خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامت
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۵۳:۰۲

۴ باور غلطي كه پزشكان را كلافه مي‌كند!

۱. هرچه بيشتر آب بنوشيد، براي سلامتي‌تان بهتر است 
آب مي‌تواند سالم‌ترين نوشيدني براي سلامتي شما باشد، اما قطعا زياده‌روي در مصرف هر چيزي پيامدهاي منفي و مخربي خواهد داشت. زياده‌روي در مصرف آب در بهترين حالت كاري مي‌كند كه شما هر ۳۰ دقيقه به دفع ادرار نياز پيدا كنيد و در بدترين حالت هم مي‌تواند حتي شما را به كشتن بدهد! با اين‌حال، شيوه مناسبي براي نوشيدن آب به مقدار كافي وجود دارد: به پيام‌هاي بدن خودتان اعتماد كنيد. درواقع، بدن شما بهتر از هر عامل ديگري متوجه مي‌شود كه دقيقا به چه مقدار آب در طول روز نياز داريد. بنابراين، شما بايد به ميزاني آب بنوشيد كه تشنگي خودتان و علائم ناشي از كم‌آبي بدن را برطرف كنيد، نه اين‌كه بدن خودتان را به‌واسطه نوشيدن مداوم آب تحت فشار قرار بدهيد. 
۲. گلوتن قطعا براي سلامتي مضر است 
امروزه استفاده از مواد غذايي بدون گلوتن و پيروي از رژيم‌هاي غذايي فاقد گلوتن به يكي از تمايلات مد روز در بخش‌هاي مختلف جهان تبديل شده است. درواقع، بسياري از افراد به همين دليل تصور مي‌كنند كه گلوتن (نوعي پروتئين در بعضي از انواع غلات) براي سلامتي مضر است يا باعث افزايش وزن مي‌شود. با اين‌حال، چنين تصوري لزوما درباره همه انسان‌ها درست از آب درنمي‌آيد. به‌گفته متخصصان، فقط درصدي از انسان‌ها به بيماري سلياك مبتلا هستند كه درصد كمي هم به عدم تحمل گلوتن. باقي انسان‌هايي كه در هيچ كدام از دو گروه ذكرشده قرار نمي‌گيرند، هيچ ضرورتي ندارد كه گلوتن را از رژيم غذايي‌شات حذف كنند. انواع غلات سبوس‌دار در گروه بهترين منابع براي دريافت فيبر و ويتامين قرار دارند، درحالي كه بسياري از انواع محصولات بدون گلوتن حاوي مقادير بالاتري از قند‌ها و نگهدارنده‌هاي مختلف هستند. به‌علاوه، ميزان پروتئين و فيبر هم در اين محصولات كم است و درنتيجه بيشتر محصولات فاقد گلوتن به گزينه‌هايي نسبتا ناسالم تبديل مي‌شوند. 
۳. اگر لاغر باشيد، مي‌توانيد هر خوراكي يا غذايي را بخوريد 
متخصصان تاكيد مي‌كنند كه مصرف خوراكي‌هاي قندي و انواع هله‌هوله‌ها به سلامتي همه انسان‌ها آسيب مي‌رساند، حتي اگر افراد لاغر به چنين كاري دست بزنند. بسياري از مطالعات نشان مي‌دهند كه رشد سرطان مي‌تواند با نوع مواد غذايي مصرفي مرتبط باشد و اين ارتباط خصوصا با مصرف مواد غذايي سرشار از تركيبات قندي بالاتر مي‌رود. شما مي‌توانيد در حد اعتدال از خوراكي‌هاي شيرين هم استفاده كنيد، اما درنهايت براي حفظ سلامتي خودتان بايد كيفيت محصولات غذايي را جدي بگيريد. 
۴. سرطان پستان، قاتل شماره يك زنان است 
سرطان پستان در يكي‌دو دهه اخير شديدا مورد توجه زنان بوده است، اما واقعيت‌هاي آماري نشان مي‌دهند كه سرطان پستان در بسياري از كشورهاي جهان (مانند آمريكا)، قاتل شماره يك زنان نيست. درواقع، چنين عنواني به بيماري‌هاي قلبي اختصاص دارد، نه سرطان پستان. حتي اولين علت در مرگ‌هاي سرطاني (در ميان زنان) نيز به سرطان ريه اختصاص پيدا مي‌كند. به‌گفته متخصصان، همين تصورات نادرست باعث شده‌اند كه زنان، نگرش‌هاي شديدا افراطي‌اي را نسبت به قضيه سرطان پستان اتخاذ كنند. با اين‌كه نمي‌توان به‌طور كامل و قطعي از ابتلا به سرطان پستان جلوگيري كرد، ‌اما همچنان مي‌توان كارهاي زيادي براي كاهش خطر ابتلا به اين سرطان انجام داد. تغذيه براساس رژيم غذايي سالم، ورزش منظم، حفظ وزن در محدوده سالم و صحبت كردن با پزشك درباره سوابق خانوادگي، از مهم‌ترين قواعد براي كاهش خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۵۲:۴۰

اگر لبنيات نخوريم چه اتفاقي براي بدنمان مي‌افتد؟!

