خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامت
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۸:۴۳

بادمجان داراي كالري پايين، كالري شمار عمدتا از كربوهيدرات ها و منبع قوي انرژي است بادمجان به عنوان يك سبزي در پخت و پز استفاده مي شود اين سبزي دوست داشتني در انواع رنگهاي قرمز، زرد، راه راه وجود دارد با اين حال، انواع بنفش از محبوب ترين نوع در سوپر ماركت ها است وقتي اكثر مردم به بادمجان فكر مي كنند اين تصوير كه بادمجان معمولا به شكل تخم مرغ مانند با رنگ بنفش پر جنب و جوش به ذهن آنها مي آيد.

 

با اين حال، بادمجان در انواع اشكال و رنگ ها از كوچك و مستطيل، بلند و لاغر  وجود دارد مهم شكل و يا رنگ آن نيست كالري شمار تمام انواع بادمجان حاوي بسياري از مواد مغذي مفيد و تركيباتي است كه به نفع سلامت انسان است اين مقاله در مورد فوايد تغذيه اي بادمجان سنتي بنفش رنگ تمركز دارد.

 

يك فنجان بادمجان خام حاوي 20 كالري، 0.8 گرم پروتئين، 4.82 گرم كربوهيدرات، 0.15 گرم چربي و 2.5 گرم فيبر در رژيم غذايي دارد. هر وعده ( يك فنجان ) 10٪ از نياز روزانه به فيبر، 5٪ پتاسيم، 3 درصد ويتامين C، 5 درصد ويتامين B-6، 1٪ آهن و 2٪ منيزيم را تامين مي كند.

 

بادمجان نيز حاوي آنتوسيانين، تركيبات كه متعلق به يك كلاس از مواد شيميايي گياهي به طور طبيعي به عنوان فلاونوئيدها شناخته شده است. اين تركيبات در بسياري از غذاهاي گياهي و علاوه بر ارائه فوايد سلامتي وجود دارند كه آنها نيز به رنگ قابل تشخيص بسياري از ميوه ها و سبزيجات كمك مي كند. در اين مورد، آنتوسيانين ها رنگدانه هاي محلول در آب است كه به بادمجان تركيب ارغواني تيره مي دهد.

 

بسياري از فوايد حاصل از كالري شمار بادمجان در پوست هاي گياهي آن است پوست بادمجان پر از   فيبر، پتاسيم و منيزيم و آنتي اكسيدان است و از نظر ظرفيت جذب راديكالهاي آزاد اكسيژن، بادمجان در ميان 10 سبزيجات برتر قرار دارد.

 

مدت طولاني است كه مصرف انواع ميوه و سبزيجات با كاهش خطر ابتلا به بسياري از شرايط پزشكي مرتبط با شيوه زندگي ارتباط دارد. بسياري از مطالعات نشان داده اند كه افزايش مصرف غذاهاي گياهي مانند بادمجان خطر ابتلا به چاقي و مرگ و مير كلي، ديابت و بيماري هاي قلبي را كاهش مي دهد.

 

سلامت قلب - فيبر، پتاسيم، ويتامين C، ويتامين B-6، محتواي آن ومواد مغذي گياهي موجود در بادمجان، همه سلامتي قلب را پشتيباني مي كند. خوردن غذاهاي حاوي فلاونوئيدها با خطر كمتر مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي وابسته است. مصرف حتي مقدار كمي از غذاهاي غني از فلاونوييد ممكن است سبب سلامت انسان شود.

 

مطالعات متعدد نشان مي دهد كه مصرف فلاونوئيدها شناخته شده به عنوان آنتوسيانين ها، نقش مهمي در كاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي ايفا كرده است. يك مطالعه خاص نشان داد كه كساني كه بيش از سه وعده ميوه و سبزيجات حاوي كالري شمار  آنتوسيانين مصرف كنند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي نسبت به كساني كه مصرف كمتري دارند 34 درصد كمتر است. در مطالعه باليني ديگر، محققان دريافتند كه افزايش مصرف آنتوسيانين ها به طور قابل توجهي با كاهش فشار خون همراه بود.

