خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامت
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۱۴:۰۳

كالري شمار زالزالك ميوه‌اي پاييزي است كه اين روزها در بازار ميوه‌فروشان بسيار به چشم مي‌خورد. اين ميوه اگرچه جثه‌اي كوچك دارد ولي بسيار پرفايده و مغذي است و به رنگ‌‌هاي زرد و نارنجي در اكثر نواحي معتدل مي‌رويد. رسيده اين ميوه شيرين، گوشتي و داراي هسته‌هاي زردرنگ فراوان است كه اگر با احتياط مصرف نشود هسته‌هاي آن مي‌تواند قاتل دندان‌‌هاي شما باشد. اين ميوه علاوه بر ويتامين‌هايA ،B،C و جوهر مازو يعني تانن داراي كلسيم و مختصري ترشي و پكتين است كه براي تقويت قلب و معده بسيار توصيه مي‌شود. مهم‌ترين اثر كالري شمار زالزالك روي قلب، تنظيم كردن حركات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان شديد آن جلوگيري مي‌كند.در اغلب كشورهاي اروپايي خصوصا آلمان براي درمان بي‌نظمي ضربان قلب ‌ از گياه كالري شمار زالزالك استفاده مي‌شود. 

همچنين كالري شمار زالزالك در درمان آنژين و تصلب شرايين (سفت شدن ديواره رگ‌ها)‌ بسيار كاربرد دارد. اين ميوه به علت غني بودن از اسيد تارتاريك و اسيد ماليك نيز در مواقع كم‌خوني و سل اثر نيكويي دارد. كالري شمار زالزالك به دليل آن كه داراي مقدار زيادي تانن است بسيار قابض بوده و مي‌توان آن را جهت درمان اسهال‌هاي خوني به كار برد.البته نوع كوهي آن قابض‌تر از سنجد است و از خونريزي معده نيز جلوگيري مي‌كند. بد نيست بدانيد در شمال ايران گونه‌هاي وحشي كالري شمار زالزالك به شكل خودرو در جنگل‌ها مي‌رويد كه به آن «وليك» گويند. رنگ زرد و صورتي اين ميوه در بدن تبديل به ويتامينA مي‌شود و بسيار اشتها را زياد مي‌كند. البته اين ميوه را وقتي كه كاملا رسيده و رنگ انداخته مصرف كنيد تا دچار ناراحتي‌هاي گوارشي ناشي از خام بودن ميوه نشويد.نارسي اين ميوه نيز فوايدي دارد و مي‌تواند التهاب معده و صفرا را برطرف كند. خشك‌شده اين ميوه نيز بسيار در مقاصد طبي استفاده مي‌شود. كالري شمار زالزالك اگر به خوبي خشك شود تنها مقداري از ويتامينC خود را از دست مي‌‌دهد ولي ديگر تركيبات شيميايي خود را حفظ مي‌كند.

 لذا براي نگهداري كالري شمار زالزالك خشك بايد آن را در محلي كه هوايش دائما عوض مي‌شود نگه داشت.البته در مقايسه، ميوه تازه كالري شمار زالزالك اثرات نيكوتري دارد و مي‌‌تواند به ازدياد شير مادران شيرده و افزايش كيفيت آن بيفزايد. يكي از مواد مفيد موجود در كالري شمار زالزالك فلاونوييدهايي مي‌‌باشند كه نسبت به رنگ ميوه شدت اثرات آنتي‌اكسيداني آنها تغيير مي‌كند. ميوه‌هاي قرمزرنگ داراي اثر قوي، صورتي اثري ضعيف و زرد اثر ضعيف‌تري دارند. علاوه بر ميوه كالري شمار زالزالك از گل آن نيز براي درمان استفاده مي‌شود. گل كالري شمار زالزالك براي درمان تشنج مفيد بوده و حركات نامنظم قلب را تنظيم مي‌كند. لذا دم‌كرده آن براي درمان بيماري‌هاي مزمن قلب استفاده مي‌شود. كالري شمار زالزالك رسيده برخلاف جثه ريزش از مقدار قند بالايي برخوردار است. به گونه‌اي كه در 100 گرم آن 70 كالري انرژي نهفته است. لذا افراد دچار اضافه وزن و بيماران قندي بايد در مصرف آن محتاط باشند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۱۳:۴۷

