ها: گروه خوني،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]