 

كلسترول خون - تحقيقات در مورد اثرات مصرف بادمجان در مطالعات حيواني نشان داده است كه مصرف آب بادمجان در خرگوش با كلسترول بالا سبب كاهش معني داري در وزن و سطح كلسترول خون خرگوش گرديد.

 

تجزيه و تحليل آزمايشگاهي تركيبات فنلي در بادمجان نشان مي دهد كه   سبزيجات حاوي مقادير قابل توجهي از كالري شمار  اسيد كلروژنيك، يكي از قوي ترين جاذب راديكال هاي آزاد موجود در گياهان است. اين اسيد سبب كاهش سطح LDL و نيز به عنوان يك ضد ميكروب، ضد ويروس و يك عامل ضد سرطاني عمل مي كند.

 

سرطان-  پلي فنول در بادمجان داراي اثرات ضد سرطان است آنتوسيانين ها و عملكرد اسيد كلروژنيك به عنوان آنتي اكسيدان ها و تركيبات ضد التهابي هستند آنها سلول هاي بدن را از آسيب هاي ناشي از راديكال هاي آزاد و به نوبه خود سبب جلوگيري از رشد تومور و تهاجم و گسترش سلول هاي سرطاني مي شوند آنها همچنين آنزيم هاي سم زدا را در داخل سلول ها تحريك و سبب ترويج مرگ سلول هاي سرطاني مي شوند.

 

عملكرد شناختي - يافته هاي حاصل از مطالعات حيواني نشان مي دهد كه ناسونين، آنتوسيانين موجود در  كالري شمار پوست بادمجان، يك آنتي اكسيدان قوي است كه چربي غشاي سلولي در سلول هاي مغز را از آسيب راديكال هاي آزاد محافظت مي كند همچنين ثابت شده است به تسهيل حمل و نقل مواد مغذي به داخل سلول و خارج كردن ضايعات كمك مي كند.

 

تحقيقات همچنين نشان داده اند كه آنتوسيانين ها سبب مهار التهابات عصبي و تسهيل جريان خون به مغز مي شود اين به جلوگيري از اختلالات رواني وابسته به سن كمك مي كند و همچنين حافظه را بهبود مي بخشد.

 

مديريت وزن و سيري - بادمجان داراي فيبرهاي غذايي است كه معمولا به عنوان عوامل مهم در كنترل وزن و به عنوان عامل حجيم در دستگاه گوارش شناخته شده است اين تركيبات سبب افزايش سيري و كاهش اشتها مي شود و به شما احساس سير بودن و در نتيجه سبب كاهش مصرف كلي كالري مي شود از آنجا كه بادمجان در حال حاضر حاوي كالري پايين است بخش بزرگي از يك رژيم غذايي كم كالري سالم مي باشد.

 

مو و ناخن - به ياد داشته باشيد كه محتواي آب بالا، مقادير زيادي از فيبر و مواد مغذي و مواد معدني در بادمجان براي تغذيه مو و ناخن ها مفيد است.

 

كمك به ترك سيگار - اگر سيگار مي كشيد، در اينجا خبر خوب اين است بادمجان حاوي مقدار كمي از نيكوتين و لذا مي تواند به كاهش ميل شديد شما به سيگار كمك كند.

 

هنگام خريد بادمجان آنهايي كه تا حدودي سنگين مي باشد را انتخاب كنيد.كالري شمار از مصرف بادمجان هايي كه پژمرده، كبود، يا تغيير رنگ داده اجتناب كنيد. پوست بايد داراي يك رنگ شديداً بنفش، صاف و براق باشد. بادمجان بايد تا موقع مصرف در يخچال ذخيره شود و در ذخيره سازي آن، پوست بايد دست نخورده باشد براي برش آن از چاقو با فولاد ضد زنگ به جاي فولاد كربن دار، به منظور جلوگيري از واكنش با مواد شيميايي گياهي در آن استفاده كنيد.