كالري شمار ريواس يا ريباس، گياهي است از تيره ي ترشك ها ( هفت بندها ) و داراي ساقه هاي هوايي و برگ هاي آن محتوي مواد ذخيره اي و اسيدي است و به همين جهت مورد استفاده ي خوراكي قرار مي گيرد. كالري شمار ريواس هنگام بهار در نواحي گوناگون ايران، دامنه ي كوه ها، كنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب هاي راكد مي رويد و برگ ضخيم و گوشت دار اين گياه مصرف غذايي دارد. تكثير كالري شمار ريواس معمولاً با كشت در خزانه و انتقال به كشتزار و يا از طريق كشت بذر تازه صورت مي گيرد. كالري شمار ريواس طبيعت سرد دارد و داراي ويتامين ها و املاح معدني گوناگوني است. براي تمامي اعضاي بدن، ماده ي غذايي بسيار ممتازي شمرده مي شود و اثر شگفت انگيز و معجزه آسايي دارد. قابض است و براي تقويت معده و كبد مفيد مي باشد. خوردن كالري شمار ريواس براي بيماران تب دار و بي اشتها مفيد بوده و يرقان ، وسواس ، سستي را درمان مي نمايد. در اين گونه موارد مي توان ۱۰۰ گرم از آب كالري شمار ريواس يا رب كالري شمار ريواس را ميل كرد. صفرا و دل به هم خوردگي را رفع مي كند و براي حصبه و اسهال گرم صفراوي مفيد بوده و كرم كُش است. خوردن كالري شمار ريواس را نبايد در برنامه ي غذايي از ياد بُرد. 


كالري شمار ريواس را براي تهيه ي خورش، كمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار مي دهند. سعي كنيد در مصرف كالري شمار ريواس زياده روي نكنيد.مفيدترين طريقه مصرف آن، مصرف آب كالري شمار ريواس همراه با آب هويج، كرفس، خيار و سيب مي باشد كه يك سوم آب كالري شمار ريواس و دو سوم بقيه مواد است. كالري شمار ريواس اثر ملين داشته و اشتها آور است و براي افزايش اشتها و يبوست مفيد مي باشد. مصرف كالري شمار ريواس براي مبتلايان به سنگ كليه و ناراحتي هاي مثانه خطرناك است.شير مادراني كه كالري شمار ريواس مي خورند، در نوزادان توليد اسهال مي كند. كالري شمار ريواس، مقوي قلب و اعصاب بوده و براي درمان بواسير مفيد است. كالري شمار ريواس به عنوان فعال كننده ي عملكرد دستگاه گوارش، ناقل نمك هاي صفراوي و محرك ترشح كبد شناخته شده است. نخستين كار كرد آن در دهان اين است كه با تحريك جوانه هاي چشايي به واسطه ي مزه ي تلخ خوشايندش، موجب پاك شدن حفره ي دهان شده و دهان را براي چشيدن غذاي بعدي آماده مي سازد.


كالري شمار ريواس در معده سبب افزايش ترشح معدي و تحريك آن مي شود. در نتيجه به طور كلي باعث بهبود عملكرد معده مي گردد.علاوه بر اين با تحريك ترشح نمك هاي صفراوي از كبد، به تنظيم جذب چربي از روده كمك مي كند. كالري شمار ريواس خاصيت مسهلي، ضد التهابي و متعادل كننده ي عملكرد روده ها (درمان يبوست و اسهال) را داشته و در درمان يرقان، خونريزي معدي- روده اي، اختلال قاعدگي، ورم ملتحمه ي چشم، جراحات ناشي از ضربات و صدمات جسماني، زخم هاي چركي سطحي و سوختگي هاي حاصل از حرارت كاربرد دارد. كالري شمار ريواس به علت خاصيت اسيدي، براي پاك كردن ظروفي كه آثار سوختگي مواد غذايي در آنها به جاي مانده باشد، مورد استفاده قرار مي گيرد.افرادي كه موي آن ها قهوه اي كم رنگ است، با استفاده از ريشه ي اين گياه مي توانند به رنگ موي طلايي دست يابند.


برگ هاي كالري شمار ريواس را مي توان به عنوان حشره كش موثر براي دفع حشرات به كار برد. كالري شمار ريواس با طعم منحصر به فرد خود، در بيشتر پس غذاها ( دسرها ) و شيريني ها استفاده مي شود. تا پيش از سده ي ۱۸ كاربردي در پخت غذا نداشت.گياه ياد شده تا يكي دو روز در يخچال قابل نگهداري است. براي نگهداري طولاني تر كالري شمار ريواس، پس از بريدن ساقه ها، آن را منجمد مي كنند. اگر ساقه هاي كالري شمار ريواس به طور خام مصرف شود، به شدت ترش خواهد بود. به طور معمول آن را با شكر يا عسل مي پزند و يا در كيك ها مورد استفاده واقع مي شود.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۱۴:۳۲