۱. ممكن است كه كمتر به سردرد مبتلا شويد 
اين قضيه به نوعي تركيب شيميايي طبيعي به‌ نام تيرامين برمي‌گردد كه عمدتا در پنيرها يافت مي‌شود و مي‌تواند براي بعضي از افراد مانند عامل محرك در سردرد و ميگرن عمل كند. بنابراين، اگر شما هم به تيرامين حساسيت داشته باشيد، قطع مصرف لبنيات و خصوصا پنير باعث مي‌شود كه كمتر با سردرد مواجه شويد. 
البته مساله به اين سادگي‌ها هم نيست، چون محصولات لبني حاوي ويتامين B۲ هستند كه كمبودش در بدن با عوارضي مانند ميگرن همراه مي‌شود. پس اگر تصميم گرفتيد كه لبنيات را از رژيم غذايي‌تان كنار بگذاريد، حتما بايد ويتامين B۲ را از طريق مواد غذايي ديگر مانند قارچ، بادام و اسفناج تامين كنيد. 
۲. ممكن است كه كمتر نفخ كنيد
ممكن است كه شما واقعا به عدم تحمل لاكتوز مبتلا نباشيد، اما آمارهاي US National library of Medicine نشان مي‌دهند كه ۶۵ درصد از مردم جهان در هضم شير با مشكل مواجه مي‌شوند. دليلش اين است كه بدن بسياري از افراد فاقد آنزيمي به نام لاكتاز است كه دقيقا براي هضم صحيح و كامل شير گاو بايد در بدن وجود داشته باشد. در اين حالت اگر محصولات لبني را از رژيم غذايي كنار بگذاريد، وضعيت گوارش‌تان بهتر خواهد شد و كمتر هم نفخ خواهيد كرد. 
البته قضيه مي‌تواند كاملا هم برعكس باشد. درواقع، كنار گذاشتن محصولات لبني از رژيم غذايي مي‌تواند احساس نفخ را در بعضي از افراد بيشتر كند، چون بدن آنان نسبت به چنين تغييري در رژيم غذايي واكنش منفي نشان مي‌دهد.
۳. ممكن است كه سلامت روده‌ها با خطر مواجه شود 
بهبودي در وضعيت گوارش مي‌تواند از پيامدهاي قطع مصرف لبنيات باشد، اما اين كار لزوما سلامت روده‌ها را بهتر نمي‌كند. درواقع، دستگاه گوارش انسان داراي انواع مختلفي از باكتري‌هاي مفيد و مضر است. محصولات لبني خاصي مانند ماست يوناني و كفير حاوي باكتري‌ها مفيد و پروبيوتيك‌ها هستند كه سلامت روده‌ها را تقويت مي‌كنند. بنابراين، اگر لبنيات را از رژيم غذايي حذف كنيد، بايد جايگزين مناسبي براي تامين اين باكتري‌هاي مفيد و پروبيوتيك‌ها داشته باشيد. استفاده از قرص‌هاي پروبيوتيك مي‌تواند يكي از جايگزين‌هاي مناسب باشد. 
۴. ممكن است كه مواد مغذي ضروري را از دست بدهيد 
محصولات لبني حاوي تركيبات ضروري و مهمي براي بدن هستند كه كمبودشان در بدن قطعا مشكل‌ساز مي‌شود. درواقع، كلسيم و ويتامين D، دو مورد از مهم‌ترين ماده‌هاي مغذي موجود در محصولات لبني به‌شمار مي‌روند و افرادي كه اين محصولات را از رژيم غذايي خودشان كنار مي‌گذارند، ‌بايد فكري هم براي تامين تركيبات ضروري داشته باشند. استفاده از ماهي‌هاي چرب مانند سالمون و ساردين كه هر دو از منابع خوب براي دريافت كلسيم هستند، شيوه مطلوبي براي جبران كردن اين كمبود محسوب مي‌شوند. بعضي از شيرهاي گياهي غني‌شده با ويتامين D و كلسيم نيز گزينه‌هاي مناسبي به‌شمار مي‌روند. 
۵. ممكن است كه راحت‌تر مريض شويد 
وقتي كه مصرف لبنيات را متوقف مي‌كنيد، سيستم ايمني بدن احتمالا ضعيف‌تر و آسيب‌پذيرتر مي‌شود. اين مشكل عمدتا به كمبود ويتامين B۱۲ در بدن برمي‌گردد كه به ميزان مطلوبي در محصولات لبني وجود دارد. اين ويتامين به تنظيم سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و در مبارزه با باكتري‌هاي مضر نيز به بدن ياري مي‌رساند. 
افرادي كه مبتلا به كمبود ويتامين B۱۲ هستند، ضعيف‌تر از ديگر افراد مي‌شوند و درنتيجه ناخواسته هم بيشتر به بيماري‌هاي مختلف مبتلا مي‌گردند. بنابراين، براي مقابله با پيامدهاي منفي اين كمبود بايد مواد غذايي غني‌شده با ويتامين B۱۲ را به اندازه كافي در رژيم غذايي خودتان داشته باشيد. 
۶. ممكن است كه دچار كمبود پروتئين شويد
يكي از درشت‌مغذي‌هايي كه از طريق مصرف لبنيات به بدن مي‌رسد، پروتئين است. توجه داشته باشيد كه اين درشت‌مغذي براي عضله‌سازي و كمك به عملكرد صحيح در اندام‌ها و استخوان‌هاي بدن ضروري است. درحالي كه مواد غذايي ديگر هم داراي پروتئين هستند، اما افرادي كه لبنيات را از رژيم غذايي كنار مي‌گذارند، بايد دقت بيشتري در دريافت پروتئين داشته باشند. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۵۲:۱۸

۶ رازي كه درباره زگيل تناسلي نمي‌دانيد!