 

تحقيقات نشان مي دهد كه پلي فنل هاي موجود در كالري شمار  بادمجان سبب طعم تلخ آن است  و بدان معني است كه بادمجان با بالاترين سطوح آنتي اكسيدان ها نيز تلخ ترين و به ناخوشايندي غذا كمك مي كند با اين حال، دانشمندان اميدوارند كه قادر به بهبود ژنتيكي بادمجان به طوري كه آنها حاوي سطوح بالايي از مواد مغذي مفيد باقي بمانند.

 

مشخص شده است كه ناسونين، يك تركيب از انواع خاص فيتوكميكال موجود در بادمجان است كه با كالري شمار آهن متصل شده و آن را از سلول حذف مي كند لذا در كسانيكه سطح آهن پايين دارند توصيه نمي شود.

 

بادمجان نيز حاوي اگزالات هايي است كه مي تواند به شكل گيري سنگ كليه كمك كند سنگ كليه مي تواند به نفروپاتي اگزالات حاد و يا حتي سبب مرگ كليه شود مصرف غذاهاي حاوي اگزالات ها، مانند بادمجان براي كساني كه مستعد ابتلا به سنگ كليه هستند توصيه نمي شود و اين نشان مي دهد كه افراد مبتلا به سنگ كليه بايد مصرف غذاهاي داراي اگزالات را محدود كنند.

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۸:۲۲

بادام ملين بوده و روغن بادام ضد يبوست است


كالري شمار بادام حاوي گليكوزيد سيانوژنيك به نام آميگدالين (Amygladin) است. اين گليكوزيد در بادام شيرين به مقدار ناچيز ولي در بادام تلخ در حد سمي و به ميزان يك تا 3.5 درصد حضور دارد و مي تواند منشاء مسموميت دامها و يا انسان واقع شود. هيدروليز آميگدالين، ينزالدئيد (enzaldehyde)، جنتوبيوز (Gentobiose) و اسيد سيانيدريك توليد مي كند.


 

ريشه درخت بادام بسيار قوي است. اين درخت مي تواند حتي با كمي رطوبت نيز رشد كند.كالري شمار برگهاي آن بيضي، باريك، نوك تيز و برنگ سبز مي باشد. گلهاي آن بسيار زيبا و برنگ صورتي است. در اوائل بهار شكوفه هاي بادام ظاهر مي شود.


بطور كلي دو نوع بادام وجود دارد :

1- بادام شيرين Sweet Almond

2- بادام تلخ Bitter Almond


ميوه درخت بادام بصورت سفت مي باشد كه قشر خارجي آن سبز رنگ و پوشيده از كرك است كه در داخل آن بادام با پوست سخت وجود دارد. كالري شمار در ابتداي تشكيل ميوه پوشش خارجي سبز رنگ و گوشت دار است كه پوشيده از كرك است و هنوز بدرستي رشد نكرده كه آنرا چغاله بادام Amandon مي نامند كه داراي خواص مخصوص مي باشد.


پس از رسيدن بادام، بتدريج پوشش خارجي سبز رنگ خشك شده و پوست آن نيز سفت و سخت مي شود و مغز بادام در داخل آن رشد كرده و آماده استفاده مي شود.


مغز بادام بيضي شكل و مسطح بوده كه يكطرف آن نوك تيز است. كالري شمار مغز بادام در داخل پوسته نارك قهوه اي رنگي مي باشد كه مي توان آنرا به كمك آب گرم از آن جدا كرد كه مغز بادام سفيدرنگ در داخل آن است.


مغز بادام شيرين و طعم ملايم و خوشمزه اي دارد و بسهولت از بادام تلخ تشخيص داده مي شود.


از كليه قسمت هاي درخت بادام شيرين مانند شكوفه، برگ و ميوه آن استفاده طبي مي شود.