كالري شمار ريحان يكي از گياهان دارويي محبوب و باستاني است كه سرشار از مواد مغذي گياهي مي باشد. از كالري شمار ريحان استفاده هاي دارويي و بهداشتي زيادي مي شود. اين گياه بسيار با ارزش است و در فرهنگ هاي بسياري در سراسر جهان مورد احترام مي باشد و به عنوان گياه مقدس شناخته مي شود. كالري شمار ريحان متعلق به خانواده نعناع در جنس Ocimum است و نام علمي آن Ocimum basilicum مي باشد. كالري شمار ريحان بومي ايران، هند و ديگر مناطق گرمسيري آسيا مي باشد. اين گياه پر خاصيت و دارويي به ويژه براي برگ ها و دانه هاي آن كاشته مي شود. كالري شمار ريحان در آب و هواي گرم و استوايي بهتر رشد مي كند. ارتفاع گياه كالري شمار ريحان گاهي اوقات به يك متر هم مي رسد. برگ هاي آن در رنگ هاي سبز روشن تا بنفش وجود دارد، ظاهر برگ ها، هم به صورت صاف و هم به صورت ابريشمي مي باشد. بوته هاي انواع كالري شمار ريحان در اندازه هاي متفاوت هستند و وقتي گل مي دهند گل هاي سفيد و بنفش بزرگ در نوك بوته به وجود مي آيد.

 

انواع  كالري شمار ريحان دارويي وجود دارد. كالري شمار ريحان مديترانه اي كه به طور معمول به عنوان كالري شمار ريحان شيرين شناخته مي شود و برگ هاي سبز و روشني دارد، در مقابل كالري شمار ريحان آسيايي وجود دارد كه بوته بزرگي دارد و ساقه آن كركي با گل هاي صورتي مي باشد، برگ هاي آن بنفش يا صورتي است و همچنين عطر و طعم تند تري هم دارد. كالري شمار ريحان ليمويي نيز يك نوع كالري شمار ريحان دارويي است كه عطر و طعم ليمو را دارد. كالري شمار ريحان تايلندي كه ويژگي هاي آن با كالري شمار ريحان آسيايي مشابه است اما رنگ برگ هاي آن سبز روشن است و عطر و طعم شيريني دارد. كالري شمار ريحان مديترانه اي يا كالري شمار ريحان شيرين، به دليل عطر و طعم شيريني كه دارد به عنوان كالري شمار ريحان آشپزي نيز شناخته مي شود و به طور گسترده در سراسر جهان از اين نوع كالري شمار ريحان در آشپزي استفاده مي شود.

 

برگ هاي كالري شمار ريحان، تركيبات شيميايي گياهي قابل توجهي دارد كه از بيماري ها جلوگيري مي كند و داراي خواص ارتقا دهنده سلامتي مي باشد. شاخ و برگ كالري شمار ريحان شامل بسياري از فلاونوئيدهاي پلي فنولي مانند orientin  و  vicenin مي باشد. از برگ هاي كالري شمار ريحان چندين روغن بهداشتي مفيد مانند اوژنول، سيترونلول، لينالول، سيترال، ليمونن و ترپينئول درست مي شود. اين تركيبات خواص ضد التهابي و ضد باكتريايي دارند.شاخ و برگ كالري شمار ريحان كالري بسيار كمي دارد و حاوي كلسترول نمي باشد. 100 گرم كالري شمار ريحان تنها 23 كالري دارد. با اين حال، كالري شمار ريحان يكي از بهترين منابع داراي مواد مغذي ضروري، مواد معدني و ويتامين ها است كه اين مواد براي سلامتي كامل مورد نياز هستند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۱۴:۱۶

كالري شمار روغن زيتون از ميوه درخت زيتون به دست مي‌آيد. اين درخت نخستين بار در كرانه‌هاي مديترانه پرورش يافت. كالري شمار روغن زيتون را با فشردن ميوه زيتون به دست مي‌آورند كه داراي مقدار زيادي چربي سيرنشده مي‌باشد. مصرف كالري شمار روغن زيتون از سالهاي دور توصيه شده است . اين كالري شمار روغن گياهي حاوي چربي است اما برخي معتقدند كه با وجود اين ، كالري شمار روغن زيتون خاصيت لاغركنندگي دارد.عجيب است يك كالري شمار روغن را لاغركننده بناميم كالري شمار روغن زيتون، يك منبع عالي از ويتامينها و مواد معدني است كه سيستم بدن را پاكسازي كرده و پوست را تغذيه مي كند. همچنين دوستدار قلب نيز مي باشد. بعضي از افراد رژيم گيرنده، ديگر با كالري شمار روغن زيتون غريبه نيستند.


اين كالري شمار روغن بعنوان يك جايگزين سالم تر براي سس هاي سالاد يا كالري شمار روغن پخت و پز بكار مي رود. اما آيا مي دانستيد كه مصرف فقط يك قاشق سوپخوري كالري شمار روغن زيتون در هر روز مي تواند به كاهش وزن شما كمك كند؟ كالري شمار روغن زيتون، يكي از مفيدترين كالري شمار روغن هاي سالم است. اين كالري شمار روغن با له كردن و فشردن ميوه هاي زيتون براي بيرون كشيدن كالري شمار روغن آن، تهيه مي شود. انواع مختلفي از كالري شمار روغن زيتون در بازار وجود دارد. آنها بر اساس نحوه فراوري شان طبقه بندي مي شوند. از بين تمام انواع كالري شمار روغن زيتون، كالري شمار روغن زيتون فوق بكر سرد فشرده، سالم ترين است. اين كالري شمار روغن، مواد مغذي اش را حفظ مي كند، زيرا حداقل فراوري روي آن انجام مي شود.با اينكه كالري شمار روغن زيتون حاوي چربي است، اما مزاياي كاهش وزن دارد. با اينحال فكر نكنيد يك كالري شمار روغن جادويي است كه فورا شما را لاغر خواهد كرد.