۱. كاندوم‌ها نمي‌توانند كاملا از شما در مقابل ابتلا به HPV محافظت كنند 
درحالي كه كاندوم‌ها مي‌توانند خطر ابتلا به HPV يا زگيل تناسلي را كاهش بدهند، اما واقعيت اين است كه نمي‌توانند اين خطر را به‌طور كلي از بين ببرند. درواقع، اين ويروس مي‌تواند در پوست بيضه مردان و ديگر قسمت‌هاي مودار اندام تناسلي به حيات خودش ادامه بدهد. بنابراين، هر گونه رابطه جنسي كه با تماس پوست به پوست در ناحيه تناسلي همراه باشد، مي‌تواند HPV را به فرد ديگري منتقل كند. به همين دليل است كه متخصصان به بزرگسالان توصيه مي‌كنند كه حتما واكسن HPV را دريافت كنند و اين مساله را جدي بگيرند. 
۲. اگر نتيجه پاپ‌اسمير شما غيرعادي باشد، خطر مبتلا شدن‌تان به سرطان‌هاي ناشي از HPV بيشتر مي‌شود 
امروزه بسياري از افراد مي‌دانند كه HPV با ابتلا به سرطان دهانه رحم مرتبط است، اما اين ويروس مي‌تواند با ابتلا به انواع ديگري از سرطان‌ها مانند سرطان‌هاي مربوط به گردن و ناحيه سر ‌و همچنين سرطان‌هاي واژن، مقعد و آلت مردانه همراه شود. يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهند زناني كه مبتلا به سرطان دهانه رحم يا تغييرات پيش‌سرطاني در دهانه رحم هستند، بيش از ديگران با خطر ابتلا به سرطان‌هاي ناشي از HPV در قسمت‌هاي مختلف بدن روبه‌رو مي‌شوند. 
ميزان ابتلا به سرطان‌هاي ناشي از HPV يا زگيل تناسلي هنوز بسيار كم است، اما آمارها نشان مي‌دهند كه اين ميزان روبه‌افزايش حركت مي‌كند. درحال حاضر، هيچ راهنماي خاصي براي غربالگري سرطان‌هاي ناشي از HPV (به غير از سرطان دهانه رحم) وجود ندارد، اما محققان درحال بررسي اين مساله هستند كه چگونه افراد در معرض خطر را شناسايي كنند تا در ادامه بتوانند درمان زودهنگام را براي آنان انجام بدهند. 
۳. سيگار كشيدن، خطر ابتلا به سرطان‌هاي ناشي از HPV را افزايش مي‌دهد 
متخصصان در سال‌هاي اخير به اين نتيجه رسيده‌اند كه سيگار كشيدن، سيستم ايمني بدن را ضعيف مي‌كند و درنتيجه شرايطي را فراهم مي‌سازد كه HPV در بدن شديدا رشد كند. بنابراين، اگر مي‌خواهيد از تبديل شدن HPV نهفته در بدن به وضعيت پيش‌سرطاني يا رشد سرطاني جلوگيري كنيد، بايد عادت سيگار كشيدن را واقعا كنار بگذاريد. 
۴. واكسن HPV فقط براي زنان نيست 
واكسن HPV يا زگيل تناسلي تقريبا ۱۰۰ درصد از زنان در مقابل ابتلا به سرطان‌هاي دهانه رحم كه به‌واسطه انواع HPV ۱۶ و ۱۸ ايجاد مي‌شوند، محافظت مي‌كند. با اين‌حال، همين واكسن داراي فوايد مستقيم و واضحي هم براي سلامت مردان است كه از ميان آن‌ها مي‌توان به پيشگيري از ايجاد زگيل‌هاي تناسلي اشاره كرد. 
با اين‌كه مطالعات تكميلي در اين زمينه‌ها هنوز به پايان نرسيده‌اند، اما محققان باور دارند كه انجام دادن واكسيناسيون HPV براي پسران نيز درنهايت شانس ابتلا به سرطان‌هاي مربوط به ناحيه گردن و سر و همچين انواع ديگري از سرطان‌ها را كاهش مي‌دهد. 
بعضي از متخصصان توصيه مي‌كنند كه واكسن HPV براي همه پسران و دختران در سن ۱۱ يا ۱۲ سالگي تزريق شود، اما مي‌توان واكسيناسيون HPV را در سن ۹ سالگي هم انجام داد. در ضمن، اگر فردي در سنين ذكرشده واكسن HPV را دريافت نكرده باشد، همچنان در سنين بالاتر مي‌تواند براي دريافت آن اقدام كند. 
۵. پس از واكسن HPV همچنان به پاپ‌اسمير نياز داريد 
واكسن HPV از شما در مقابل همه انواع پُرخطر HPV محافظت نمي‌كند. همچنين، اگر پيش از دريافت واكسن به HPV مبتلا باشد، اين واكسيناسيون نمي‌تواند مشكل شما را حل كند. بنابراين، همه زناني كه واكسن HPV را دريافت مي‌كنند، همچنان بايد پاپ‌اسمير را طبق روال قبلي جدي بگيرند. 
۶. واكسن HPV، اين مشكل را درمان نمي‌كند 
شايد اين نكته واضح باشد، اما بهتر است كه باز هم تكرارش كنيم: واكسن HPV فقط براي پشگيري است. پس اين واكسن با ويروس مورد نظر در افراد مبتلا به HPV مبارزه نمي‌كند. به همين دليل هم محققان مي‌گويند كه افراد مختلف بايد در دهه ۲۰ سالگي يا زودتر از آن، واكسن HPV را دريافت كنند. توجه داشته باشيد كه هيج درمان خاصي براي HPV وجود ندارد، اما اين بيماري مي‌تواند خودبه‌خود هم از بين برود. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۵۱:۲۰

۷ درمان خانگي براي كاهش التهاب لثه

۱. چاي سبز 

مصرف چاي سبز به‌طور منظم، يكي از ترفندهايي است كه مي‌تواند از ابتلا به التهاب لثه (gingivitis) جلوگيري كند. اين بيماري لثه با قرمز شدن، تورم و التهاب همراه با تحريك‌پذيري شناخته مي‌شود. يكي از مطالعات Journal of Periodontology نشان مي‌دهد افرادي كه روزانه فقط يك فنجان چاي سبز مي‌نوشند، سه مورد از شاخص‌هاي ابتلا به بيماري‌هاي پريودنتال را كاهش مي‌دهند. چاي سبز سرشار از آنتي‌اكسيدان‌هايي است كه التهاب را در بدن كمتر مي‌كنند. محققان گمان مي‌كنند كه اين مولكول‌هاي قوي،‌ واكنش التهابي بدن براي مقابله با باكتري‌هاي درون دهان را تقويت مي‌كنند. 
۲. هيدروژن پراكسيد (آب اكسيژنه) 
استفاده از هيدروژن پراكسيد به‌عنوان دهان‌شويه مي‌تواند براي نابودي باكتري‌هاي درون دهان مفيد باشد، درحالي كه عدم مقابله با اين باكتري‌ها مي‌تواند به بيماري‌هاي لثه منجر شود. هيدروژن پراكسيد، هم ضدعفوني‌كننده است و هم ضدباكتري. فقط توجه داشته باشيد كه نبايد هيدروژن پراكسيد را قورت بدهيد. البته قورت دادن مقدار كمي از هيدروژن پراكسيد به‌صورت ناخودآگاه مشكلي ايجاد نمي‌كند، اما اگر ميزان زيادي از آن وارد معده شود، مي‌تواند براي سلامتي‌تان خطرناك باشد. 