 

بادام شيرين از نظر طب قديم ايران كمي گرم و تر است.


1- بادام ملين بوده و روغن بادام ضد يبوست است.

مخصوصا از روغن بادام مي توان رفع يبوست كودكان استفاده كرد.


2- بادام سينه را نرم مي كند.


3- بادام براي رفع سرفه، ناراحتي حنجره و تنگي نفس مفيد بوده و خلط آور است.


4- بادام براي درمان زخم روده ها و مثانه و اسهال مفيد است.


5- بادام بو داده مقوي معده بوده و قابض است.


6- بادام تقويت كننده نيروي جنسي است و توليد اسپرم را زياد مي كند.


7- بادام را آسياب كرده و با عسل مخلوط كنيد براي درد كبد و سرفه مفيد است.


8- چغاله بادام لثه و ريشه دندان را تقويت مي كند.


9- چغاله بادام براي خشكي دهان مفيد است.


10- شكوفه بادام را دم كنيد و به عنوان مسهل براي اطفال استفاده كنيد.


11- دم كرده پوست قهوه اي رنگ مغز بادام بهترين دارو براي تسكين درد و التهاب مجاري تنفسي است. كالري شمار (مقدر مصرف 5 گرم در 100 گرم آب )


12- جوشانده برگ درخت بادام براي نارسائي كبد و كيسه صفرا مفيد است.


13- روغن بادام خواب آور است و بيخوابي را از بين مي برد.


14- براي صاف كردن سينه و نرم شدن روده ها و از بين بردن سرفه خشك بايد روغن بادام را با شكر و كتيرا مخلوط كرده و بخوريد.


15- روغن بادام را با آب گرم مخلوط كنيد داروي خوبي براي رفع اسهال و دل پيچه بچه ها خواهد بود.

ضمنا اين مخلوط سنگ مثانه را خارج كرده و ادرار كردن را آسان مي كند.


16- براي درمان نقرس و رفع خميدگي پيران، مهره هاي پشت را با روغن بادام چرب كنيد.


17- برگ تازه درخت بادام مسهل و ضد كرم است.


18- برگ خشك شده درخت بادام قابض بوده و اسهال را از بين مي برد.


19- روغن بادام شيرين بدليل خاصيت نرم كنندگي و ضد التهاب در كرم ها و پمادها بكار مي رود.


20- براي رفع بيماريهاي سينه، روغن بادام شيرين را با هم وزن آن عسل و يك زرده تخم مرغ مخلوط كنيد كه بصورت خمير يكنواختي درآيد.


سپس به آن جوشانده گل ختمي اضافه كرده و يك قاشق چايخوري از آنرا به فاصله هر سه ساعت بخوريد.


21- براي رفع خارش پوست بچه هائي كه كه سرخك و مخملك دارند روغن بادام را در تمام سطوح بدن آنها بماليد خارش را تسكين مي دهد.


22- ماليدن روغن بادام بر روي پوست التهاب را رفع كرده و سوختگي را درمان مي كند.


23- روغن بادام اگزما را رفع مي كند.

 

روغن بادام تلخ ترك دست و پا را كه از سرما ايجاد شده از بين مي برد


 


مغز بادام تلخ از نظر طب قديم ايران خيلي گرم و خشك است


1- بادام تلخ را آسياب كرده و با سركه مخلوط كنيد ضماد خوبي براي سر درد مي باشد همچنين ماليدن آن بر دور چشم براي تقويت بينايي مفيد است.


2- خوردن بادام تلخ براي تنگي نفس، سرفه و ورم ريه مفيد است.


3- بادام تلخ رابا عسل بخوريد كبد و طحال را تميز مي كند.


4- براي رفع درد كليه ها بادام تلخ را با نشاسته و نعناع بخوريد.


5- بادام تلخ را با عسل براي قولنج مفيد است.


6- براي از بين بردن سنگ كليه و ناراحتي هاي كليه، بادام تلخ را با شيره انگور مخلوط كرده و بخوريد.