 بمنظور انجام اينكار و استفاده از كالري شمار روغن زيتون ، شما بايد مراقب آنچه كه مي خوريد باشيد و كالري مصرفي تان را نيز كاهش دهيد. همچنين بايد براي تقويت بدن و كاهش وزن بيشتر، ورزش هم داشته باشيد.برخي از كارشناسان معتقدند كه مصرف فقط يك قاشق مرباخوري كالري شمار روغن زيتون فوق بكر و خالص در هر روز، بدن را تحريك خواهد كرد تا چربي بسوزاند. همچنين باعث مي شود كه شما بيشتر احساس سيري كنيد، بنابراين پرخوري نمي كنيد. حتي رايحه قوي و با نشاط كالري شمار روغن زيتون نيز به كاهش وزن كمك مي كند. در يك مطالعه، شركت كنندگاني كه كالري شمار روغن زيتون استشمام كردند، ميزان سروتونين در بدنشان بطور قابل توجهي افزايش يافت.اين هورمون، خلق و خو را بهبود مي بخشد و پيام سيري مي فرستد. بعلاوه، بنظر مي رسد برخي از مواد مغذي موجود دركالري شمار روغن زيتون، جذب گلوكز توسط بدن را مهار مي كنند. به همين دليل است كه وقتي شما بمنظور كاهش وزن، هر روز از كالري شمار روغن زيتون استفاده مي كنيد، احساس گرسنگي نخواهيد كرد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۴۴:۵۰

كالري شمار ذرت كه به فارسي بلال نيز ناميده مي شود، گياهي است يك ساله و يك پايه داراي ساقه اي راست كه ارتفاع آن تا چهار متر مي رسد. كالري شمار ذرت گياه بومي آمريكاي مركزي و مكزيك است و از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است . برگ هاي كالري شمار ذرت متناوب و دراز مي باشد . گل هاي نر كالري شمار ذرت بصورت خوشه اي بوده كه مركب از سنبل هاي قرمز روشن مي باشد . گل هاي ماده آن از 2 تا 4 گل تشكيل شده كه در كنار برگ هاي كالري شمار ذرت قرار دارد .غشايي كه روي بلال را مي پوشاند، سبز رنگ مي باشد . دانه هاي كروي شكل كالري شمار ذرت در اطراف محور مركزي بلال قرار گرفته اند . اين دانه ها به رنگ زرد يا قهوه اي مي باشند . كالري شمار ذرت داراي ارزش غذايي فراواني است، ولي بعلت نداشتن گلوتن ( ماده چسب مانند گندم ) قابليت تهيه نان را ندارد . بنابراين براي تهيه نان كالري شمار ذرت ، آرد آن را با آرد ساير غلات مخلوط مي كنند .


كالري شمار ذرت از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است .ساير خواص آن عبارتند از : پماد كالري شمار ذرت خشك كننده زخم ها  مي باشد . كالري شمار ذرت غذاي خوبي براي پيشگيري از سرطان  است. استفاده مداوم از كالري شمار ذرت از پوسيدگي دندان  جلوگيري مي كند . روغن كالري شمار ذرت كلسترول خون را پائين مي آورد .روغن كالري شمار ذرت براي درمان اگزما  و بيماري هاي پوستي  مفيد است . كاكل كالري شمار ذرت را قبل از رسيدن كامل ميوه يعني قبل از پژمرده شدن آن مي چينند و به سرعت خشك مي كنند . كاكل كالري شمار ذرت بعد از خشك شدن رنگ قهوه اي پيدا مي كند .براي درست كردن دم كرده كاكل كالري شمار ذرت ،‌مقدر 30 گرم از آ ن را در يك ليتر آب جوش ريخته و به مدت پنج دقيقه دم كنيد .


كاكل كالري شمار ذرت داراي مقدار زيادي پتاسيم  است، به همين دليل دم كرده آن ادرار آور است و آرام كننده دستگاه ادراري است . درد و ناراحتي هاي دستگاه ادراري  را تسكين مي دهد .سنگ مثانه ،‌التهاب و درد مثانه را از بين مي برد .كاكل كالري شمار ذرت بطور كلي دستگاه ادراري را تميز مي كند . به غير از كاكل كالري شمار ذرت از برگ ، ريشه وساقه بلال نيز استفاده طبي به عمل مي آيد . جوشانده ساقه وسط بلال خونريزي بيني را بند مي آرود. براي دفع سنگ مثانه از جوشانده برگ هاي كالري شمار ذرت استفاده كنيد . جوشانده ريشه كالري شمار ذرت براي سوزش مجاري ادراري  مفيد است . جوشانده وسط كالري شمار ذرت درد شكم و معده را از بين مي برد . در قديم براي معالجه سوزاك از جوشانده ساقه بلال استفاده مي كردند .