۳. خمير زردچوبه 
زردچوبه، ادويه مهمي است كه در زمينه‌هاي مختلف كاربرد دارد و بيش از همه به‌واسطه اين ويژگي‌هايش شناخته مي‌شود: ضدالتهاب، آنتي‌اكسيدان و ضدميكروب. به‌علاوه، محققان دانشگاه پنجاب هند در مطالعات اخيرشان متوجه شده‌اند كه قرار دادن خمير زردچوبه به‌عنوان ضماد روي لثه‌ها و دندان‌ها، مشكل التهاب لثه را تسكين مي‌دهد. براي تهيه اين خمير بايد اين تركيبات را با هم مخلوط كنيد: يك قاشق چاي‌خوري زردچوبه، نصف قاشق چاي‌خوري نمك، نصف قاشق چاي‌خوري عصاره خردل. 
۴. آب‌نمك 
يكي از مطالعات PLoS One نشان مي‌دهد كه شست‌وشو دادن دهان با استفاده از آب‌نمك مي‌تواند وضعيت لثه‌هاي ملتهب‌شده به‌واسطه بيماري التهاب لثه را بهتر كند. آب‌نمك، نوعي ضدعفوني‌كننده طبيعي محسوب مي‌شود كه توانايي از بين بردن باكتري‌هاي بيماري‌زا را دارد. البته نبايد از آب‌نمك به‌صورت روزانه استفاده كنيد، چون خطر آسيب‌ديدگي دندان‌ها در اين شرايط بالا مي‌رود. 
۵. جوش شيرين 
مسواك زدن با استفاده از خمير جوش شيرين و آب، يكي از ترفندهاي خانگي براي مقابله با مشكل التهاب لثه است. اين كار مي‌تواند به خنثي‌سازي اسيدهاي موجود در دهان كمك كند و درنتيجه از به‌وجود آمدن بيماري التهاب لثه نيز جلوگيري به عمل بياورد. 

۶. روغن نارگيل 
بعضي از محققان مي‌گويند كه شست‌وشو دادن دهان با استفاده از روغن نارگيل يا روغن‌هاي گياهي ديگر، سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را در بعضي از افراد تقويت مي‌كند. با اين‌حال، برخي از محققان هم تاكيد مي‌كنند كه از نظر علمي چنين تاثيري تا كنون به اثبات نرسيده است. 
۷. مريم‌گلي 
قرقره كردن و شست‌وشو دادن دهان با استفاده از مريم‌گلي، يكي از شيوه‌هاي خانگي براي تسكين التهاب لثه است. محققان دانشگاه وين در اتريش هم به اين نتيجه رسيده‌اند كه مريم‌گلي داراي خواص ضدالتهابي است و از اين نظر واقعا مي‌تواند موثر باشد. مطالعات ديگري هم نشان مي‌دهند كه مريم‌گلي، ميزان باكتري‌هايي كه باعث شكل‌گيري پلاك‌هاي مخرب در دندان‌ها مي‌شوند را به‌طور قابل توجهي كاهش مي‌دهند. براي استفاده از اين محلول بايد ۲ قاشق غذاخوري از مريم‌گلي تازه يا يك قاشق چاي‌خوري از مريم‌گلي خشك‌شده را با يك تا دو فنجان آب جوش مخلوط كنيد و اجازه بدهيد كه حدود ۱۰ دقيقه بجوشد. بعد بايد منتظر بمانيد تا اين محلول خنك شود و از آن براي شست‌وشو دادن دهان كمك بگيريد. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۵ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۱۰:۴۸:۳۹

آيا صبحانه پروتئيني لاغرمان مي‌كند؟!

مي‌توان گفت كه پروتئين، مهم‌ترين ماده مغذي براي برنامه كاهش وزن است. به اين دليل كه بدن براي متابوليزه كردن پروتئين (در مقايسه با چربي يا كربوهيدرات‌ها) از كالري‌هاي بيشتري استفاده مي‌كند. همچنين، پروتئين كمك مي‌كند تا براي مدت طولاني‌تري احساس سيري كنيد. يكي از مطالعات در همين زمينه نشان مي‌دهد كه اگر زنان، پروتئين دريافتي را به ۱۵ تا ۳۰ درصد از كل كالري‌هاي دريافتي افزايش دهند، روزانه حدود ۴۴۱ كالري كمتر مصرف خواهند كرد. همچنين، آنان در اين شرايط مي‌توانند حدود ۵ كيلوگرم از وزن خودشان در عرض ۱۲ هفته كاهش بدهند. مطالعه ديگري حاكي از آن است كه افزايش پروتئين دريافتي به ۲۵ درصد از كل كالري‌هاي روزانه، شانس استفاده از خوراكي‌ها و هله‌هوله‌ها را در ساعات شب نصف مي‌كند و فكر كردن شديد به غذاها را حدود ۶۰ درصد كاهش مي‌دهد. محققان مي‌گويند كه دريافت پروتئين به اندازه كافي مي‌تواند به حفظ وزن جديد در درازمدت هم كمك كند. 

 

صبحانه سرشار از پروتئين كمك مي‌كند تا كمتر غذا بخوريد 

بسياري از مطالعات به بررسي اين موضوع پرداخته‌اند كه وجود پروتئين سالم در وعده صبحانه چطور مي‌تواند بر الگوهاي غذايي تاثير بگذارد. بعضي از آن‌ها نشان مي‌دهند كه صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين، گرسنگي را كمتر مي‌كنند و باعث مي‌شوند كه افراد در باقي روز حدودا ۱۳۵ كالري كمتر دريافت كنند. 

درواقع، اسكن‌هاي MRI نشان مي‌دهند كه خوردن صبحانه سرشار از پروتئين، سيگنال‌هاي مخصوصي در مغز را كاهش مي‌دهند كه وظيفه كنترل تمايلات غذايي و رفتارهاي مبتني بر پاداش‌دهي به خود را بر عهده دارند. علاوه بر اين‌ها، پروتئين به ايجاد سيري پايدارتر و بهتر كمك مي‌كند، چون سيگنال‌هايي را در بدن فعال مي‌سازد كه اشتها را كاهش مي‌دهند و درنتيجه هوس‌هاي غذايي و تمايل به پُرخوري را كنترل مي‌كنند. 