7- اگر عادت ماهيانه خانم ها عقب مي افتد بهترين طرز درمان آن قرار دادن شياف بادام تلخ در مهبل است.


8- براي از بين بردن لكه هاي صورت، بادام تلخ را پودر كنيد و با سركه مخلوط كرده و ضمادي از آن درست كنيد و روي پوست بماليد.


9- ضماد بادام تلخ براي درمان زخم هاي كهنه خارش و مخملك بكار مي رود.


10- ضماد ريشه درخت بادام تلخ براي درمان انواع دردها مفيد است.


11- ضماد ريشه درخت بادام براي پاك كردن طحال، كليه و دفع كرم روده بكار مي رود.


12- دم كرده ريشه درخت بادام تلخ براي پاك كردن طحال، و دفع كرم روده بكار مي رود.


13- روغن بادام تلخ خاصيت مسهلي درد.


14- روغن بادام تلخ براي تنگي نفس ، درد كليه و خارج كردن سنگ مثانه مفيد است.


15- براي رفع زنگ زدن و صدا در گوش يك قطره از روغن بادام تلخ را در گوش بريزيد.


16- ماليدن روغن بادام تلخ روي صورت ، لكه ها و چين و چروك را از بين مي برد.


17- روغن بادام تلخ ترك دست و پا را كه از سرما ايجاد شده از بين مي برد.


18- مبتلايان به اگزما اگر از بادام تلخ خميري درست كنند و از آن به جاي صابون براي شستن نقاطي كه مبتلا به اگزما است استفاده كنند بزودي بهبود مي يابند.


19- خمير بادام تلخ براي رفع بويي بد پا و زير بغل مفيد است.


20- روغن بادام تلخ براي درمان سياه سرفه مفيد است.


تركيبات شيميايي:

بادام شيرين داراي 50 تا 55 درصد و بادام تلخ داراي 40 تا 45 درصد روغن مي باشد.كالري شمار بادام همچنين داراي 25 درصد مواد سفيده اي و دياستازي بنام امولسين (Emulsine)، قند، صمغ، موسيلاژ و مواد معدني مي باشد.


بادام تلخ داراي ماده مخصوصي ( 1 تا 3 درصد ) بنام آميگدالين (Amygdlin ) مي باشد كه از اثر آب بر روي اين ماده اسيد سيانيدريك و آلدئيد بنزوئيك (Aldehyde benzoic) و گلوكز حاصل مي شود.


اسانس بادام تلخ (آلدئيد بنزوئيك ) در عطر سازي بكار مي رود و همچنين از آن رنگ سبزي بنام مالاشيت Malachite درست مي كنند.كالري شمار اسانس بادام تلخ بدليل اينكه داراي اسيد سيانيدريك است كمي تلخ مي باشد. مقدار اسيد سيانيدريك در بادام تلخ 0/000025 درصد است.


در 100 گرم مغز بادام شيرين خشك شده مواد زير يافت مي شود :

آب : 4/7 گرم

انرژي : 598 كالري

پروتئين : 18/6 گرم

روغن هاي اشباع نشده : 54/2 گرم

نشاسته : 19/5 گرم

كلسيم : 320 ميلي گرم

فسفر : 500 ميلي گرم

آهن : 4/7 ميلي گرم

پتاسيم : 770 ميلي گرم

ويتامين ب 1 : 0/25 ميلي گرم

ويتامين ب 2 : 0/9 ميلي گرم

ويتامين ب 3 : 3/5 ميلي گرم


طرز استفاده :

براي بدست آوردن روغن بادام، مغز بادام را پس از تميز كردن و خشك كردن خرد مي كنند و بصورت خمير در مي آورند و سپس آنرا تحت فشار قرار داده و روغن آن را استخراج مي كنند. اين روغن را فشار اول مي نامند. تفاله بادام را كه از فشار اول باقيمانده تحت اثر حرارت و مواد شيميايي قرار داده و روغن فشار دوم را بدست مي آورند.كالري شمار بدليل اينكه روغن بادام گران است معمولا تقلب كرده و آنرا با روغن هاي ديگر مانند روغن مغز هسته زردآلو و هلو مخلوط كرده و بنام روغن بادام مي فروشند.