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۴۴:۲۹

جگر مرغ سرشار از آهن است و نقش قابل توجهي در درمان كم خوني دارد و كالري شمار دل مرغ تقويت كننده اي خوب براي حافظه است.با توجه به افزايش قيمت گوشت مرغ و دام، بسياري از مردم به خوردن كالري شمار دل مرغ  و جگر مرغ كه غذايي خوشمزه است، رو آورده اند. اما آيا مصرف دل و جگر مرغ سلامتي افراد را با مشكل مواجه مي كند؟ كالري شمار دل مرغ و جگر مرغ به عنوان يكي از غذهاي خوشمزه و مورد علاقه بسياري از افراد، سه برابر نياز روزانه، ويتامين ب12 وارد بدن مي كند، اين درحالي است كه اين ويتامين يكي از ويتامين هاي اصلي كمك كننده به توليد سلول هاي قرمز خون و جلوگيري از كم خوني و فقر آهن است. 

 

كالري شمار دل مرغ و جگر مرغ داراي ويتامين آ است كه به بهبود و تقويت بينايي كمك مي كند. كالري شمار دل مرغ و جگر مرغ داراي اسيد فوليك بوده و موجب تقويت باروري و جلوگيري از نقايص مادرزادي جنين مي شود. دل و جگر براي دندان و لثه استخوان مفيد است زيرا حاوي مقادير فراواني فسفر است. جگر حاوي ويتامين ب 1 بوده كه ويتاميني اساسي براي ترميم بافت ها و سلول هاي بدن و پوست محسوب مي شود. براساس اين گزارش نكته ضروري درباره كالري شمار دل مرغ اين است كه قبل از طبخ به خوبي از وجود روغن پاك و نيز با نمك و ليمو خوب شسته شود. 


كالري شمار دل مرغ سرشار از آهن است و نقش قابل توجهي در درمان كم خوني دارد و نيز حاوي پتاسيوم، روي و فسفور است. كالري شمار دل مرغ تقويت كننده اي خوب براي حافظه است و نيز باعث تقويت و بهبود عملكرد اعصاب مي شود. كالري شمار دل مرغ به علت داشتن فيبر به بهبود گوارش كمك مي كند. اين ماده غذايي مقدار بسيار اندكي روغن دارد و به همين علت غذايي مناسب براي كساني است كه رژيم غذايي ويژه كاهش وزن دارند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۴۳:۰۶

اولين نكته اين كه كالري شمار دلمه را مي‌توانيد هم با گوشت و هم بدون گوشت طبخ كنيد. اگر گوشت قرمز براي شما يا ساير افراد خانواده ضرر دارد، از ريختن گوشت درون كالري شمار دلمه خودداري كنيد. سويا جايگزين مناسبي براي گوشت چرخ‌كرده است و خواص بسياري هم دارد. حالا كه گوشت هم گران شده، تا آنجا كه مي‌توانيد از سويا به جاي گوشت يا همراه گوشت استفاده كنيد. يعني به جاي نيمي از گوشت، سويا بريزيد و مطمئن باشيد غذاي خوشمزه اي خواهيد داشت. و اما نكته دوم، يادتان باشد براي تهيه يك كالري شمار دلمه خوشمزه بايد شعله گاز را ملايم كنيد تا كالري شمار دلمه‌ها باز نشود و درست و حسابي بپزد.همه ما مي‌دانيم كالري شمار دلمه انواع مختلفي دارد مانند كالري شمار دلمه برگ مو، كالري شمار دلمه فلفل، كالري شمار دلمه بادمجان، كالري شمالر دلمه كلم برگ و... اما نكته جالب آن كه روش پخت تمام كالري شمار دلمه‌ها يكسان است.براي تهيه مواد داخل كالري شمار دلمه دو يا سه عدد پياز را خلالي كرده و داخل روغن سرخ كنيد. بعد نوبت گوشت است. 