 

صبحانه سرشار از پروتئين به كاهش وزن و كاهش چربي شكمي كمك مي‌كند 

صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين مي‌توانند اشتها و هوس‌هاي غذايي را به‌خوبي كنترل كنند. همچنين، از همين طريق به كاهش چربي شكمي كمك مي‌رسانند. توجه داشته باشيد كه پروتئين غذايي داراي رابطه دوگانه‌اي با چربي شكمي است. يعني هرچه پروتئين‌هاي مصرفي شما مرغوب‌تر، سالم‌تر و باكيفيت‌تر باشند، چربي شكمي شما نيز كمتر خواهد شد؛ اما هرچه بيشتر از منابع ناسالم پروتئيني استفاده كنيد، چربي شكمي را هم افزايش خواهيد داد. يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهند كه مصرف صبحانه‌هاي سرشار از پروتئين و سالم مي‌تواند به‌طور قابل توجهي براي كاهش وزن مفيد و موثر باشد، خصوصا اگر شما داراي اضافه‌وزن زيادي باشيد و بخواهيد وزن خودتان را كم كنيد. 

 

پروتئين مي‌تواند متابوليسم را تقويت كند 

سرعت‌بخشي به متابوليسم، يكي از ترفندهايي است كه مي‌تواند به كاهش وزن كمك كند، چون ميزان كالري‌سوزي را افزايش مي‌دهد. خود بدن نيز اساسا از كالري‌هاي بيشتري براي متابوليزه كردن پروتئين نسبت به چربي‌ها و كربوهيدرات‌ها كمك مي‌گيرد. بنابراين، مصرف پروتئين سالم باعث مي‌شود كه ميزان كالري‌سوزي در بدن شما افزايش پيدا كند.اين نكته را هم نبايد از ياد برد كه رژيم غذايي سرشار از پروتئين مي‌تواند به جلوگيري از تضعيف عضله‌ها در دوران كاهش وزن كمك كند و همچنين مانع از ضعيف شدن متابوليسم در اين دوران شود. پس، شما مي‌توانيد از منابع پروتئيني سالم براي حفظ عضله‌ها و متابوليسم مطلوب در دوران كاهش وزن كمك بگيريد. 

آيا صبحانه پروتئيني لاغرمان مي‌كند؟!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۳۷:۳۳

بيماري‌هايي كه در زنان دردناك‌تر از مردان هستند!

۱.    پيچ‌خوردگي زانو و كشيدگي عضله
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۰۲
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۱۶
براي كاهش درد كشيدگي عضله ساق پا و پيچ‌خوردگي مفصل زانو، استراحت، يخ‌درماني، زانوبند و نرمش را پيشنهاد مي‌كنيم. براي مدتي فعاليت‌هاي شديد را كنار بگذاريد، از كمپرس يخ و زانوبند استفاده كنيد تا از افزايش تورم جلوگيري كنيد و زماني كه نشسته‌ايد پاهايتان را بالا قرار بدهيد و نرمش‌هاي مخصوصي را كه پزشك توصيه كرده است انجام دهيد.
۲.    ريكاوري پس از عمل جراحي
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۹۸
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۶.۰۰
براي تسكين دردهاي پس از عمل جراحي، بايد نسبت به عملي كه داشته‌ايد، مسكن‌هاي لازم را دريافت كرده و مراقبت‌هاي ويژه آن عمل را انجام دهيد. اما به طور كلي پس از هر عمل جراحي، اگر در محل جراحي با قرمزي و درد مواجه شديد يا تب كرديد، با پزشك‌تان تماس بگيريد.
۳.    سينوزيت
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۴۶
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۳۷
معمولا عفونت سينوسي، اگر با سردرد همراه نباشد، با درد و فشار اطراف چشم‌ها، بيني و پيشاني همراه است. اكثر دردهاي سينوسي به كمك داروهاي ضدانعقادي و مسكن بدون نسخه، درمان مي‌شوند زيرا معمولا عامل همه آن‌ها همان باكتري يا ويروسي است كه باعث سرماخوردگي مي‌شود. اگر با گذشت چند روز و مصرف اين داروها بهتر نشديد، به پزشك مراجعه كنيد.
۴.    استئوآرتريت
ميانگين امتياز مردان به اين درد: ۴.۵۶
ميانگين امتياز زنان به اين درد: ۵.۳۷
استئوآرتريت معمولا با سفتي، قرمزي و دردناكي مفاصل همراه است. معمولا هم در اواخر روز يا پس از انجام فعاليت‌هاي روزانه، مفاصل متورم مي‌شوند. آنچه به بهبود اين درد كمك مي‌كند، برخلاف حس و حالي كه داريد، كمي نرمش استراحتي و مصرف داروهاي ضد درد است. برخي دردهاي مزمن كه به دارو پاسخ نمي‌دهند، نياز به فيزيوتراپي و يا درنهايت عمل جراحي دارند.
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۳۷:۱۴

۷ خوراكي شادي‌آور!

۱.      گردو برزيلي 

گردو برزيلي، يكي از بهترين منابع غذايي براي دريافت سلنيوم است. مطالعات علمي هم نشان داده‌اند افرادي كه دچار كمبود سلنيوم در بدن‌شان هستند، شانس مواجه شدن با حالت‌هايي مانند تحريك‌پذيري عصبي، خستگي، اضطراب و افسردگي را افزايش مي‌دهند. جالب است بدانيد كه براي تامين سلنيوم مورد نياز بدن، فقط كافي است كه روزانه ۳ عدد گردو برزيلي بخوريد. شما مي‌توانيد اين مغز خوش‌مزه را همراه با موز به‌عنوان ميان‌وعده مصرف كنيد. 


۲.      ماهي‌هاي چرب 

افراد مبتلا به كمبود امگا-۳ هميشه بيشتر از ديگران با خطر ابتلا به افسردگي يا خلق‌وخوي ضعيف مواجه هستند، زيرا بخش زيادي از بافت مغزي انسان‌ها را همين اسيدهاي چرب تشكيل داده‌اند. درواقع، حدود ۶۰ درصد از وزن خشك مغز را چربي‌ها تشكيل مي‌دهند كه حدود ۳۰ درصدشان همين اسيدهاي چرب امگا-۳ هستند. مصرف ماهي‌هاي چرب و سالمي مانند سالمون، ساردين، قزل‌آلا و خال‌مخالي به‌طور منظم، هم مغز را سالم نگه مي‌دارد و هم خلق‌وخو را بهبود مي‌بخشد.