همانطور كه گفته شد اگر روغن بادام تلخ يا مغز زردآلو و يا هلو تحت اثر آب قرار گيرند اسيد سيانيدريك و آلدئيد بنزوئيك توليد مي شود كه سمي است بنابراين براي گرفتن روغن از اين هسته ها نبايد از آب استفاده كرد.


اسانس :

اين اسانس مايعي زلال و بيرنگ است كه در اثر كهنه شدن به رنگ زرد كمرنگ در مي آيد. بوي آن قوي، طعمش سوزاننده و تلخ و بسيار سمي است. اسانس بادام تلخ بسهولت با اكسيژن هوا تركيب و اكسيد مي شود. بنابراين بايد هميشه محتوي آن كاملا پر و در بسته بوده و در جاي تاريك و سرد نگهداري شود.

 

گل و شكوفه درخت بادام داراي بوي مطبوع و طعم تلخ مي باشد.

 

بصورت جوشانده مصرف مي شود. طرز تهيه آن به اين صورت است كه 50 گرم پوست بادام شيرين را در يك ليتر آب ريخته و مدت چند دقيقه آنرا مي جوشانند سپس آنرا صاف كرده و مصرف مي كنند.

 

براي تهيه جوشانده برگ درخت بادام 50 گرم برگ درخت را در يك ليتر آب مي جوشانند و سپس صاف مي كنند.

 

معمولا بصورت خشك شده و خام و يا بوداده مصرف مي شود.


شير بادام را از مغز بادام بو نداده و خام تهيه مي كنند. براي تهيه آن 50 گرم مغز بادام را كاملا آسياب كرده كه بصورت پودر در آيد. كالري شمار سپس مقدر 50 گرم شكر يا قند به آن اضافه كرده و با يك ليتر آب مخلوط مي كنند مايعي مانند شي بدست مي آيد.


نوع ديگر شير بادام براي كودكان شير خوار و اطفال بسيار مفيد است و مي تواند جانشين شير مدر و يا مكمل آن باشد بدين ترتيب بدست مي آيد كه مقدار 50 گرم بادام را به مدت چند دقيقه در آب گرم قرار مي دهند تا پوست آن كنده شود سپس آنرا آسياب كرده و بصورت پودر در مي آيند و مقدر كمي آب را بان اضافه مي كنند و بهم مي زنند تا به شكل خمير در آيد سپس خمير حاصل را با يك ليتر آب مخلوط و بهم مي زنند و سپس مقدر 50 گرم عسل به آن اضافه مي كنند تا كاملا حل شود. اين مايع را از پارچه ململ مي گذرانند تا مايعي مانند شير از آن باقي بماند.


البته اگر اشخاص بالغ بخواهند از شير بادام استفاده كنند احتياجي به صاف كردن آن نخواهد بود.


طريقه ديگري كه آسان تر است بدين صورت مي باشد كه مقدار 50 گرم بادام پوست كنده يك ليتر آب و 50 گرم عسل يا شكر را در داخل مخلوط كن برقي بريزيد و تا مايعي مانند شير بدست آيد.

 

بادام از نظر اينكه داراي مواد مغذي بسياري است بنابراين غذاي بسيار خوبي است ولي چون سنگين و ثقيل الهضم مي باشد نبايد در خوردن آن افراط كرد و مقدر آن نبايد در روز بيش از ده دانه باشد. بادام همچنين براي معده هاي ضعيف و سرد خوب نيست و اشخاصي كه معده ضعيف دارند بهتر است بادام را با شكر بخورد.

 

موضوع:
برچسب‌ها: كالري شمار،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]