همان طور كه گفتيم، ريختن گوشت در كالري شمار دلمه الزامي نيست. 250 گرم گوشت چرخ‌كرده داخل پياز سرخ شده بريزيد. مقداري سويا را هم به مدت نيم ساعت درون آب ولرم خيس بدهيد سپس آن را درون آبكش بريزيد و خوب فشار داده تا آبش گرفته شود. سپس سويا را هم داخل گوشت چرخ كرده ريخته و سرخ كنيد.مقداري رب گوجه فرنگي هم داخل مواد بريزيد و زردچوبه را نيز اضافه كرده و بهم بزنيد. كالري شمار دلمه در صورتي كه مايل باشيد مي‌توانيد رب گوجه فرنگي داخل گوشت و سويا نريزيد. سپس اين ظرف را از روي حرارت برداشته و كنار بگذاريد.يك ظرف آب روي حرارت بگذاريد و مقدار يك و نيم پيمانه برنج را كه از قبل خيس داده‌ايد داخل آب جوش بريزيد. وقتي برنج نيم پز شد آن را درون آبكش ريخته و آن را هم كنار بگذاريد.يادتان باشد براي تهيه يك كالري شمار دلمه خوشمزه بايد شعله گاز را ملايم كنيد تا كالري شمار دلمه‌هاباز نشود و درست و حسابي بپزد.حالا نوبت لپه است. مقدار نيم پيمانه لپه را هم كه از قبل خيس داده‌ايد بپزيد. وقتي لپه كاملاً پخته شد، آن را نيز داخل آبكش ريخته و بگذاريد تا سرد شود. البته ريختن لپه الزامي نيست. مي‌توانيد لپه را از مجموع مواد حذف كنيد.سبزي كالري شمار دلمه را كه شامل تره، جعفري، مرزه، ترخون، پيازچه، نعنا و كمي شويد است، خوب پاك كرده و بشوييد و بگذاريد تا خشك شود. حالا سبزي‌ها را خرد كنيد و داخل مواد بريزيد. 


شما مي‌توانيد سبزي كالري شمار دلمه را با گوشت و پياز كمي تفت دهيد و هم مي‌توانيد بدون سرخ كردن، داخل مواد بريزيد.حالا تمام مواد را داخل كاسه بزرگي ريخته و كاملاً مخلوط كنيد. نمك و فلفل را هم اضافه كرده و براي طعم دار كردن كالري شمار دلمه مقداري آب‌ليمو يا آب نارنج را همراه كمي شكر به مواد اضافه كنيد.روش ديگر اين است كه كمي سركه و شكر را مخلوط كنيد و داخل مواد بريزيد و خوب مخلوط نماييد. رب انار هم براي افزودن به اين مواد بسيار مناسب است.ولي اگر كالري شمار دلمه برگ مو دوست داشته باشيد بايد همين روزها دست به كار شويد و مقداري برگ مو بخريد. اگر هم بخواهيد مي‌توانيد كالري شمار دلمه برگ مو را درست كرده بدون اين كه آن را بپزيد، درون فريزر بگذاريد تا براي ماه هاي ديگر مورد استفاده قرار دهيد. بقيه كالري شمار دلمه‌ها را هم به همين روش مي‌توانيد تهيه و درون فريزر نگهداري كنيد تا هر وقت خواستيد آن‌ها را بيرون آورده و بپزيد و ميل نماييد، اما كالري شمار دلمه تازه خوشمزه تر و پرخاصيت تر است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۴۱:۵۴

كالري شمار دانه آفتابگردان مواد منحصر به فردي هستند و مواد مغذي فراواني در خود دارند. در حقيقت دانه هاي آفتابگردان يكي از ۱۰ ماده برتر غني از ويتامين E، مس، ويتامين هاي B اي همچون تيامين، فسفر ، سلنيم و ساير موارد هستند. كالري شمار دانه آفتابگردان همانند ساير آجيل ها و دانه ها، منبع خوب و سالمي از اسيدهاي چرب ضروري است. يكي از اسيدهاي چربي كه در اين دانه ها وجود دارد لينولئيك اسيد نام دارد. علاوه بر اين، دانه آفتابگردان منبع خوبي از فيبر، اسيدهاي آمينه(به خصوص تريپتوفان) ، ويتامين ، فيتوسترول ها و مواد ديگر است. با اينكه بيشتر افراد بر اين باورند كه مصرف چربي مي تواند به افزايش وزن ناخواسته منجر شود اما واقعيت هميشه چنين نيست. مصرف اسيدهاي چرب سالم مي تواند به سيستم قلبي عروقي سالم منجر شود و وزن بدن را در مقدار پايدار و ثابت نگه دارد.

 

همچنين مصرف چربي كالري شمار دانه آفتابگردان  مي تواند سطح التهاب بدن را كاهش دهد. منابع سالمي از چربي ها همچون مواردي كه در كالري شمار دانه آفتابگردان يافت مي شود، بلوك هاي سازنده غشاهاي سلولي در نظر گرفته مي شوند و مي توانند سطح هورمون ها را متعادل سازند، جذب مواد غذايي در طول وعده غذايي را كندتر كنند و به شما اجازه دهند مدت زمان طولاني تري سير بمانيد. اين چربي ها همچنين به عنوان حاملان ويتامين هاي محلول در چربي همچون ويتامين هاي A، D ، E و K عمل مي كنند. با اضافه كردن منابع سالم چربي به رژيم غذايي مي توانيد بدن سالم تري داشته باشيد. كالري شمار دانه آفتابگردان از گل آفتابگردان به دست مي ايد. گل هاي زرد رنگ دانه هاي كوچك خوردني را توليد مي كنند كه رنگ خاكستري يا سبز مانندي دارند. بر اساس گفته هاي موسسه ملي آفتابگردان، آفتابگردان در واقع بومي آمريكاي شمالي است. شواهدي وجود دارد كه نشان مي دهد گل آفتابگردان توسط آمريكايي هاي بومي به مدت ۳۰۰۰ سال قبل از ميلاد كشت مي شدند. با اينحال، اين گل براي اولين بار در اروپا كشف شده و سپس به قسمت هاي ديگري همچون روسيه منتقل شده است.