امگا-۳ درون اين ماهي‌ها، انعطاف‌پذيري سلول‌هاي مغز را بيشتر مي‌كند و درنتيجه انتقال‌دهنده‌هاي عصبي مغز هم مي‌توانند با كيفيت بالاتري فعاليت كنند. براي دريافت اين اثرات مثبت بايد حداقل ۱۴۰ گرم در هفته ماهي مصرف كنيد. 


۳.      جو 

جو يكي از موثرترين مواد غذايي براي تقويت خلق‌وخو است، چون شاخص گلايسميك (GI) پاييني دارد و انرژي را كاملا آرام وارد جريان خون مي‌كند. همين ويژگي، قند خون و خلق‌وخو را پايدار نگه مي‌دارد، درحالي كه مواد غذايي داراي شاخص گلايسميك بالا دقيقا برعكس عمل مي‌كنند و با افزايش ناگهاني قند خون، درنهايت باعث خستگي مفرط و تحريك‌پذيري عصبي مي‌شوند. به‌علاوه، جو حاوي سلنيوم است كه نقش مثبتي براي تقويت خلق‌وخو دارد. 

 

۴.    موز 

موز حاوي نوعي اسيد آمينه به نام تريپتوفان است و همچنين اين تركيبات مهم را به بدن مي‌رساند: ويتامين‌هاي A، B۶، C و همين‌طور فيبر، پتاسيم، فسفر، آهن و كربوهيدرات. كربوهيدرات‌هاي موجود در موز به جذب تريپتوفان در مغز كمك مي‌كنند، درحالي كه ويتامين B۶ هم به تبديل تريپتوفان به هورمون سروتونين كمك مي‌رساند. همين روند است كه خلق‌وخو را تقويت مي‌كند و نقش موثري در بهبود كيفيت خواب ايفا مي‌سازد. 

 

۵.      عدس 

عدس در گروه كربوهيدرات‌هاي پيچيده قرار مي‌گيرد و مانند موز، ميزان سروتونين توليدشده در مغز را افزايش مي‌دهد. اين اتفاق، وضعيت ذهني شادتر و آرام‌تري را مي‌سازد و اضطراب را كمتر مي‌كند. همين هورمون به پايدار نگه داشتن قند خون كمك مي‌رساند و مانع از نوسانات خلق‌وخويي مي‌شود. به‌علاوه، عدس حاوي ميزان زيادي از فولات است كه كمبود آن افراد را به افسردگي مبتلا مي‌كند. آهن موجود در عدس نيز واقعا قابل توجه است و درنتيجه انرژي مطلوبي را در بدن به‌وجود مي‌آورد. 

 

۶.     مرغ و بوقلمون 

سينه مرغ و بوقلمون، جزو بهترين گوشت‌ها براي تقويت خلق‌وخو هستند، چون تريپتوفان زيادي به بدن مي‌رسانند و درنتيجه ميزان سروتونين را در بدن افزايش مي‌دهند. همچنين، هورمون ملاتونين هم در بدن به‌واسطه استفاده از اين گوشت‌ها بيشتر مي‌شود كه براي تنظيم خواب مهم است. مرغ بدون پوست حاوي اسيد آمينه ديگري به نام تيروزين است كه مي‌تواند به كاهش علائم افسردگي كمك كند و مانع از ابتلا به اين بيماري شود. تيروزين براي توليد هورمون آدرنالين در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه كمبودش با ابتلا به افسردگي مرتبط است. 

 

۷.      اسفناج 

بعضي از كمبودها در بدن، ازجمله كمبود ويتامين‌هاي B، با ابتلا به افسردگي مرتبط است، زيرا اين كمبود مانع از ترشح سروتونين لازم در بدن مي‌شود. مهم‌ترين مواردي كه در خانواده ويتامين‌هاي B وجود دارند، ‌عبارت‌اند از فولات، ويتامين B۳، B۶ و B۱۲، و خوردن سبزي‌هاي برگ سبز مانند اسفناج و كلم بروكلي به دريافت اين عناصر مهم كمك مي‌كند.

۷ خوراكي شادي‌آور!

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ ساعت: ۰۱:۳۶:۴۱

۵ نكته درباره لوبريكانت

۱.  استفاده از لوبريكانت مي‌تواند مانع از درد شود

اگر رابطه جنسي اغلب براي شما دردناك يا آزاردهنده است، استفاده از لوبريكانت يا روان‌كننده مي‌تواند اين وضعيت را تغيير بدهد و كاري كند كه بيشتر از رابطه خودتان لذت ببريد. دليلش اين است كه لوبريكانت‌ها عمدتا حاوي ليدوكائين و بنزوكائين هستند كه تركيبات بي‌حس‌كننده محسوب مي‌شوند و درنتيجه به كاهش درد كمك مي‌كنند.البته با توجه به اين‌كه چنين تركيباتي مي‌توانند پوست را بي‌حس كنند و احساس درد در قسمت پاييني بدن را كاهش بدهند، بايد به ميزان توصيه‌شده مصرف شوند. به‌علاوه، اگر رابطه جنسي شما با استفاده از لوبريكانت همچنان با درد همراه باشد، مجاز به افزايش دوز مصرفي نيستيد و بايد اين رابطه را سريعا متوقف كنيد. درواقع، درد در اين وضعيت مي‌تواند نشانه‌اي مبني بر ايجاد پارگي باشد.

 

۲.  لوبريكانت‌هاي حاوي تركيبات قندي مي‌توانند تحريك‌كننده باشند

بعضي از تركيبات موجود در لوبريكانت‌ها مي‌توانند براي زنان مضر باشند. به‌عنوان مثال، گليسيرين كه از مشتقات قند است، مي‌تواند شانس ابتلا به عفونت‌هاي مخمر را در زناني كه مستعد ابتلا به اين بيماري‌ها هستند، افزايش بدهد. لوبريكانت‌هاي معطر نيز معمولا حاوي ديگر انواع تركيبات قندي هستند كه باز هم براي بعضي از زنان مانند عامل تحريك‌كننده عمل مي‌كنند. بنابراين، براي اين‌كه با مشكلات نام‌برده مواجه نشويد، بايد از لوبريكانت‌هاي بدون گليسيرين و بدون تركيبات قندي ديگر استفاده كنيد.

 

۳.  بعضي از لوبريكانت‌ها مي‌توانند به لقاح كمك كنند

درحالي كه بعضي از لوبريكانت‌ها مي‌توانند براي اسپرم مضر باشند، اما بعضي از اين محصولات نيز طوري طراحي شده‌اند كه توانايي اثرگذاري اسپرم‌ها بر تخمك‌ها و بارور كردن آن‌ها را افزايش مي‌دهند. به‌گفته متخصصان، اين لوبريكانت‌ها جزو معدود محصولاتي هستند كه در مطالعات باليني هم موفق ارزيابي شده‌اند و براي شكل‌گيري لقاح خطري ندارند. متخصصان مي‌گويند كه اين لوبريكانت‌ها، pH مخاطي دهانه رحم و غلظت آن را شبيه‌سازي مي‌كنند و حتي آنتي‌اكسيدان‌هايي دارند كه مي‌توانند براي اسپرم مفيد باشند.

 

۴.  لوبريكانت‌ها بايد قبل از استفاده، تست شوند

بعضي از لوبريكانت‌ها حاوي تركيباتي شبيه به منتول هستند كه احساس گرما يا سوزش به‌وجود مي‌آورند. اين محصولات مي‌توانند براي بعضي از زنان شديدا آزاردهنده و تحريك‌كننده باشند. به همين دليل است كه متخصصان مي‌گويند هميشه قبل از استفاده از لوبريكانت‌ها در رابطه جنسي، اين محصولات را براي كسب اطمينان تست كنيد. درواقع، شما بايد قبل از رابطه جنسي، مقداري از لوبريكانت مورد نظر را امتحان كنيد و اگر با مشكل سوزش، التهاب يا هر حالت آزاردهنده ديگر مواجه شديد، استفاده از آن محصول را ادامه ندهيد.توصيه بعضي از متخصصان اين است كه براي اولين بار، چندين لوبريكانت كه داراي تركيبات و بافت متفاوت هستند را خريداري كنيد تا از طريق تست كردن متوجه شويد كه دقيقا كدام محصول با شرايط شما و همسرتان سازگارتر است.

 

۵.  استفاده از لوبريكانت كاملا عادي است

اگر نسبت به استفاده از‌ لوبريكانت درحين رابطه جنسي نگراني داريد، بايد به شما بگوييم كه نگراني شما بي‌مورد است. به‌گفته متخصصان، هر فردي ممكن است كه در دوره خاصي از زندگي‌اش به لوبريكانت‌ها نياز پيدا كند. بنابراين، نبايد نگاه منفي نسبت به لوبريكانت‌ها داشته باشيد و همچنين بايد تمركزتان را به لذت بردن از رابطه خودتان معطوف كنيد.

۵ نكته درباره لوبريكانت

موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۳۰

آيا مصرف زنجبيل براي مبتلايان به ديابت نوع ۲ ممنوع است؟

زنجبيل حاوي ميزان زيادي از تركيبات آنتي‌اكسيداني و ضدالتهابي طبيعي است كه فوايد زيادي براي بعضي از بيماري‌ها و مشكلات دارند. طبق گزارش International Journal of Preventive Medicine، زنجبيل براي مقابله با بعضي از انواع سرطان مفيد است. فوايد بالقوه اين گياه به همين موردها ختم نمي‌شود. درواقع، زنجبيل همواره به‌عنوان يكي از تركيبات تسكين‌دهنده براي مقابله با حالت تهوع، استفراغ يا هر گونه مشكل گوارشي ديگر مورد توجه بوده است. همچنين بعضي از يافته‌هاي علمي نشان مي‌دهند كه زنجبيل مي‌تواند علائم درد در قاعدگي، بيماري صبح‌گاهي در زنان باردار و حتي درد ناشي از آرتريت را تسكين بدهد. با اين‌ حال، وقتي كه درباره بيماري ديابت نوع ۲ صحبت مي‌كنيم، ارزش زنجيل به‌ علت محدود بودن مطالعات علمي در اين زمينه نامشخص مي‌ماند. البته يافته‌هايي كه تا كنون از مطالعات علمي حاصل شده‌اند، اضافه كردن زنجبيل به برنامه درماني را موثر مي‌دانند. براساس گزارش Journal of Ethnic Foods، يكي از همين مطالعات نشان مي‌دهد كه استفاده از مكمل زنجبيل مي‌تواند به كاهش سطح A۱C كمك كند و سطح گلوكز ناشتا را در افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ پايين بياورد. البته متخصصان مي‌گويند كه يافته‌هاي اين مطالعه بي‌نقص نيستند، ‌چون جمعيت نمونه محدودي در اين مطالعه مد نظر بوده است. طبق گزارش Journal of Complementary and Integrative Medicine، يكي ديگر از مطالعات در سال ۲۰۱۵ نشان داده است كه استفاده از پودر زنجبيل (پس از گذشت ۳ ماه) به بهبود كنترل گلايسميك در آن دسته از افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ كه از انسولين استفاده نمي‌كرده‌اند، كمك مي‌كند. 

يك بررسي جامع در اين زمينه كه در Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده است، مكانيسم خاصي را در زنجبيل نشان مي‌دهد كه قند خون را كنترل مي‌كند. طبق يافته‌هاي اين مطالعه، زنجبيل آنزيم‌هايي را مهار مي‌كند كه بر نحوه متابوليزه شدن كربوهيدرات‌ها و همچنين بر حساسيت به انسولين تاثيرگذار هستند و درنتيجه جذب گلوكز در عضله‌ها را افزايش مي‌دهد. مسئولان اين مطالعه مي‌گويند كه زنجبيل به كاهش خطر مواجهه با عوارض ناشي از بيماري ديابت نوع ۲ كمك مي‌كند. خطرات احتمالي استفاده از زنجبيل در رژيم غذايي مخصوص بيماري ديابت در حالي كه استفاده از زنجبيل كامل و پودر زنجبيل توسط افراد مبتلا به بيماري ديابت نوع ۲ بي‌خطر است، اما همه اين بيماران بايد درباره مصرف زنجبيل با پزشك خودشان مشورت كنند. جدي گرفتن اين كار و پرهيز از اقدام خودسرانه براي افرادي كه از داروهاي ديابت استفاده مي‌كنند، اهميت زيادي دارد. توجه داشته باشيد كه زنجبيل مي‌تواند بر سطح انسولين تاثير بگذارد و درنتيجه با بعضي از داروهاي ديابت تداخل كند. حتي مصرف زنجبيل هم‌زمان با مصرف داروهاي ديابت مي‌تواند به كاهش بيش از حد قند خون منجر شود. خطر اين تداخل‌هاي دارويي براي آن دسته از بيماران ديابتي كه مبتلا به بيماري‌هاي ديگر نيز هستند، به مراتب بيشتر است. زنجبيل به‌طور خاص با داروهاي مربوط به فشار خون و داروهاي ضدانعقادي تداخل ايجاد مي‌كند. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