كالري شمار دانه آفتابگردان منبع عالي از مواد مغذي ضروري همچون ويتامين E هستند كه به عنوان گاما توكوفرول نيز شناخته شده اند. ويتامين E يك آنتي اكسيدان قدرتمند است و در بيشتر آجيل ها و دانه ها يافت مي شود اما كالري شمار دانه آفتابگردان يكي از بهترين منابع طبيعي اين انتي اكسيدان محصوب مي شود و مي تواند در مبارزه با راديكال هاي ازاد مفيد باشد. كالري شمار دانه آفتابگردان به لطف توانايي آن براي كاهش كلسترول بد خون و پيشگيري از پرفشاري به عنوان يك ماده تقويت كننده سلامت قلبي-عروقي شناخته شده است. اين مااده اثرات مثبت ديگري در پيشگيري از سرطان، كاهش سردرد و گرفتگي هاي عضلاني، بهبود سم زدايي و داشتن پوستي سالم دارد.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۵۶:۰۰

كالري شمار خيار حاوي آنتي اكسيدان هاي زيادي از جمله ويتامين C، بتاكاروتن، منگنز و كلي آنتي اكسيدان ديگر مانند كرستين، اپي ژنين، لوتئولين و غيره مي باشد. اين آنتي اكسيدان ها قاتل راديكال هاي آزاد شوم بوده و همچنين ضدالتهاب هستند.پژوهش هاي صورت گرفته درخصوص خواص ضدسرطاني كالري شمار خيار هنوز در مراحل اوليه قرار دارد اما با اين حال بهتر است بدانيد كه محققان ابراز اميدواري كرده اند بتوانند از تركيبات موجود در كالري شمار خيار به نام «كوكوربيتاسين ها» داروهاي ضدسرطاني بسازند. محققان معتقدند كه اين تركيبات مي توانند جلوي ظهور و رشد سلول هاي سرطاني را بگيرند. از اين گذشته اينميوه سبزي حاوي مواد مغذي ضدسرطان ديگري به نام ليگنان ها هم مي باشد. اگر مي خواهيد سرطان سينه، سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان پروستات از شما دور باشد كالري شمار خيار بيشتري ميل كنيد.

 

كالري شمار خيار سرشار از آب است و مصرف آن براي شفافيت پوستتان موثر است. اگر پوست كالري شمار خيار را دوست نداريد آن را دور نريزيد و بدانيد كه پوست آن براي تسكين خارش پوست و آفتاب سوختگي مفيد است. اگر مي بينيد كه چشم هايتان پف كرده، زير چشم هايتان گود رفته يا سياه شده است كالري شمار خيار را دريابيد چون خواص ضدالتهابي آن براي رفع اين قبيل مشكلات كار ساز است.سيلسيوم و گوگرد موجود در كالري شمار خيار به رشد سريع تر موها كمك مي كند. براي اين كه بيشتر از خواص اين سبزي بهره مند شويد آب آن را با آب هويج يا آب اسفناج مخلوط كنيد.يك حلقه كالري شمار خيار را به سقف دهانتان چسبانده و به مدت سي ثانيه با زبانتان نگه داريد. تركيبات فيتوشيميك موجود در اين سبزي باكتري هاي دهان را كه باعث بوي بدن مي شوند خنثي مي كند. آب كالري شمار خيار هم براي افرادي كه از مشكلات مربوط به لثه و دندان ها رنج مي برند مفيد است. كالري شمار خيار منبع فوق العاده فيبرهاي غذايي است كه اين فيبرها هم براي حفظ سلامت دهان و دندان موثر است.

 

كالري شمار خيار كم كالري و در عين حال سرشار از آب است. براي همين هم براي افرادي كه قصد لاغري دارند بسيار مفيد است. ميزان بالاي آب و فيبرهاي غذايي موجود در كالري شمار خيار باعث مي شود كه بدنتان از شر سموم موجود در سيستم گوارشي خلاص شود و هضم غذا هم با راحتي بيشتري صورت بگيرد. اگر دچار يبوست هستيد توصيه مي كنيم كه هر روز كالري شمار خيار ميل كنيد. به خاطر اين كه مصرف منظم كالري شمار خيار يك درمان طبيعي براي يبوست محسوب مي شود.آب كالري شمار خيار حاوي هورموني است كه سلول هاي پانكراس براي توليد انسولين به آن نياز دارند. انسولين نيز براي بيماران ديابتي مفيد است. محققان به اين نتيجه رسيدند كه يكي از تركيبات كالري شمار خيار به نام استرول مي تواند به كاهش كلسترول بالا كمك كند. از اين گذشته اين سبزي حاوي ميزان زيادي پتاسيم، منيزيم و فيبر است. حتماً مي دانيد كه فيبرهاي غذايي براي تنظيم فشار خون بالا بسيار مفيد است.

 

كالري شمار خيار يكي از منابع سيليس است كه براي سلامت مفاصل بسيار مفيد است. از اين گذشته كالري شمار خيار سرشار از ويتامين هاي A، B۱، B۶، C و ويتامين D، اسيدفوليك، كلسيم، منيزيم و پتاسيم مي باشد. تركيب آب كالري شمار خيار با آب هويج براي تسكين نقرس و دردهاي آرتريتي مفيد است به خاطر اينكه ميزان اسيد اوريك را كاهش مي دهد.اگر ناخن هاي دست و پاهايتان زود مي شكنند بايد بدانيد كه ميزان بالاي سيليس موجود در كالري شمار خيار مانع از سستي و شكنندگي ناخن ها مي شود. خواص ادرارآوري كالري شمار خيار حاوي حدود ۹۰ درصد آب است و براي همين هم مانند يك ديورتيك طبيعي عمل مي كند يعني اينكه ادرارآور است. براي همين هم از طريق ادرار ضايعات بدن را دفع مي كند. مصرف منظم كالري شمار خيار براي دفع سنگ كليه نيز مفيد است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۰:۵۵:۴۴

ميوه كالري شمار خرمالو زرد، طلايي يا بيضي شكل و داراي مزه و از شرق آسيا است داراي چند ماده ي مغذي مثل ويتامين ها، مواد معدني و آنتي اكسيدان كه براي سلامت مطلوب و حياتي است. كالري شمار خرمالو داراي منافع سلامتي از جمله ( توانايي براي بهبود سلامت چشم، كاهش نشانه هاي پيري، جلوگيري از انواع سرطان، بهبود هضم غذا، تقويت سيستم ايمني بدن، كاهش كلسترول، افزايش سوخت و ساز بدن، تقويت استخوان، افزايش عملكرد شناختي، كاهش فشار خون، مراقبت از پوست، كمك به كاهش وزن، كاهش التهاب و افزايش گردش خون در سراسر بدن ) مي باشد.ميوه متوسط با كالري بالا است (100 گرم كالري شمار خرمالو 70 كالري فراهم مي كند) اما در چربي بسيار پايين است. 


گوشت بافت صاف كالري شمار خرمالو منبع بسيار خوبي از فيبر غذايي است. 100 گرم از ميوه تازه داراي 3.6 گرم يا 9.5٪ از مصرف روزانه فيبر توصيه شده است. 

اگر از علائم سرماخوردگي رنج مي‌بريد به خرمالو توجه ويژه كنيد؛ زيرا داراي مقادير فراواني ويتامين C است؛ و ۲۱ درصد از نياز روزانه به ويتامين C را تامين مي‌كند.

اگر در فصل سرما لثه هايتان خونريزي مي كند امكان دارد به دليل كمبود ويتامين C باشد، بايد بدانيد كه مصرف خرمالو و جذب ويتامين C آن براي بالا بردن استحكام و سلامت لثه ها موثر است.خرمالو كلسترول و فشار خون رو كاهش ميدهد به همين دليل اين ميوه براي سلامتي بيماران قلبي و افرادي كه چربي و فشار خون بالا دارند خيلي مفيد است.


كالري شمار خرمالو يك ميوه بسيار مفيد براي افرادي است كه تمايل به كاهش وزن دارند، اين ميوه داراي كالري كم است ومصرف آن موجب ايجاد حس سيري در فرد مي شود.كالري شمار خرمالو ميوه خوب داراي بسياري از ويتامين هاي با ارزش ب - كمپلكس مانند ( اسيد فوليك، پيريدوكسين ( ويتامين  B6 )، تيامين و ... ) است. اين ويتامين ها كوفاكتورهايي براي توابع آنزيمي متابوليك در بدن عمل مي كنند. ميوه كالري شمار خرمالوي تازه نيز حاوي مواد معدني مانند پتاسيم، منگنز (15٪ از DRI)، مس (12٪ از DRI) و فسفر است. منگنز كوفاكتور براي آنزيم سوپراكسيد ديسموتاز، كه يك راديكال آزاد بسيار قوي است. مس كوفاكتور براي بسياري از آنزيم هاي حياتي، از جمله سيتوكروم C - اكسيداز و سوپراكسيد ديسموتاز ( ديگر مواد معدني به عنوان كوفاكتور براي آنزيم منگنز و روي ) است. مس همچنين براي توليد سلول هاي قرمز خون مورد نياز است.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]