نويسنده :saeed.bp
تاريخ: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۱۰

چگونگي حفظ سلامت قلب زنان در دهه‌هاي ۴۰ و ۵۰ سالگي

بيماري‌هاي قلبي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين علت‌هاي مرگ‌ومير در ميان زنان هستند و آمارهاي بين‌المللي نشان مي‌دهند كه يك‌چهارم از كل مرگ‌وميرها در ميان زنان به علت همين بيماري‌ها اتفاق مي‌افتند. آگاهي داشتن درباره اين مساله از نظر متخصصان واجد اهميت بالايي است، چون بعضي از زنان بدون اين‌كه خودشان بدانند، به بيماري‌هاي قلبي-عروقي مبتلا هستند. به همين دليل، همه زنان در هر سني بايد تلاش كنند تا خطر ابتلا به اين بيماري‌ها را كاهش بدهند و قلب‌شان را در طول زندگي سالم نگه دارند. دهه ۴۰ سالگي : از رژيم غذايي مفيد و سالم براي قلب پيروي كنيد:  پيروي از اين رژيم غذايي يعني به حداقل رساندن استفاده از چربي‌هاي اشباع و افزايش ميزان استفاده از ميوه‌ها، سبزي‌ها، غلات سبوس‌دار و مغزهاي خام. در ضمن، حجم وعده‌هاي مصرفي نيز از اهميت خاصي در اين زمينه برخوردار است. بعضي از متخصصان نيز رژيم DASH را براي اين كار توصيه مي‌كنند كه هم براي كاهش فشار خون موثر است و هم مي‌تواند به حفظ وزن در محدوده سالم كمك كند. 
افزايش فعاليت‌هاي بدني: بيشتر روزهاي هفته را بايد با حداقل ۳۰ دقيقه فعاليت ورزشي سپري كنيد. حتي اگر خودتان را به فعاليت‌هاي بدني كوچك هم وادار كنيد و باعث شويد كه قلب‌تان سريع‌تر به تپش بيفتد، سلامت قلبي-عروقي خودتان را تقويت مي‌كنيد.راه‌هاي مقابله با استرس را پيدا كنيد: دهه ۴۰ سالگي، يكي از پُرمشغله‌ترين دوره‌هاي زندگي براي زنان است. بسياري از زنان در اين دهه به‌صورت تمام‌وقت شاغل هستند، احتمالا فرزنداني دارند و حتي بايد از پدر يا مادر سالمند خودشان مراقبت كنند. همين مشغله‌ها باعث مي‌شود كه آنان رسيدگي به سلامتي خودشان را فراموش كنند و با سطح بالايي از استرس مواجه باشند. اين در حالي است كه وجود استرس زياد در زندگي، معمولا خواب كافي و مطلوب را هم از افراد مي‌گيرد و حتي به شكل‌گيري الگوهاي غذايي ناسالم در ميان آنان منجر مي‌شود. 
مراقبت‌هاي پزشكي را جدي بگيريد: زنان در دهه ۴۰ سالگي بايد به‌طور منظم نزد پزشك بروند و به توصيه‌هاي پزشكان در زمينه‌هاي مختلف، از جمله سلامتي قلب، توجه كنند. اگر در دوران بارداري به بيماري ديابت يا فشار خون بالا مبتلا بوده‌ايد، در اين دهه بايد رسيدگي به وضعيت سلامتي خودتان را كاملا جدي بگيريد، چون اين مشكلات ظاهرا مربوط به گذشته مي‌توانند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي را افزايش بدهند. از جزئيات سلامتي خودتان آگاه باشيد: انجام دادن غربالگري‌هاي لازم مربوط به تشخيص فشار خون، سطح كلسترول، وزن و شاخص توده بدن (BMI) براي زنان كاملا ضروري است. خطر مبتلا شدن شما به بيماري‌هاي قلبي در دهه ۴۰ سالگي نسبتا پايين است، اما كارهايي مانند سيگار كشيدن، مصرف قرص‌هاي ضدبارداري و انجام دادن هورمون‌درماني مي‌توانند اين خطر را افزايش بدهند. 
دهه ۵۰ سالگي : روي رژيم غذايي و ورزش تمركز كنيد: زنان در اين دهه مستعد افزايش وزن هستند. اگر مراقب وزن خودتان نباشيد، اين وزن رفته‌رفته افزايش پيدا مي‌كند و ناگهان متوجه مي‌شويد كه اوضاع چقدر تغيير كرده است و بايد به‌ سختي براي كاهش وزن خودتان تلاش كنيد. كنترل وزن با تمركز بر رژيم غذايي و ورزش، مانع از افزايش وزن مي‌شود. با پزشك درباره فوايد و مضرات استروژن‌درماني مشورت كنيد: متخصصان مي‌گويند كه استروژن‌درماني به‌عنوان اولين راه براي پيشگيري از مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي توصيه نمي‌شود، اما در بعضي از موارد اين شيوه درماني واقعا مي‌تواند براي قلب زنان مفيد باشد. ويتامين D را فراموش نكنيد: محققان همچنان درحال مطالعه درباره اين مساله هستند كه آيا مكمل ويتامين D مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش بدهد يا خير. اگرچه اين مطالعات هنوز به يافته‌هاي قطعي نرسيده‌اند، اما بسياري از متخصصان باور دارند كه ويتامين D، نقش مهمي در سلامت عمومي و سلامت قلبي ايفا مي‌كند. شما مي‌توانيد با مشورت گرفتن از پزشك، براي مصرف اين مكمل‌ها اقدام كنيد. 
موضوع:
برچسب‌ها: سلامتيسم،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ]