خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
نمایندگی تفال در تهران
قیمت سرخ کن تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
قیمت تشک طبی
سلامتيسم
درباره من
سلامت
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

۷ جمله‌اي كه هرگز نبايد به همسرتان بگوييد!

۱- تو شغلت را به خانواده ترجيح مي‌دهي!
بين رايج‌ترين سرزنش‌ها بين زوج‌ها، عدم تعادل بين زمان صرف شده براي كار و زمان در نظر گرفته شده براي امور شخصي، معمولا موضوع بحث است. البته بحث در مورد اين موضوع اصلا ممنوع نيست اما نه به هر شكلي. حتما بايد لحن متهم كردن و سرزنش از جملات شما دور باشد. اين نحوه رفتار اينطور القا مي‌كند كه حق كاملا با شماست و طرف مقابل اشتباه مي‌كند. در حالي كه شما و طرف مقابل چيزها را به شكل يكسان نمي‌بينيد چون ميزان حساسيت شما متفاوت است و شما نمي‌دانيد اين موقعيت توسط طرف مقابل چگونه درك مي‌شود و معمولا متفاوت است.
۲- در خانه هيج كاري نمي‌كني!
تقسيم كارهاي خانه، دليل ديگري براي كشاندن زوج‌ها به رينگ بوكس است. دوباره اينجا هم استفاده از "تو" با لحن تهاجمي، اصلا سازنده نيست، چون باز هم لحن سرزنش و متهم كردن را القا مي‌كند، سرزنش مثل كود براي زميني است كه در آن بحث ريشه خواهد كرد. به جاي استفاده از جملات متهم‌كننده مانند "تو هيچ‌ وقت وقتي كه بايد باشي، نيستي" بهتر است خود را كنترل كنيد و عصبانيت خود را با جملات حاوي "من" بيان كنيد. مثلا، "من نياز دارم كه به من كمك كني" يا "من از اين رفتار تكراري تو خسته شدم."
۳- مادرت غيرقابل تحمله!
خانواده همسر، يك بحث كلاسيك ديگر بين زوج‌هاست. هرچند اغلب به آن مي‌خنديم ولي از حساسيت آن كم نمي‌شود. اين بحث، زوج‌ها را به خشونت‌آميزترين اتهامات مي‌كشاند، چون به باارزش‌ترين افراد زندگي‌شان مربوط مي‌شود. به جاي آنكه بگوييد"مادر تو... است" چرا سعي نمي‌كنيد بگوييد: "من نياز دارم به من بيشتر اهميت بدهي تا به مادرت" همواره جملات خود را از حالت اتهام به حالت اطلاع‌رساني تبديل كنيد. اين روش كليدي براي داشتن يك بحث سازنده است.
 ۴- تو به من گوش نمي‌كني!
معمولا خشم منجر به رودخانه‌اي از سرزنش مي‌شود. گاهي نياز به تخليه كردن خشم براي كسب آرامش اعصاب، اجتناب‌ناپذير است، ولي اين كار گاهي شرايط را به بن‌بست هدايت مي‌كند. هيچ يك از طرفين، ديگر به طرف مقابل گوش نمي‌دهد. انگار هركس با خودش حرف مي‌زند و هيچ چيز بهتر نمي‌شود. بهتر است به جاي اين كار، به نوبت به صحبت طرف مقابل گوش فرا دهيد و در بيشتر موارد، به طرف مقابل ۱۰ دقيقه فرصت بدهيد تا پاسخ بدهد و سپس شما صحبت كنيد.
۵- ديگر نمي‌توانم به تو اعتماد كنم!
اين نوع جملات تاثيرگذار و شديد، قطعا بي‌خطر نيستند. متخصصين معتقدند افرادي كه زياد رنج كشيده‌اند، تمايل بيشتري به صدمه زدن به ديگران دارند و به تدريج به سمت آن مي‌روند. جملاتي كه پايه واساس زندگي مشترك را مورد حمله قرار مي‌دهند و جملات توهين‌آميز و بي‌ارزش‌كننده، كه عشق ميان زوجين را نابود مي‌كنند. گفتگوهاي اينچنين، كه از حد مي‌گذرند، نشانه‌اي قوي از خستگي و دلزدگي در رابطه هستند ولي به هيچ وجه جملاتي سازنده نيستند. در مبارزه‌اي كه در پايان يك طرف برنده و يك طرف بازنده است، طرفين ميدان را به طرز وحشتناكي ترك خواهند كرد.
۶- تو يك احمق هستي!
اين جمله تهاجمي و بي‌ارزش‌كننده، مانند يك سيلي، مخرب است. هنگام بحث، كلمات و جملات خود را زير نظر بگيريد. برخي عادت دارند از سخنان ملايم استفاده كنند و هرگز از الفاظ ركيك و زشت استفاده نكنند ولي برخي همواره لحن و سخناني وحشيانه و بي‌رحمانه را به كار مي‌برند. اين افراد اصلا ارزيابي نمي‌كنند كه شنيدن اين جملات تا چه حد براي طرف مقابل سخت است. يك جمله و يك لحن همواره براي افراد مختلف يك مفهوم را ندارد و چگونگي تعبير آن، كاملا بستگي به سابقه روابط بين دو فرد دارد.

۷- در پيغام متني: "تو هيچ وقت هيچي نمي‌فهمي!"
امروزه استفاده از پيغام‌هاي متني، يكي از گزينه‌ها براي بحث بين زوج‌ها است. چون طرف مقابل روبروي شما نيست، استفاده از هر لحني آزاد است. اشكال اين روش آن است كه تغييرات چهره و صداي طرف مقابل ديگر درك نمي‌شود و به همين دليل، ممكن است نوشته‌ها به شكل نادرست تعبير شوند و اغلب ممكن است منجر به پاسخ‌هاي شديد شود. بحث از طريق پيغام‌هاي متني، به روابط صدمه مي‌زند، بهتر است براي رسيدگي به موضوعات حساس به صورت حضوري بحث انجام شود.
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

اين ۱۱ خوراكي را بخوريد تا بيمار نشويد!

۱- آجيل‌ها، سوخت براي گلبول‌هاي سفيد

آجيل‌ها غني از منيزيم، پروتئين و گلوتامين و اسيدهاي آمينه هستند كه در بدن مانند سوخت براي گلبول‌هاي سفيد عمل مي‌كنند. فندق، بادام و پسته و ساير آجيل‌ها را از نوع بدون نمك انتخاب كنيد و حداكثر روزي ۳۰ گرم مصرف كنيد. مثلا، به عنوان ميان‌وعده، يك ميوه و تعدادي آجيل روزانه مصرف كنيد.

 

۲- ماهي‌هاي چرب، سرشار از امگا۳

ماهي‌هاي چرب سرشار از امگا۳ و اسيدهاي چرب هستند كه ضدالتهاب هستند. التهابات در بدن، سيستم ايمني را تضعيف كرده و باعث بروز غيرمنتظره بيماري‌هاي زمستاني مي‌شود. ماهي‌هاي كوچكتر در اولويت هستند، مانند ساردين، ماهي خال‌مخالي و شاه‌ماهي. منابع ديگر براي امگا۳ روغن‌هاي گياهي مانند روغن كلزا هستند كه بهتر است به‌عنوان چاشني و بدون حرارت دادن مصرف شوند، چون بسيار حساس هستند و براثر حرارت خواص خود را از دست مي‌دهند. 

 

۳- حبوبات، موادغذايي تقريبا كامل

نخود، لوبيا و ساير حبوبات، حاوي نشاسته، پروتئين، آهن، فيبر و مقدار كمي كالري هستند، هنگام فصل سرما، خوردن سوپ‌هاي حاوي حبوبات بسيار مفيد است. براي جذب حداكثر مقدار آهن موجود در حبوبات، آن‌ها را همراه با مواد غذايي حاوي ويتامينC، مانند آب‌ليمو مصرف كنيد و از نوشيدن چاي خودداري كنيد. 

 

۴- ماست و كفير، منبع پروبيوتيك

در ميان لبنيات، شير و پنير منافع زيادي براي سيستم ايمني ندارند، ولي در مورد ماست، اينطور نيست، بلكه سرشار از پروبيوتيك، باكتري‌هاي مفيد براي سيستم ايمني است كه در روده وجود دارند و بدن را در مقابل عفونت‌ها محافظت مي‌كنند. علاوه بر ماست، كفير هم حاوي پروبيوتيك است. همچنين فيبرهاي گياهي هم باعث رشد و تكثير باكتري‌هاي مفيد در معده مي‌شوند، مانند فيبر موجود در مارچوبه، پياز، سير، موز، سيب‌زميني و حبوبات.

 

۵- تخم كتان و تخم شربتي

تخم كتان و تخم شربني سرشار از امگا۳ هستند و به همين دليل خواص ضدالتهابي دارند. تخم شربتي را در شير، آب ميوه و فرني بريزيد و حدود يك ربع بعد ميل كنيد. هضم دانه‌هاي كتان كمي سخت است، مي‌توانيد شب قبل آن را در آب خيس كنيد و يا آسياب كنيد.

 

۶- ميوه‌هاي قرمز، سرشار از آنتي‌اكسيدان

توت‌فرنگي، تمشك، توت سياه، انگورسياه و... سرشار از ويتامينC و آنتي اكسيدان هستند كه باعث تقويت سيستم ايمني مي‌شوند. در فصل پاييز و زمستان كه اين اين ميوه‌ها موجود نيستند، مي‌توانيد به صورت خشك يا منجمد استفاده كنيد، در اين صورت ويتامينC در آنها كاهش مي‌يابد ولي از نظر آنتي‌اكسيدان، خواص خود را حفظ خواهند كرد. 

 

۷- مركبات، سرشار از ويتامين C

براي تقويت سيستم ايمني در برابر بيماري‌هاي پاييز و زمستان، هيچ چيز بهتر از مركبات نيست. چون حاوي ويتامينC، فلاوونوئيدها و آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي هستند. ويتامينC، خاصيت ضدعفونت دارد به اين دليل كه با فعال كردن توليد آنتي‌بادي‌ها و نيز توليد گلبول‌هاي سفيد، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند. مانند پرتقال، ليموترش، نارنگي، بالنگ و ماندرين.

 

۸- كاكائو براي تقويت سيستم ايمني

كاكائو به صورت پودر حاوي آنتي‌اكسيدان و منيزيم است. منيزيم براي تبديل انرژي موادغذايي به انرژي قابل استفاده براي بدن لازم است. همچنين براي رفع خستگي و بهبود كارايي و نيز تقويت سيستم ايمني مفيد است. كاكائو را به صورت پودر و بدون شكر مصرف كنيد و نه به صورت شكلات، تا شكر و چربي كمتري داشته باشد. براي آنكه تلخي آن رفع شود مي‌توانيد با ميوه‌هاي شيرين مصرف كنيد. مثلا يك عدد موز را له كنيد و به آن يك قاشق چايخوري پودر كاكائو اضافه كنيد، به اين ترتيب طعم تلخ كاكائو كمتر مي‌شود.

 

۹- موز

موز، سرشار از منيزيم و ويتامين B۶ است كه براي پرانرژي بودن و سيستم ايمني مفيد است. موز ميوه بسيار پرانرژي است و به همين خاطر عده‌اي از خوردن آن صرف‌نظر مي‌كنند، متخصصين تغذيه توصيه مي‌كنند كه موز را به قطعات كوچك خرد كنيد و مصرف كنيد. 

 

۱۰- زردچوبه، ضدالتهاب طبيعي

اين ادويه داراي خواص ضدالتهابي است و از تكثير برخي از باكتري‌ها جلوگيري مي‌كند و اثربخشي آن در مقابل عفونت‌هاي ميكروبي اثبات شده است، مانند عفونت‌هاي گلو و معده. براي جذب بهتر، همراه فلفل سياه و روغن‌هاي پخت و پز و سركه يا آبليمو مصرف كنيد.

 

۱۱- سير و پياز خام ضد ويروس و باكتري

پياز و سير براي مبارزه با عفونت‌ها در بدن بسيار مفيد هستند ولي براي داشتن حداكثر كارايي، بهتر است خام مصرف شوند. سير به علت خواص ضدباكتري و ضدويروسي، باعث جلوگيري از ابتلا و كمك به بهبود عفونت‌هاي ويروسي، مانند سرماخوردگي و گلودرد مي‌شود. پياز نيز داراي خواص ضد باكتري است و باعث توقف عفونت‌هاي سطحي مي‌شود.

اين ۱۱ خوراكي را بخوريد تا بيمار نشويد!

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

ويژگي‌هاي گوشت قرمز سالم چيست؟

رئيس اداره نظارت بر مواد غذايي و بهداشت عمومي اداره‌كل دامپزشكي استان زنجان گفت: رنگ گوشت قرمز، بايد روشن و طبيعي بوده و به تيرگي متمايل نشده باشد.

«علي اشرفي» اظهار كرد: گوشت سالم ويژگي‌هايي دارد كه هر مصرف‌كننده‌اي بايد آن‌ها را بداند. مثلا سطح خارجي گوشت نبايد مرطوب يا خيس باشد و هيچ‌گونه بوي غيرطبيعي مثل بوي ترشيدگي و تعفن نيز نبايد از آن استشمام شود.اين مسئول با بيان اين‌كه در محل اتصال گوشت به استخوان نبايد بوي غيرطبيعي به مشام برسد، ادامه داد: وجود بوي غيرطبيعي در اين قسمت نشانه فساد عمقي در لاشه گوشت است. اين در حالي است كه موارد خون‌مردگي، قارچ‌زدگي و ذرات خارجي نيز نبايد در گوشت مشاهده شود.

 

وي افزود: گوشت نبايد بيش از حد سفت و يا لزج و نرم باشد. چربي‌هاي گوشت نيز بايد سفيد و يا متمايل به سفيد و بدون هيچ‌گونه بوي نامطبوع باشد. علاوه بر اين ارگان‌هايي مثل كبد(جگر) نبايد دچار تورم و كيست و رنگ و بوي غيرطبيعي باشد.اشرفي تصريح كرد: گوشت نبايد خشك و حالت چروكيده داشته باشد و محصول خريداري شده بايد حتماً از مهر دامپزشكي برخوردار باشد. هم‌چنين گوشت‌هاي بسته‌بندي شده موجود در فروشگاه‌ها بايد در يخچال نگه‌داري شود و در مدت معيني بعد از توليد به فروش برسد؛ در واقع شهروندان هنگام خريد حتما بايد به برچسب موجود روي محصول دقت كرده و تاريخ توليد و انقضا را مدنظر قرار دهند.

رئيس اداره نظارت بر مواد غذايي و بهداشت عمومي اداره‌كل دامپزشكي استان زنجان خاطرنشان كرد: به هيچ ‌عنوان نبايد گوشت چرخ‌كرده در فروشگاه‌هاي موجود در سطح شهر به صورت آماده عرضه شود و عرضه آن فقط بايد به درخواست مشتري و در حضور وي و با رعايت همه مسايل بهداشتي از قبيل شست‌وشوي مناسب دستگاه صورت بگيرد.وي يادآور شد: تاريخ توليد و انقضا، كد پروانه بهره‌برداري از اداره‌كل دامپزشكي استان، آدرس محل توليد و شرايط نگه‌داري (تازه، صفر تا ۴ درجه سانتي‌گراد، منجمد، منفي ۱۸ درجه سانتي‌گراد) مواردي است كه مصرف‌كننده حين خريد فرآورده‌هاي خام دامي بسته‌بندي شده بايد به آن دقت كند.

ويژگي‌هاي گوشت قرمز سالم چيست؟

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

بهترين راه‌هاي مراقبت از پوست در فصل بهار

تغيير فصل تنها به معناي جابجايي لباس‌هاي داخل كمد لباس نيست. به احتمال زياد شما هم جز آن دسته از افرادي هستيد كه تمايل دارند با تغيير فصل، مخصوصا آمدن فصل بهار، تحول چشمگير و به سزايي در ظاهر خود ايجاد كنند. به روز رساني در شيوه مراقبت از پوست يكي از بهترين تصميماتي است كه مي‌توانيد در سال و فصل جديد بگيريد. درست مثل افكار شما پوست‌تان هم همواره نيازمند تغييرات مفيد و مثبت است. بنابراين در ادامه مطلب امروز با چند شيوه يا توصيه ساده و راحت اما بسيار كارآمد در اين زمينه آشنا خواهيد. 

 

۱- لايه‌برداري پوست

 پوست ما در طول فصل زمستان خشك، پوسته پوسته و كسل به نظر مي‌رسد و اين موضوع به هيچ عنوان خوشايند نيست. با رسيدن فصل جديد و تازه همه ما علاقه‌مند به داشتن ظاهري جذاب‌تر هستيم و يكي از بهترين راه‌ها براي تحقق بخشيدن به اين موضوع لايه‌برداري پوست‌مان خواهد بود. با لايه‌برداري پوست، سلول‌هاي مرده پوستي از بين خواهند رفت و سلول‌هاي جديد و تازه جايگزين آن‌ها خواهند شد. براي لايه‌برداري پوست‌تان مي‌توانيد از يك كرم‌ لايه‌بردار سبك و مناسب با نوع پوست‌تان استفاده كنيد. توصيه مي‌كنيم اگر پوست حساسي داريد حتما قبل از لايه‌برداري پوست‌تان با يك متخصص پوست مشورت كنيد.

 

۲- استفاده از كرم‌هاي ضد‌آفتاب حاوي SPF را فراموش نكنيد

با فرا رسيدن فصل بهار و يا تابستان و گرم شدن هوا و بالا رفتن درجه حرارت آن، پوست‌مان بيشتر در معرض نور مستقيم خورشيد قرار خواهد گرفت. پس به خاطر داشته باشيد، حتما قبل خارج شدن از منزل از مرطوب كننده و يا كرم‌ ضد‌آفتابي استفاده كنيد كه حداقل حاوي SPF۱۵ باشد تا بتواند از پوست‌تان در مواجهه با نور خورشيد حفاظت كند. 

 

۳- تا مي‌توانيد تيرگي‌ها و لكه‌هاي روي صورت خود را كم كنيد

اگر شما هم روي پوست خود مخصوصا در ناحيه صورت لكه‌ها و يا تيرگي‌هاي ناخوشايندي مي‌بينيد كه باعث احساس ناراحتي شما مي‌شود، توصيه مي‌كنيم به نكات زير توجه كنيد. استفاده از آنتي‌اكسيدان‌ها يكي از بهترين گزينه‌هاي پيش روي شما است. تاثير مثبت آن‌ها روي رنگ چهره‌تان كاملا قابل توجه خواهد بود و در طولاني مدت و بر اثر استفاده مداوم اين تيرگي‌ها به طرز چشمگيري كاهش پيدا مي‌كنند. توصيه مي‌شود از محصولات بهداشتي و مراقبت از پوستي استفاده كنيد كه حاوي آنتي‌اكسيدان و ويتامين‌هاي مفيد در اين زمينه مثل ويتامين C باشند.

 

۴- شب‌ها قبل از خواب، پوست‌تان را آب‌رساني ( هيدراته) كنيد

با استفاده از كرم‌ها و لوسيون‌هاي مناسب با نوع پوست‌تان، آن را به ميزان لازم آب‌رساني كنيد. توصيه مي‌شود شب‌ها قبل از خواب با استفاده‌ از ماسك‌هاي صورت كه معمولا كر‌مي شكل هستند پوست‌تان را مرطوب كنيد. بعضي از اين ماسك‌ها حاوي روغن گياهي لاوندر (اسطو‌‌خودوس) ، هيدروكسي اسيد و هيالورونيك هستند كه باعث ترميم، سفت و محكم شدن پوست و حتي كاهش چين و چروك‌هاي احتمالي روي آن مي‌شوند. با استفاده مستمر از اين نوع كرم‌ها و يا ماسك‌ها پوست‌تان ظاهري شاداب‌تر و جوان‌تر پيدا خواهد كرد.

بهترين راه‌هاي مراقبت از پوست در فصل بهار

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

۶ فايده خوردن عسل خالص

۱. منبع خوبي از آنتي‌اكسيدان‌ها

 عسل خالص حاوي آنتي‌اكسيدان‌هاي مهمي به‌نام تركيبات فنوليك است. حتي بعضي از انواع عسل‌ها داراي تنوع و تراكم آنتي‌اكسيدان بالايي به اندازه ميوه‌ها و سبزي‌ها هستند. آنتي‌اكسيدان‌ها از اين منظر اهميت دارند كه از بدن در مقابل آسيب‌هاي سلولي ناشي از راديكال‌هاي آزاد محافظت مي‌كنند. 

راديكال‌هاي آزاد، همان عناصري‌اند كه فرآيندهاي پيري را تسريع مي‌كنند و حتي مي‌توانند در ابتلا به بيماري‌هاي مزمن مانند سرطان و بيمار‌ي‌هاي قلبي نقش داشته باشند. مطالعات علمي نشان داده‌اند كه پلي‌فنول‌هاي موجود در عسل مي‌توانند در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي نقش مهمي ايفا كنند.

 

 ۲. خاصيت ضدباكتريايي و ضدقارچي

 عسل خالص مي‌تواند باكتري‌هاي قارچ‌هاي مضري كه وارد بدن شده‌اند را از بين ببرد. اين ماده غذايي به‌طور طبيعي حاوي هيدروژن پراكسيد است كه نوع عنصر ضدعفوني‌كننده محسوب مي‌شود. امروزه بسياري از بيمارستان‌هاي اروپايي از عسل خالص براي مقابله با بعضي از عفونت‌هاي باكتريايي مقاوم به آنتي‌بيوتيك‌ها كمك مي‌گيرند. البته اثربخشي عسل به‌عنوان ماده ضدباكتريايي و ضدقارچي به نوع عسل و خالص بودن آن بستگي دارد.

 

 ۳. التيام‌بخش زخم‌ها

 كاربرد ديگر عسل خالص از منظر پزشكي، به درمان و التيام زخم‌ها برمي‌گردد، چون عسل ذاتا توانايي بالايي در مقابله با عناصر تهاجمي دارد. محققان باور دارند كه قرار گرفتن خاصيت ضدباكتريايي عسل در كنار هيدروژن پراكسيد درون آن، اين قابليت ويژه را به‌وجود مي‌آورد. 

مطالعات بسياري نشان داده‌اند كه عسل خالص مي‌تواند مدت‌زمان التيام زخم‌ها را كوتاه‌تر كند و عفونت زخم‌ها را نيز كاهش بدهد. با اين‌حال، عسل‌هايي كه در محيط‌هاي بيمارستاني به همين منظور استفاده مي‌شوند، كاملا ايمن و استريل هستند. بنابراين، شما نمي‌توانيد خودتان از فروشگاه‌ها عسل خريداري كنيد و براي التيام زخم مورد استفاده قرار بدهيد.

 

 ۴. سرشار از مواد مغذي گياهي 

مواد مغذي گياهي، ‌تركيبات مهمي هستند كه تنها در گياهان يافت مي‌شوند و براي محافظت از گياه فعاليت مي‌كنند. بعضي از همين تركيبات مي‌توانند حشرات را از گياهان دور نگه دارند يا اثرات منفي ناشي از اشعه‌هاي UV خورشيد را كاهش بدهند. مواد مغذي گياهي هم خاصيت‌هاي آنتي‌اكسيداني و هم خاصيت‌هاي ضدالتهابي دارند كه هر دو براي حفظ سلامت عمومي بدن مهم هستند. با توجه به اين‌كه عسل از گياهان و گل‌ها گرفته مي‌شود،‌ درنهايت حاوي انواع مختلفي از مواد مغذي گياهي است. اين مواد مغذي ارزشمند واقعا منحصربه‌فرد هستند و اگر عسل در مراحل فرآوري قرار بگيرد، تا حدود زيادي از بين مي‌روند.

 

 ۵. كمك به مشكلات گوارشي

 عسل در بعضي از موارد براي درمان مشكلات گوارشي مانند اسهال مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ‌اگرچه هنوز يافته‌هاي علمي كافي براي اثبات اثربخشي آن از اين منظر وجود ندارد. با اين‌حال، اثربخشي عسل خالص براي درمان زخم معده ناشي از هليكوباكتر پيلوري واقعا اثبات شده است. مصرف ۱ تا ۲ قاشق غذاخوري از عسل خالص با معده خالي و به‌صورت ناشتا هم درد معده را تسكين مي‌دهد و هم به تسريع در فرآيند التيام زخم كمك مي‌رساند. 

 

۶. تسكين گلودرد

 افرادي كه با گلودرد ناشي از سرماخوردگي‌هاي معمولي مواجه مي‌شوند، مي‌توانند از عسل خالص براي تسكين اين مشكل استفاده كنند. البته بهتر است كه براي اين كار، عسل را با آب جوش و مقداري آب ليموي تازه تركيب كنيد. مطالعات نشان داده‌اند كه عسل مانند تركيبات ضدسرفه عمل مي‌كند و مي‌تواند از اين منظر نيز مفيد باشد. خوردن ۱ تا ۲ قاشق چاي‌خوري عسل خالص براي اين كار مفيد است. 

۶ فايده خوردن عسل خالص

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

چطور سحرخيز باشيم؟!

اگر مي‌خواهيد كه برنامه روزانه خودتان را با باقي مردم جهان هماهنگ كنيد و از فرصت‌هاي مناسب بهره بگيريد، بايد فرد سحرخيزي باشيد. افرادي كه شب‌ها خيلي دير مي‌خوابند و صبح‌ها نيز بيش از حد دير بيدار مي‌شوند، بايد ساعت دروني بدن‌شان را تغيير بدهند تا بتوانند به فرد سحرخيزي تبديل شوند. 

به‌گفته محققان، اگر هميشه صبح‌ها ساعت ۹ بيدار شده‌ايد و قصد داريد صبح‌تان را از ساعت ۶ شروع كنيد، بايد بدانيد كه چنين تغييري يك‌شبه امكان‌پذير نمي‌شود و قطعا به برنامه‌ريزي نياز دارد. بنابراين، بايد برنامه مشخصي را پيش بگيريد و به‌صورت تدريجي جلو برويد. 

براي شروع نيز بايد روزانه ساعت بيدارباش خودتان را ۱۵ دقيقه زودتر تنظيم كنيد. اين استراتژي بايد تا رسيدن به زمان بيدارباش دلخواه به‌صورت تدريجي پيش برود. در ضمن، شما نبايد در روزهاي ابتدايي، خودتان را در ساعات صبح بيش از حد خسته كنيد. كمك گرفتن از استراتژي‌هاي زير نيز واقعا براي شما ضروري است. 

 

انگيزه : براي اين‌كه نتوانيد دكمه snooze موبايل را بزنيد و دوباره بخوابيد، بايد ساعات بيدارباش خودتان را روي يك ساعت جداگانه تنظيم كنيد و اين ساعت را در نقطه‌اي دور از تخت خواب قرار بدهيد. اين ترفند ساده شما را مجبور مي‌كند كه براي قطع كردن صداي زنگ، از رختخواب بلند شويد و خودتان را به ساعت برسانيد. 

به‌علاوه، نبايد از صداهاي بلند و گوش‌خراش براي تنظيم ساعت بيدارباش كمك بگيريد. انتخاب صدايي مانند دكلمه شعر يا خواندن متني از نويسنده مورد علاقه‌تان مي‌تواند حس خوبي به شما بدهد و در بيدار شدن سريع‌تر شما موثر باشد. 

 

ورزش : واقعيت اين است كه بخش زيادي از مساله خواب به هورمون‌ها برمي‌گردد. متخصصان مي‌گويند «اگر به زيست‌شناسي تكاملي توجه كنيد، مي‌توانيد به قبيله‌هاي گرسنه-جمع‌آورنده برسيد كه داراي ريتم‌هاي هورموني خاصي در بدن‌شان بوده‌اند. بر همين منوال، ساختار آزادسازي هورمون كورتيزول در بدن ما انسان‌ها طوري تنظيم شده است كه سريعا با شروع صبح در بدن‌مان ترشح شود».  با اين‌حال، سطح كورتيزول در بدن بسياري از ما در ساعات اوليه صبح واقعا پايين است و به همين دليل ما نمي‌توانيم راحت از رخت خواب بلند شويم. براي اين‌كه ريتم هورموني بدن را به وضعيت عادي برگردانيد،‌ بايد ورزش صبح‌گاهي را به برنامه هميشگي خودتان تبديل كنيد. اين برنامه ورزشي بايد براي ۴۵ دقيقه ابتدايي پس از بيدار شدن در نظر گرفته شود. محققان مي‌گويند كه حتي ۵ دقيقه ورزش نيز مي‌تواند سطح كورتيزول را در بدن انسان‌ها تغيير بدهد. 

 

تغذيه: افرادي كه صبحانه را از برنامه غذايي‌شان حذف كرده‌اند، شديدا به وضعيت خواب خودشان آسيب مي‌رسانند. اين درحالي است كه داشتن تغذيه سالم و مغذي به‌عنوان صبحانه، براي تنظيم ريتم هورموني بدن براي خواب از اهميت بالايي برخوردار است. متخصصان مي‌گويند كه ساختار صبحانه نيز بيشتر بايد به ساختار ناهار نزديك باشد و حالت دسر و خوراكي به خود نگيرد. اضافه كردن منابع چربي‌هاي سالم مانند آووكادو، نارگيل و تخم‌مرغ، و منابع سبزي‌هاي مهم مانند اسفناج نيز بايد جدي گرفته شود. اين مواد غذايي مهم و مغذي، هم سطح انرژي را تقويت مي‌كنند و هم سوخت‌رساني به بدن را انجام مي‌دهند.

 

هدف : وقتي كه بيدار مي‌شويد، بايد هدف داشته باشيد. به‌گفته متخصصان، «هر فردي پس از بيدار شدن بايد هدف مشخصي براي ادامه روز داشته باشد، ‌اما بسياري از افراد فاقد هدف هستند». بنابراين، شما بايد هدف‌هاي مشخصي براي روز خودتان در نظر بگيريد تا انگيزه كافي را براي شروع روز داشته باشيد.

چطور سحرخيز باشيم؟!

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/21  ساعت: ۰۷

چرا چربي‌ها براي سلامتي انسان‌ها حياتي هستند؟

اگرچه چربي‌ها در سال‌هاي اخير شديدا بدنام شده‌اند، اما واقعيت اين است كه بدن انسان شديدا به چربي‌هاي سالم و مفيد نياز دارد. درواقع، دستيابي به هدف‌هاي مهمي مانند كاهش چربي شكمي، ‌كاهش دردهاي مفصلي، كاهش سطح تري‌گليسيريد و حتي كاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، همگي به دريافت همين چربي‌هاي سالم وابسته هستند. موضوع مهم‌تري كه بايد به ياد داشته باشيد، اين است كه همه چربي‌ها داراي تراكم انرژي بالاتري نسبت به تركيبات ديگر مانند كربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها هستند. درواقع، اين نسبت در ميان چربي‌ها به ۹ كيلوكالري در هر يك گرم و در دو تركيب ديگر به ۴ كيلوكالري يا كمتر در هر يك گرم مي‌رسد. دانستن اين نكته بسيار مهم است كه دقيقا چرا بايد بعضي از چربي‌ها را از رژيم غذايي خودتان كنار بگذاريد، چون اين تصميم به‌خوبي مي‌تواند از فرآيندهاي دخيل در پيري ژنتيكي جلوگيري كند. با توجه به اين‌كه همه چربي‌ها با همديگر برابر نيستند، همه ما بايد اطلاعات لازم را درباره تفاوت‌هاي‌شان در اختيار داشته باشيم تا بتوانيم انتخاب‌هاي غذايي صحيح و سالمي انجام بدهيم. 

 

اسيدهاي چرب غيراشباع تك‌زنجيره‌اي (MUFAs)

اسيدهاي چرب غيراشباع تك‌زنجيره‌اي كه با مخفف MUFAs شناخته مي‌شوند، مهم‌ترين تركيباتي هستند كه زيتون را براي سلامتي ما انسان‌ها مفيد مي‌سازند. روغن زيتون، يكي از منابع گياهي براي دريافت چربي‌هاي مفيد است كه غلظت بسيار بالايي از MUFAs دارد. همچنين، اين روغن به‌عنوان منبع خوبي براي دريافت امگا-۹، خصوصا اسيد اولئيك، شناخته مي‌شود كه براي كاهش سطح كلسترول بد خون يا LDL مفيد است. از منظر تخصصي، زيتون‌ها در گروه ميوه‌ها دسته‌بندي مي‌شوند. ميزان MUFAs كه در سه نوع روغن زيتون اصلي وجود دارد نيز تفاوت چنداني با همديگر نمي‌كند. با اين‌حال، تفاوت‌هاي بسيار مهم بين سه نوع روغن زيتون اصلي را نبايد فراموش كرد. روغن زيتون فرابكر (Extra-virgin) به‌عنوان خالص‌ترين نوع و روغن زيتون معمولي نيز به‌عنوان عادي‌ترين نوع شناخته مي‌شوند. فقط روغن زيتون فرابكر است كه به‌طور خالص از گوشت زيتون و بدون استفاده از مواد شيميايي يا روند حرارت‌دهي گرفته مي‌شود. با توجه به همين نكته، اگر محصول انتخابي شما حاوي برچسب فرابكر (Extra-virgin) نباشد، از اين ويژگي بهره‌مند نخواهيد شد. 

 

مساله ديگري كه تفاوت‌هاي مهمي را ميان انواع روغن زيتون به‌وجود مي‌آورد، ميزان مواد مغذي گياهي‌اي است كه در اين روغن‌ها يافت مي‌شود و مي‌تواند حدود ۲۳۰ تركيب خاص را در بر بگيرد. اين تركيبات به گروه‌هاي فنوليك، تري‌ترپن‌ها و فيتواسترول‌ها تقسيم مي‌شوند. همه انواع اين مواد مغذي گياهي در غليظ‌ترين و خالص‌ترين روغن زيتون‌ها وجود دارند و مي‌توانند نشانگرهاي التهابي در بدن را كاهش بدهند كه درنهايت براي ژن‌ها و سلامت عمومي شما مفيد است. 

با اين‌حال، سطح مواد مغذي گياهي مي‌توانند در ميان انواع زيتون‌ها متفاوت باشند. حتي عواملي مانند محل رشد زيتون و فصل برداشت محصول از يك مزرعه نيز در اين زمينه دخيل هستند. هرچه روغن زيتون بيشتر در معرض مراحل فرآوري قرار بگيرد، كيفيت روغن نيز ضعيف‌تر مي‌شود و ميزان مواد مغذي گياهي موجود در آن نيز كمتر مي‌گردد. براي افزايش ميزان اين مواد مغذي گياهي كه فرآيندهاي پيري ژنتيك را ضعيف مي‌كنند، شما همواره بايد از روغن زيتون فرابكر استفاده كنيد. به‌علاوه،‌ روغن زيتون مصرفي شما بايد هميشه از نور و هوا دور بماند. در ضمن به ياد داشته باشيد كه اگر پول زيادي بابت روغن زيتون خالص و فرابكر خرج مي‌كنيد، بيش از همه از نظر ژنتيكي به خودتان كمك مي‌رسانيد.

چرا چربي‌ها براي سلامتي انسان‌ها حياتي هستند؟

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۰

فوايد روغن هسته انگور براي مراقبت از مو

روغن هسته انگور چيست؟
همان‌طور كه از اسمش هم پيدا است، روغن هسته انگور روغني است كه از دانه‌هاي كوچك موجود در حبه‌هاي انگور استخراج مي‌شود. فشردن اين دانه‌ها موجب به دست آمدن عصاره‌اي مي‌شود كه مصرف آن از شش هزار سال پيش تا به امروز ادامه داشته است. امروزه هم در بسياري از كشورهاي اروپايي اين روغن براي درمان بيماري‌هاي چشمي و پوستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در حقيقت، موارد استفاده از روغن هسته انگور بي‌شمار است. اين روغن حاوي مقدار زيادي از آنتي‌اكسيدان‌هاي ضروري، ويتامين A، ويتامين C و ويتامين E است كه براي تسكين و درمان تورم و التهاب بسيار موثر هستند. علاوه بر تمامي اين موارد اين روغن طبيعي و مفيد براي درمان بيماري‌هاي فشار خون، ديابت، مشكلات دهان و دندان و حتي رفع نارسايي‌هاي مزمن وريدي بسيار كارآمد و موثر است. با وجود تمامي اين موارد نمي‌توان به طور ۱۰۰ درصد از ايمن بودن روغن هسته انگور اطمينان حاصل كرد. متخصصين توصيه مي‌كنند مصرف اين روغن را بيش از ۱۲ هفته متوالي ادامه ندهيد. مصرف طولاني آن مي‌تواند منجر به ايجاد عوارض جانبي مثل حالت تهوع، سردرد، بالا رفتن فشار خون و سر‌گيجه در افراد گوناگون شود.
مزاياي استفاده از روغن هسته انگور براي مو چيست؟

۱- كاهش ريزش مو
استفاده از اين روغن طبيعي براي جلوگيري و كاهش ريزش مو بسيار مفيد و موثر است. روغن هسته انگور حاوي مقدار زيادي از آنتي‌اكسيدان‌هاي ضروري است كه مي‌تواند مانع از توليد هورمون DHT  شود. اين هورمون يكي از اصلي‌ترين دلايل ريزش مو در افراد مختلف است.
 ۲- رشد سريع مو
همان طور كه پيش‌تر هم ذكر شد، روغن هسته انگور هم مانند ساير روغن‌هاي گياهي حاوي مواد مغذي گوناگوني است كه به رشد سريع‌تر موها كمك شاياني مي‌كند. اين روغن مفيد داراي پروتئين، مواد معدني و انواع مختلف ويتامين‌ها است كه مطمئنا استفاده از آن‌ها در رشد سريع موها تاثيرگذار است.
۳- مرطوب كننده پوست كف‌سر و مو
يكي ديگر از مزاياي استفاده از روغن هسته انگور خاصيت مفيد آن در مرطوب كردن پوست كف‌سر و موها است. اين روغن مانند يك مرطوب كننده طبيعي عمل كرده و پوست و مو را به شكل مناسبي مرطوب نگه مي‌دارد و از خشكي آن پيشگيري مي‌كند. نكته حائز اهميت اينكه، هم‌زمان با مرطوب كردن موها از چرب و روغني شدن آن‌ها هم جلوگيري مي‌كند و استفاده از آن موجب ايجاد احساس ناخوشايندي در شما نخواهد شد. علاوه بر اين، با حفظ رطوبت لازم براي مو مانع از شكنندگي و فر شدن بيش از اندازه موها شده و در نتيجه موهاي‌تان ظاهر بهتري هم پيدا مي‌كند. براي استفاده از اين روغن كافي است تا آن را مستقيما روي سر و موها بماليد و ۱۰ دقيقه بعد آن را با آب سرد بشوييد.ماسك مو روغن هسته انگور: براي تهيه اين ماسك ساده اما بسيار مفيد كافي است تا مقداري از آن را با سفيده ۱ تخم‌مرغ و كمي هم آب‌ليمو تازه مخلوط كنيد و آن را روي پوست سر و موهاي خود بماليد. ۱۰ دقيقه بعد آن را با آب بشوييد و با يك حوله نرم و تميز خشك كنيد.
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۰

بهترين ضد چروك طبيعي براي پوست

براي كُندكردن اثر گذشت زمان روي پوست و حفظ كردن جواني آن، هركسي اصولي دارد. ماساژ صورت، استفاده از كرم‌هاي آرايشي، لايه‌برداري از پوست و... همه  براي مبارزه با ايجاد چين و چروك‌ها خوب هستند. اگر وعده‌هايي كه توليدكنندگان محصولات آرايشي به شما مي‌هند، هميشه درست نباشد، ضدچروك‌هاي طبيعي هم وجود دارند كه بسيار اثربخش هستند و نيز فراهم كردن آنها آسان است. ويتامين C به صورت خالص، بهترين ضدچروك محسوب مي‌شود.
 
چرا ويتامين C بهترين ضد چروك طبيعي براي پوست است؟
ويتامين C، به خاطر خواص آنتي اكسيداني آن، در بسياري از محصولات آرايشي يافت مي‌شود ولي نه هميشه. ويتامين C به پوست كمك مي‌كند كه در مقابل اثرات مضر 
بهترين ضد چروك طبيعي براي پوست
نور خورشيد از خود محافظت كند، توليد كلاژن را بهبود مي‌دهد و از ظهور لكه‌هاي قهوه‌اي پيشگيري مي‌كند. هرچند برخي از محصولات ضدچروك، حاوي مقدار زيادي ويتامين C هستند، ولي با اين‌حال شما مي‌وانيد براي حفظ جواني پوست، ويتامين C را بطور خالص، روزانه مصرف كنيد. 
بهترين ضدچروك‌هاي طبيعي در آشپزخانه شما وجود دارند
براي داشتن پوستي درخشان، برگرداندن حالت كشساني به پوست و مبارزه با چروك‌ها، كافي است درب يخچال را باز كنيد و يا به ميوه‌فروشي محل خود برويد. پرتقال و ليموترش دو ميوه معروف به‌خاطر مقدار بالاي ويتامين C هستند كه براحتي قابل فراهم كردن و مصرف هستند. كافي است، هرروز صبح آب پرتقال يا آب ليموترش مصرف كنيد، ليموترش را مي‌توانيد بطور خالص، در آب يا چاي مصرف كنيد. در تمام فصول، مصرف ميوه‌هاي قرمز و نيز انبه و كيوي توصيه مي‌شود.  همچنين مي‌توانيد از آمپول ويتامين C نيز استفاده نماييد. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۰

۶ اشتباهي كه پزشكان از شما مي‌خواهند متوقف‌شان كنيد!

۱. خودتان براي رفتن به بيمارستان رانندگي نكنيد
 
آمارها نشان مي‌دهند بسياري از افرادي كه دچار حمله قلبي مي‌شوند، به‌جاي تماس گرفتن با اورژانس، خودشان براي رسيدن به بيمارستان رانندگي مي‌كنند. اين كار به اندازه‌اي خطرناك و نادرست است كه واقعا نمي‌تواند حدي برايش تعيين كرد. پزشكان مي‌گويند كه اگر درحين رانندگي دچار ايست قلبي شويد، ديگر هيچ كاري نمي‌توان براي نجات شما انجام داد.
 ۲. منتظر بهتر شدن علائم سكته نمانيد
 هيچ پزشكي به بيمارانش نمي‌گويد كه اگر با علائم سكته مواجه شديد، يك هفته صبر كنيد تا بهتر شويد و اگر بهتر نشديد به پزشك مراجعه كنيد. بنابراين، اگر فكر مي‌كنيد كه علائم غيرعادي و خطرناكي داريد، سريعا خودتان را به بيمارستان برسانيد و وقت را تلف نكنيد. 
۳. وقتي كه صحبت پزشك را درك نمي‌كنيد، حتما سوال كنيد
 اگر متوجه نمي‌شويد كه پزشك دقيقا درباره چه چيزي با شما صحبت مي‌كند يا چه توصيه‌هايي به شما ارائه مي‌دهد، حتما اين موضوع را به او اطلاع بدهيد. براي مثال، ممكن است كه پزشك به بيمارش بگويد كه او داراي يك تومور خوش‌خيم است، اما بيمار اين‌طور تصور كند كه مبتلا به سرطان است و به‌زودي مي‌ميرد! پس اگر اطلاعات كافي در زمينه بيماري‌هاي مختلف نداريد، حتما از پزشك سوال كنيد. 
۴. خودسرانه از داروها استفاده نكنيد
 
وقتي كه با مشكلات مختلف و تازه مواجه مي‌شويد، نبايد سريعا از داروهايي كه در كابينت داريد براي رفع مشكل استفاده كنيد. براي مثال، اگر به عفونت مبتلا باشيد و از داروهاي استروئيدي استفاده كنيد، فقط تورم و درد را كمتر مي‌كنيد، اما احتمالا عفونت را تشديد مي‌كنيد. اين اشتباهات در بعضي از موارد حتي به اتفاقات ناگواري مانند جدا كردن بعضي از عضوهاي بدن مانند چشم منجر مي‌شود. 
۵. بايد مرحله بعدي درمان و مراقبت را بشناسيد
 اگر نمي‌دانيد كه پس از ترك كردن اورژانس يا بيمارستان بايد چه كارهايي را براي مراقبت از خودتان انجام بدهيد، حتما درباره اين مساله از پزشك سوال كنيد. سوال كردن براي كسب اطلاعاتي كه از جان شما محافظت مي‌كنند، هيچ ايرادي ندارد. 
۶. سيگار نكشيد
 اگر سيگار مي‌كشيد، بايد براي ترك اين عادت مضر فكري بكنيد. در ضمن، هيچ وقت براي ترك سيگار دير نيست. ترك كردن سيگار حتي در دهه ۷۰ سالگي هم براي بهبودي در سلامت شما موثر است. بسياري از پزشكان مي‌گويند كه اولين كاري كه بيمار مي‌تواند براي بهبود سلامتي خودش انجام بدهد، همين ترك كردن سيگار است. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۰

چطور جلوي شب‌ادراري كودكان را بگيريم؟

كودكان قبل از اين‌كه براي خواب شبانه به اتاق خواب‌شان بروند، بايد حتما به توالت بروند. شما به‌عنوان والدين بايد رفتن به توالت قبل از خوابيدن را به يكي از كارهاي اصلي در برنامه شبانه كودك تبديل كنيد. همچنين، كودك بايد بداند كه بيدار شدن در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت هيچ اشكالي ندارد. در نظر گرفتن نور مناسب در اتاق كودك و همچنين در مسير رسيدن به توالت، مي‌تواند به او كمك كند تا خودش بدون نياز به پدر يا مادر به توالت برود. 
آيا بيدار كردن كودك در نيمه‌شب موثر است؟
 متخصصان اكيدا توصيه مي‌كنند كه هرگز خودتان كودكان را در ساعات نيمه‌شب براي رفتن به توالت بيدار نكنيد. توجه داشته باشيد كه اگر كودك را از خواب و استراحت طبيعي‌اش محروم كنيد، سطح استرس را در زندگي او افزايش مي‌دهيد. خود استرس مي‌تواند از عوامل محرك اصلي در شب‌ادراري كودكان باشد. 
از كودك در تميز كردن لباس‌ها و وسايلش كمك بگيريد
 وقتي كه كودك دچار شب‌ادراري مي‌شود، نبايد طوري رفتار كنيد كه خودش هيچ نقشي در شستن و تميز كردن رخت خواب و لباس‌هايش نداشته باشد. از طرف ديگر، نبايد هم طوري رفتار كنيد كه احساس تنبيه و مجازات را به او القا كند. درواقع، والدين بايد طوري از كودك براي تميز كردن لباس‌ها و رخت خواب خودش كمك بگيرند كه او كاملا درك كند كه انجام دادن چنين كاري، بخشي از روند طبيعي زندگي است. اين مشاركت، آگاهي كودك را نسبت به شب‌ادراري بيشتر مي‌كند، بدون اين‌كه احساس شرمندگي و خجالت در او به‌وجود بياورد.
 استفاده از سركه براي شستن لباس‌ها
 اگر كودك دچار شب‌ادراري شود، والدين با اتفاق تمام‌شده مواجه هستند و نبايد مشكل را تشديد كنند. يكي از مشكلات ناشي از شب‌ادراري، بوي آزاردهنده‌اي است كه از ادرار روي لباس‌ها و رختخواب باقي مي‌ماند. اگر شما هم به‌عنوان والدين با اين مشكل مواجه شده‌ايد، مي‌توانيد از نصف فنجان يا يك فنجان سركه سفيد براي شستن اين لباس‌ها و رخت خواب‌ها استفاده كنيد تا بوي ادرار را از بين ببريد. 
فضاي خانه را كنترل كنيد
 شب‌ادراري مي‌تواند كودك را در معرض طعنه و تمسخر ديگر اعضاي خانواده، خصوصا خواهر يا برادر، قرار بدهد. براي اين‌كه از پيامدهاي اين مشكل جلوگيري كنيد، بايد خانه را به فضاي ايمن و آرامي براي كودك تبديل سازيد. بنابراين، به هيچ فردي از اعضاي خانواده اجازه ندهيد كه كودك را مسخره كنند يا به او طعنه بزنند. خواهر يا برادر كوچك‌تر يا بزرگ‌تر نيز بايد بدانند كه شب‌ادراري، چيزي نيست كه برادرشان بتواند كنترلش كند و همه اعضاي خانواده بايد براي رفع اين مشكل از او پشتيباني كنند. 
صبور باشيد
 ترساندن كودك يا فرياد زدن بر سر او، هرگز نمي‌تواند مانع از شب‌ادراري كودك شود. همچنين، مطرح كردن مشكل شب‌ادراري كودك در مقابل ديگران، به قصد شرمنده كردن و خجالت‌زده كردن او، از بدترين كارهاي ممكن است. خجالت‌زده كردن كودك فقط به افزايش استرس و اضطراب در او منجر مي‌شود. بنابراين، به خودتان يادآوري كنيد كه شب‌ادراري درنهايت مشكلي است كه برطرف مي‌شود و شما به‌عنوان والدين بايد در اين مدت پشتيبان كودك باشيد. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۱۰

بسياري از جنبه‌هاي زندگي امروزي ما در رسانه‌هاي اجتماعي به بحث گذاشته مي‌شوند و گاهي اوقات اين بحث‌ها نه‌تنها حرارت زيادي به خود مي‌گيرند،‌ بلكه مردم را شديدا تحت تاثير قرار مي‌دهند. بخشي از اين بحث‌ها به نحوه انجام دادن كارهاي روزانه اختصاص دارد و اخيرا نيز بحث خاصي، همه نگاه‌ها را به خودش معطوف كرده است: آيا بايد مسواك را قبل از استفاده، با آب كاملا مرطوب كنيم؟ بعضي از افراد قبل از مطرح شدن اين بحث واقعا هميشه مسواك خودشان را قبل از استفاده مرطوب مي‌كرده‌اند و بعضي از افراد اصلا تا كنون به اين فكر هم نكرده‌اند. با اين‌حال، اين بحث باعث شده است كه حساسيت زيادي روي اين موضوع ايجاد شود. بحث‌هاي شكل‌گرفته نشان مي‌دهند كه افراد سعي مي‌كنند كه شيوه مسواك زدن خودشان را به‌عنوان الگوي صحيح معرفي كنند. بعضي‌ها بر استفاده از مسواك خشك تاكيد كرده‌اند و بعضي‌ها نيز بر مرطوب كردن مسواك پيش از استفاده. درواقع، همه اين مباحث به اولويت‌هاي شخصي برمي‌گردند، اما آيا واقعا شيوه صحيح و مشخصي براي اين كار وجود دارد؟ 
دكتر ميتالي هارياوالا (از دندان‌پزشكان فعال در اين زمينه) درباره بهترين شيوه مسواك زدن مي‌گويد: «ابتدا بايد مسواك خودتان را با آب خيس كنيد تا هم تميز شود و هم حالت نرم‌تري به خودش بگيرد. اين كار براي جلوگيري از ساييده شدن بيش از حد مسواك بر دندان‌ها و لثه‌ها ضروري است. به‌علاوه، خيس كردن مسواك اجازه مي‌دهد كه خميردندان به‌راحتي به پرزهاي مسواك بچسبد و درنتيجه از روي مسواك جدا نشوند». اين دندان‌پزشك مي‌افزايد: «پس از اين‌كه خميردندان را روي مسواك قرار داديد، سريعا يك بار ديگر مسواك را از زير آب رد كنيد. اين تماس دوم با آب، خميردندان را به حالت فعال درمي‌آورد چون هم حل‌پذيري خميردندان را افزايش مي‌دهد و هم چسبندگي آن به مسواك را تقويت مي‌كند. فقط بعد از اين كار بايد سريعا مسواك زدن را شروع كنيد». اگر مي‌خواهيد كه از دندان‌هاي‌تان مراقبت كنيد، بايد حداقل ۲ بار در روز و هر بار حداقل به مدت ۲ دقيقه مسواك بزنيد. اگر درباره بهترين شيوه براي مسواك زدن ترديد داريد يا نسبت به بهداشت دهان و دندان خودتان نگران هستيد، حتما به دندان‌پزشك مراجعه كنيد. 

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۰۷

آلرژي فصلي چيست؟

آلرژي، واكنش اشتباهي است كه سيستم ايمني بدن نسبت به محرك‌هاي بيروني (آلرژن‌ها) نشان مي‌دهد. پس آلرژي‌هاي فصلي، واكنش‌هاي آلرژيكي هستند كه به‌خاطر تماس شما با آلرژن‌هاي خاص در برهه‌هاي خاصي از سال بروز پيدا مي‌كنند. يك پزشك انگليسي به‌نام جان بوستوك براي اولين بار در سال ۱۸۱۹ ميلادي، توصيفي از علائم نوعي آلرژي فصلي به دست داد كه با نام تب يونجه شناخته مي‌شود. در آن زمان، تب يونجه واقعا نادر به‌حساب مي‌آمد. اگرچه شيوع تب يونجه در طول قرن ۱۹ در بريتانيا افزايش يافت، اما تا شروع قرن ۲۰ همچنان نامعمول شمرده مي‌شد. اصطلاح «آلرژي» در سال ۱۹۰۶ توسط يك متخصص كودكان ويني به‌نام كلود فون پيركه مورد استفاده قرار گرفت تا عطسه‌هاي ناشي از تماس دانش‌آموزان با گرده‌هاي آلرژي‌زا را توصيف كند. او از اين اصطلاح براي به بيان درآوردن «واكنش‌دهي تغييريافته» استفاده كرد تا نشان دهد كه آلرژي فقط بر تعداد خاصي از انسان‌ها تاثير مي‌گذارد، نه بر همه آنان. 
آلرژي اپيدميك (همه‌گير)
 اگرچه بعضي از پديده‌هاي آلرژيك در متون پزشكي باستاني توصيف شده‌اند، اما به نظر مي‌رسد كه آلرژي‌هاي فصلي رايج در جهان امروزي مانند تب يونجه واقعا نوعي بيماري پساصنعتي هستند و از عصر صنعتي شدن جهان به بعد به‌وجود آمده‌اند. آلرژي بيني يا رينيت آلرژيك، يعني شايع‌ترين آلرژي فصلي، هم امروزه بسيار شايع شده است و خصوصا در چند دهه گذشته در كشوري مانند آمريكا روبه‌افزايش بوده است. درواقع، ميزان ابتلا به اين آلژي از نظر آماري، از ۱۰ درصد كل جمعيت آمريكا در سال ۱۹۷۸ به ۳۰ درصد از كل جمعيت در سال ۲۰۰۸ رسيده است. 
عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي
 شايع‌ترين عوامل محرك در آلرژي‌هاي فصلي، گرده‌ها و اسپورهاي قارچي (mold spores) هستند. سطح تماس با اين عوامل نه‌تنها به فصل، بلكه به دو عامل مهم ديگر يعني محل زندگي و وضعيت آب‌وهوايي نيز بستگي دارد. به‌طور كلي، درختان تقريبا در همه مناطق در اواخر زمستان و اوايل بهار گرده‌افشاني مي‌كنند. گرده‌افشاني گياهان نيز در اواسط تا اواخر بهار اتفاق مي‌افتد و علف‌ها يا چمن‌ها نيز در تابستان گرده‌افشاني دارند. در بسياري از مناطق، تماس با گرده‌هاي آلرژي‌زا در روزهايي كه هواي صاف دارند و همراه با وزش باد هستند،‌ به بيشترين ميزان خود مي‌رسند، چون باد به پخش كردن گرده‌ها كمك مي‌كند. با اين‌حال، اسپورهاي قارچي مي‌توانند در هر موقعي از سال وجود داشته باشند. از آن‌جايي كه سطح اين تركيبات با افزايش دما بالا مي‌رود،‌ اواسط تا اواخر تابستان را مي‌توان دوره اوج فعاليت آن‌ها دانست. البته همين تركيبات، عامل اصلي در شكل‌گيري آلرژي‌هاي فصلي در پاييز هم هستند. ميزان آن‌ها نيز در ساعات عصر و در روزهاي همراه با وزش باد به اوج خودش مي‌رسد. توجه داشته باشيد كه تعداد اسپورهاي قارچي در هوا مي‌تواند در دقايق پيش از رعد و برق به بالاترين حد خودش برسد و افراد مبتلا به آسم را با حملات آسم در اين موقعيت‌ها مواجه كند. بسياري از افراد مبتلا به آلرژي‌هاي فصلي نيز به گردوغبار خانگي و كنه گردوغبار (Dust mite) آلرژي دارند كه در تمام طول سال مي‌توانند مشكل‌ساز شوند. كنه‌هاي گردوغبار نيز حشرات ميكروسكوپي خاصي هستند كه خصوصا از سلول‌هاي پوستي انسان‌ها تغذيه مي‌كنند. رشد آن‌ها نيز در محيط‌هاي مرطوب و نرم مانند تشك، بالش، جسم حيوانات خانگي و لوازم داخل خانه اتفاق مي‌افتد. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/20  ساعت: ۰۷

۶ فايده دانه چيا

۱. دانه‌هاي چيا سرشار از فيبر هستند 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حدودا ۵ گرم فيبر به بدن مي‌رساند كه برابر است با تقريبا ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به دريافت فيبر. توجه داشته باشيد كه همين مقدار از برنج قهوه‌اي فقط مي‌تواند ۲ گرم فيبر براي بدن تامين كند. اگرچه ثابت شده است كه فيبر غذايي مي‌تواند سطح كلسترول خون را كاهش بدهد و براي تقويت سلامت گوارشي مفيد باشد، اما آمارها نشان مي‌دهند كه بيشتر افراد در طول روز به اندازه كافي فيبر دريافت نمي‌كنند.

 

 ۲. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به شكل‌گيري استخوان‌هاي قوي كمك كنند

 دانه‌هاي چيا سرشار از فسفر و منيزيم هستند؛ دو ماده معدني مهم كه مي‌توانند سلامت استخوان‌ها را حفظ كنند. طبق مطالعه منتشرشده در Nutrition Journal، افرادي كه بالاترين ميزان دريافت فسفر را از طريق رژيم غذايي دارند، خطر ابتلا به پوكي استخوان را حدود ۴۵ درصد نسبت به ديگر افراد كاهش مي‌دهند. 

هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا حاوي ۱۲۲ ميلي‌گرم فسفر و ۴۷ ميلي‌گرم منيزيم است كه به ترتيب ۱۷ و ۱۵ درصد از نياز روزانه بدن به اين مواد معدني را تامين مي‌كنند. 

 

۳. دانه‌هاي چيا،‌ منبع پروتئيني كاملي هستند

 افرادي كه رژيم غذايي گياهي دارند، به‌سختي مي‌توانند منابع پروتئيني كامل را براي خوردن پيدا كنند. اين مساله مي‌تواند براي آنان مشكل‌ساز شود، چون منابع پروتئيني كامل حاوي همه انواع اسيدهاي آمينه هستند كه عملكرد صحيح بدن به آن‌ها بستگي دارد. منابع پروتئيني كامل و اصلي شامل محصولات حيواني مانند گوشت قرمز، مرغ و غذاهاي دريايي مي‌شوند. با اين‌حال، دانه‌هاي چيا نيز در گروه همين منابع پروتئيني كامل قرار مي‌گيرند و درنتيجه گزينه فوق‌العاده مهم و كارآمدي براي گياه‌خواران هستند. شما مي‌توانيد بادام خردشده و شير سويا را نيز همراه با دانه‌هاي چيا مصرف كنيد تا پروتئين دريافتي را به ميزان چشمگيري افزايش بدهيد. 

متخصصان مي‌گويند كه دانه‌هاي چيا، جايگزين مناسبي هم براي تخم‌مرغ در دستورپخت‌ها هستند. البته استفاده از دانه‌هاي چيا به اين منظور بايد براساس اين نسبت انجام بگيرد تا بافت مشابه تخم‌مرغ به شما بدهد: ۳ قاشق غذاخوري آب ساده به‌ازاي هر قاشق غذاخوري از دانه‌هاي چيا. 

 

۴. دانه‌هاي چيا سرشار از اسيدهاي چرب امگا-۳ هستند

 دانه‌هاي چيا، منبع خوبي براي دريافت آلفا-لينولئيك اسيد (ALA) محسوب مي‌شوند كه نوعي اسيد چرب امگا-۳ است. طبق گزارش منتشرشده در The American Journal of Clinical Nutrition، آلفا-لينولئيك اسيد مي‌تواند از بدن در مقابل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي محافظت كند. توجه داشته باشيد كه آلفا-لينولئيك اسيد، نوعي اسيد چرب ضروري براي بدن به حساب مي‌آيد، چون بدن نمي‌تواند خودش اين ماده را توليد كند و درنتيجه شما بايد اين ماده ضروري را به بدن برسانيد. 

البته همه افراد در كنار دريافت ALA، بايد دو نوع امگا-۳ ديگر را هم به بدن برسانند كه در ماهي‌ها و غذاهاي دريايي وجود دارند: DHA و EPA. اگرچه بدن مي‌تواند بخشي از ALA دريافتي را به EPA و DHA تبديل كند، اما اين تبديل‌سازي به مقدار بسيار محدودي انجام مي‌گيرد و درنتيجه همه انسان‌ها به دريافت همه انواع امگا-۳ نيازمند هستند. 

 

۵. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به حفظ تعادل آب در بدن كمك كنند

 يكي از ويژگي‌هاي دانه‌هاي چيا اين است كه مقدار زيادي آب را به خود جذب مي‌كنند. بنابراين، ورزشكاران و دونده‌هاي استقامتي مي‌توانند از مصرف دانه‌هاي چيا براي تامين آب بدن كمك بگيرند. يكي از مطالعات Food Science and Technology نشان مي‌دهد كه يك گرم از آرد دانه‌هاي چيا مي‌تواند حدود ۱۲ گرم آب به خودش بگيرد. 

 

۶. دانه‌هاي چيا مي‌توانند به كاهش وزن كمك كنند

 يكي از جديدترين مطالعات Nutrition Research and Practice نشان مي‌دهد كه وقتي افراد از ماست همراه با ۷ تا ۱۴ گرم دانه چيا استفاده مي‌كنند، در وعده غذايي بعدي حدود ۲۵ درصد كالري كمتري استفاده مي‌كنند. با توجه به اين‌كه دانه‌هاي چيا از نظر جذب آب نيز قدرت بالايي دارند، محققان تصور مي‌كنند كه مصرف اين دانه‌ها به شكل‌گيري احساس رضايتمندي پس از غذا خوردن نيز كمك مي‌رساند. ‌البته فيبر سرشار اين دانه‌ها نيز احساس سيري مطلوبي به‌وجود مي‌آورد. 

۶ فايده دانه چيا

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/18  ساعت: ۰۶

۷ اشتباه رايج درباره حمام كردن

۱. لايه‌برداري پوست سر را با كمك ناخن‌ها انجام مي‌دهيد 
اگر لايه‌برداري پوست سر به‌درستي انجام شود، مي‌تواند احساس شادابي و طراوت به شما بدهد. اما افرادي كه اين كار را با كمك ناخن‌ها انجام مي‌دهند، قطعا به پوست سرشان آسيب مي‌رسانند. درواقع، ناخن‌ها مي‌توانند پوست سر را خراش بدهند و حتي باعث پوسته دادن اين ناحيه از بدن شوند. 
براي اين‌كه لايه‌برداري پوست سر به‌خوبي انجام بگيرد، بايد از نوك انگشتان خودتان كمك بگيريد، نه از ناخن‌ها. همچنين نبايد ساقه‌هاي موها را با شدت زياد بين انگشتان دست فشار بدهيد، چون اين كار مي‌تواند به ساقه‌هاي موها آسيب برساند و باعث چند تكه شدن انتهاي آن‌ها شود. 
۲. صابون شما حاوي هيچ تركيب مرطوب‌كننده‌اي نيست 
صابون‌هايي كه حاوي هيچ تركيب مرطوب‌كننده‌اي نيستند، مانند بسياري از صابون‌هاي آنتي‌باكتريال و دئودورانت، مي‌توانند پوست بدن را خشك كنند. بنابراين، همواره صابون‌هايي را انتخاب كنيد كه حاوي اسيد استئاريك باشند يا سراغ انواع مرطوب‌كننده برويد. افرادي كه پوست خشك و حساسي دارند، بايد بيشتر از ديگران به اين نكته توجه نشان بدهند. 
۳. با آب داغ و به مدت طولاني حمام مي‌كنيد
 هيچ كس از شما نمي‌خواهد كه در ميانه زمستان، با آب سرد حمام كنيد يا دوش بگيريد. با اين‌حال، آب بيش از حد داغ نيز قطعا براي پوست مناسب نيست. بعضي از افراد عادت كرده‌اند كه خصوصا در زمستان، با آب بسيار داغ و به مدت طولاني حمام كنند يا دوش بگيرند، درحالي كه از مضرات اين كار آگاه نيستند. اين كار، چربي‌هاي طبيعي پوست را از بين مي‌برد و دقيقا به عناصري آسيب مي‌رساند كه وظيفه حفظ رطوبت در پوست را بر عهده دارند. 
۴. به پوست سرتان نرم‌كننده نمي‌زنيد 
بيشتر افراد موقع استفاده كردن از نرم‌كننده، اين محصول را فقط به قسمت‌هاي بيروني موها مي‌رسانند. اين درحالي است كه محصولات نرم‌كننده مو بايد تمام موها، از ريشه‌اي‌ترين قسمت تا بيروني‌ترين قسمت،‌ را در بر بگيرند. تماس نرم‌كننده‌ها با پوست سر نيز واقعا مهم است، چون از خارش و پوسته دادن پوست سر جلوگيري مي‌كنند. 
۵. در حين شست‌وشو، پوست بدن را لايه‌برداري مي‌كنيد
 بيشتر افراد از ليف‌ها و ابزارهاي پارچه‌اي ديگر به‌صورت نادرست استفاده مي‌كنند و آن‌ها را شديدا روي پوست فشار مي‌دهند. اين درحالي است كه ليف‌ها واقعا ابزار مناسبي براي لايه‌برداري از پوست نيستند، چون مي‌توانند لايه محافظتي و طبيعي پوست را از بدن جدا كنند. 
توصيه متخصصان اين است كه افراد داراي پوست خشك و حساس فقط از دست‌هاي خودشان براي شستن بدن كمك بگيرند. افراد داراي پوست چرب نيز بايد از ليف‌هاي لطيف استفاده كنند تا به پوست‌شان آسيب نرسانند. در ضمن، ليف‌ها بايد به مرور زمان جايگزين شوند تا باكتري‌ها نتوانند در آن‌ها تجمع كنند. 
۶. آب‌كشي پاياني را به‌خوبي انجام نمي‌دهيد
به‌گفته متخصصان، وقتي كه مي‌خواهيد از حمام خارج شويد، بسيار مهم است كه مطمئن شويد همه تركيبات صابون‌ها و شامپوها كاملا از بدن جدا شده‌اند. باقي ماندن اين تركيبات روي بدن مي‌تواند به تحريك پوست و انسداد منافذ پوستي منجر شود و درنهايت شما را با آكنه‌ها مواجه كند. افرادي كه با آكنه‌هاي خاص در ناحيه پشت بدن‌شان مواجه مي‌شوند نيز بايد آب‌كشي موهاي‌شان را طوري انجام بدهند كه موها به سمت جلو خم شده باشند. با اين كار، تركيبات باقي‌مانده به ناحيه پشت بدن انتقال پيدا نمي‌كنند. 
۷. براي استفاده از لوسيون بيش از حد صبر مي‌كنيد
 بهترين زمان براي استفاده از مرطوب‌كننده‌ها و لوسيون‌ها، وقتي است كه بدن‌تان را كمي خشك كرده‌ايد و پوست بدن هنوز رطوبت دارد. در اين حالت، تركيبات مرطوب‌كننده به‌خوبي وارد پوست مي‌شوند و اثرگذاري مطلوبي از خودشان نشان مي‌دهند. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/18  ساعت: ۰۶

نشستن بيش از حد به مجراي ادراري آسيب مي‌رساند

محققان سال‌هاست مي‌گويند كه نشستن بيش از حد مي‌تواند براي سلامت قلب مضر باشد و حتي به افزايش اندازه دور كمر منجر شود. با اين‌حال، يكي از مطالعات جديد در همين زمينه نشان مي‌دهد كه نشستن بيش از حد براي مجراي ادراري انسان‌ها نيز مضر و زيان‌آور است. گزارشي از اين مطالعه در BJU International منتشر شده است. در اين مطالعه، حدود ۷۰ هزار نفر از افراد ميان‌سال در طي يك دوره ۲.۵ ساله مورد بررسي قرار گرفتند و عواملي مانند مدت‌زمان نشستن و ميزان فعاليت بدني نيز در ميان آنان بررسي شد. طبق يافته‌هاي نهايي، افرادي كه روزانه ۵ ساعت يا بيشتر از آن را در حالت نشسته مي‌گذرانند، مانند افرادي كه فعاليت بدني كمي دارند، بيشتر احتمال دارد كه به علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) مبتلا شوند. اين علائم مي‌توانند شامل چنين مواردي باشند: تخليه ناقص مثانه، تكرر ادرار يا ضرورت ناگهاني به دفع ادرار، جريان ادرار ضعيف يا نياز به دفع مكرر ادرار در ساعات خواب شبانه. 

 

نشستن بيشتر از ۵ ساعت در روز و علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) 

اين مطالعه فقط شامل مردان مي‌شده است و درنتيجه يافته‌ها قابل تطبيق با زنان نيستند، چون زنان اساسا داراي مجراي ادراري متفاوتي نسبت به مردان هستند. با اين‌حال، محققان مي‌گويند: «دليلي ندارد تصور كنيم كه اثرات مخرب و زيان‌بار ناشي از عدم فعاليت بدني يا نشستن بيش از حد فقط به مردان محدود مي‌شود». 

 

زنان و خطر ابتلا به عفونت‌هاي مجراي ادراري

 نكته‌اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد، اين است كه علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) به دليل‌هاي متعدد در ميان زنان شايع هستند و معمولا هم به عملكرد عصب‌ها، عضله‌ها و بافت‌هاي همبند برمي‌گردند. به‌گفته محققان، «ما متوجه شديم كه داشتن تحرك براي سلامت اسكلتي-عضلاني مهم است و همچنين سلامت عصب‌ها و نحوه عملكرد عضله‌ها و بافت‌هاي همبند براي تخليه مثانه نيز به اين تحرك ارتباط دارد». 

 

كاهش خطر ابتلا به علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS)

درحالي كه علائم مجراي ادراري تحتاني (LUTS) نسبتا رايج است، اما همه افراد به چنين مشكلي مبتلا نمي‌شوند. براي كاهش خطر ابتلا به LUTS، پيش از هر چيزي بايد از سيگار كشيدن خودداري كنيد. پيروي از رژيم غذايي سالم و حفظ وزن در محدوده سالم نيز، دو موضوع مهم بعدي هستند. براي اين‌كه بدن‌تان بتواند مايعات اضافي را به‌صورت منظم دفع كند نيز بايد آب مورد نياز بدن را به‌خوبي تامين كنيد. تحرك داشتن كافي از طريق اضافه كردن ورزش منظم به برنامه روزانه و پرهيز از نشستن براي مدت‌زمان طولاني هم از ديگر نكاتي است كه بايد جدي گرفته شود. 

نشستن بيش از حد به مجراي ادراري آسيب مي‌رساند

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/18  ساعت: ۰۶

۶ منبع مهم كربوهيدرات براي لاغري

۱. برنج قهوه‌اي 

برنج قهوه‌اي در حالت طبيعي اصلا نمك ندارد و حاوي مقادير بالايي از مواد معدني و فيبر است. به جرات مي‌توان گفت كه همه متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه برنج قهوه‌اي را جايگزين برنج سفيد كنيد و از اين برنج به‌صورت روزانه استفاده كنيد. 

حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۹۵ گرم) و حاوي ۲۱۸ كالري، ۴ گرم فيبر، ۵ گرم پروتئين، ۲ گرم چربي، ۴۶ گرم كربوهيدرات و البته تامين‌كننده ۱۰۷ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۲۱ درصد منيزيم و ۱۵ درصد ويتامين B۶. 

 

۲. كينوا 

ميزان پروتئين موجود در كينوا، تقريبا ۲ برابر بيشتر از برنج قهوه‌اي است. در ضمن، پروتئين كينوا سرشار از اسيدهاي آمينه ضروري‌اي است كه اين منبع كربوهيدراتي را به عنصر قدرتمندي براي بافت‌سازي و عضله‌سازي تبديل مي‌كند. اين تركيبات پروتئيني و فيبري در كنار چربي‌هاي سالم و كربوهيدرات درون كينوا، اثرات مثبتي بر قند خون باقي مي‌گذارند. به‌علاوه، كينوا ذاتا طعم و بافت سبك و نرمي دارد و خيلي هم سريع براي خوردن آماده مي‌شود. 

حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۸۵ گرم) و حاوي ۲۲۲ كالري، ۵ گرم فيبر، ۸ گرم پروتئين، ۴ گرم چربي، ۳۹ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۴۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۳۰ درصد به منيزيم و ۱۹ درصد به فولات. 

 

۳. جو پرك معمولي 

اضافه كردن جو پرك معمولي و انواع ديگر جو به رژيم غذايي، يكي از بهترين و ساده‌ترين راه‌ها دريافت فيبر غذايي بيشتر است. مصرف جو، خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، فشار خون بالا و بيماري ديابت نوع ۲ را كاهش مي‌دهد و پروتئين‌هاي عضله‌ساز را هم به بدن مي‌رساند. البته جو انتخابي شما نبايد حاوي هيچ نوع قند يا عنصر طعم‌دهنده ديگري باشد. حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده با آب (۲۳۴ گرم) حاوي ۱۶۶ كالري، ۴ گرم فيبر، ۶ گرم پروتئين، ۴ گرم چربي، ۳۲ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۶۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز و ۱۸ درصد به سلنيوم. 

 

۴. جو دوسر خردشده 

جو دوسر خردشده، بافت نرم‌تر و خوش‌مزه‌تري دارد، اما پختن آن كمي بيشتر از جو پرك طول مي‌كشد. با اين‌حال، استفاده از اين نوع جو واقعا به زحمتش مي‌ارزد. به‌گفته متخصصان، آنزيم‌هاي درون دستگاه گوارش به زمان بيشتري نياز دارند تا بتوانند به درون تركيبات جو دوسر خردشده نفوذ كنند. همين روند، جذب گلوكز را آهسته‌تر مي‌كند و جو دوسر خردشده را به گزينه بهتري براي افرادي تبديل مي‌سازد كه در معرض خطر ابتلا به بيماري ديابت قرار دارند. 

حجم مصرفي: ۱ فنجان ناپخته (۸۰ گرم) حاوي ۳۰۰ كالري، ۸ گرم فيبر، ۱۰ گرم پروتئين، ۵ گرم چربي، ۵۴ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۲۷ درصد از نياز روزانه بدن به منيزيم و ۴ درصد به پتاسيم. 


۵. جو پوست‌كنده 

جو پوست‌كنده فقط براي تهيه سوپ نيست. محققان سوئدي به اين نتيجه رسيده‌اند كه اگر از جو پوست‌كنده در وعده صبحانه استفاده كنيد، نوسان قند خون را در وعده ناهار حدود ۴۴ درصد و اين نوسان در وعده شام را حدود ۱۴ درصد كاهش مي‌دهيد. هرچه سطح قند خون بيشتر كنترل شود، انرژي پايدارتري خواهيد داشت و گرسنگي را كمتر تجربه خواهيد كرد. حجم مصرفي: يك فنجان پخته‌شده (۱۵۷ گرم) حاوي ۱۹۳ كالري، ۶ گرم فيبر، ۴ گرم پروتئين، ۱ گرم چربي، ۴۴ گرم كربوهيدرات و همچنين تامين‌كننده ۲۰ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۱۹ درصد به سلنيوم و ۱۶ درصد به نياسين. 

 

۶. گندم سياه 

هر ۲۸ گرم از گندم سياه حدود ۳ گرم فيبر و ۴ گرم پروتئين به بدن مي‌رساند،‌ و همچنين سرشار از مواد معدني مهم است. 

حجم مصرفي: هر ۲۸ گرم حاوي ۹۶ كالري، ۳ گرم فيبر، ۴ گرم پروتئين، ۱ گرم چربي، ۲۰ گرم كربوهيدرات و تامين‌كننده ۱۸ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز، ۱۵ درصد به مس و ۱۶ درصد به منيزيم. 

۶ منبع مهم كربوهيدرات براي لاغري

:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/15  ساعت: ۰۷

۶ خوراكي مهم براي تقويت سيستم ايمني

۱. ماست 
تركيبات پروبيوتيك كه در ماست‌هايي با همين نام وجود دارند، باكتري‌هاي سالم و مفيدي هستند كه عمليات پاك‌سازي ميكروب‌هاي بيماري‌زا را براي روده‌ها و دستگاه گوارش انجام مي‌دهند. اگرچه پروبيوتيك‌ها در قالب مكمل‌ها نيز قابل مصرف هستند،‌ اما محققان دانشگاه وين به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف ۲۰۰ گرم ماست پروبيوتيك به‌صورت روزانه، به‌اندازه مكمل‌هاي پروبيوتيك براي تقويت سيستم ايمني بدن اثربخشي دارد. البته شما بايد ماست‌هاي پروبيوتيكي را انتخاب كنيد كه حاوي قندهاي افزودني نباشند. بعضي از محققان مي‌گويند كه اگر بسته‌هاي ماست كمتر از ۸ گرم قند داشته باشند، گزينه مناسبي به‌شمار مي‌روند. 
مقدار مطلوب براي مصرف: ۲۰۰ گرم براي هر روز. 
۲. جو دوسر و جو معمولي 
اين غلات حاوي بتاگلوكان هستند كه نوعي فيبر ضدميكروب و آنتي‌باكتريال محسوب مي‌شود. به‌گفته محققان نروژي، قابليت‌هاي جو دوسر و جو معمولي از اين منظر حتي از اكيناسه هم بيشتر است. وقتي كه حيوانات از اين دو نوع غله استفاده مي‌كنند، احتمال مبتلا شدن آن‌ها به آنفلوآنزا و هرپس كاهش مي‌يابد. در ميان انسان‌ها نيز، مصرف اين دو نوع غله به تقويت سيستم ايمني بدن، تسريع روند بهبودي در زخم‌ها و كمك به فعاليت بهتر آنتي‌بيوتيك‌ها منجر مي‌شود. 
مقدار مطلوب براي مصرف: حداقل يك وعده از سه وعده مصرفي از غلات براي هر روز. 
۳. سير 
سير كه نزديكي زيادي با پياز دارد، حاوي عنصر فعالي به نام آليسين است كه با عفونت‌ها و باكتري‌ها مبارزه مي‌كند. محققان بريتانيايي به اين نتيجه رسيده‌اند كه مصرف عصاره سير به مدت ۱۲ هفته، شانس ابتلا به سرماخوردگي را حدود دوسوم كاهش مي‌دهد. مطالعات ديگري هم نشان مي‌دهند علاقه‌مندان به سير كه هفته‌اي بيش از ۶ حبه سير كامل مي‌خورند، شانس ابتلا به سرطان كولوركتال را ۳۰ درصد و شانس ابتلا به سرطان معده را ۵۰ درصد كمتر مي‌كنند.
 مقدار مطلوب براي مصرف: دو حبه خام براي هر روز و اضافه كردن سير به بيشتر وعده‌هاي غذايي در طول هفته. 
۴. سوپ مرغ 
محققان مي‌گويند كه مصرف سوپ مرغ خانگي، گسترش سلول‌هاي سفيد التهابي را در بدن مهار مي‌كند. اين يافته علمي از اهميت زيادي برخوردار است، چون علائم سرماخوردگي در واكنش به تجمع همين سلول‌هاي مخرب در لوله‌هاي برونشيال (bronchial tubes) به‌وجود مي‌آيند. دليلش اين است كه در فرآيند پختن مرغ، نوعي اسيد آمينه به نام سيستئين شكل مي‌گيرد كه در بدن شبيه به نوعي داروي برونشيت به‌نام استيل‌سيستئين عمل مي‌كند. آب نمك‌آلود اين سوپ نيز مخاط درون بدن را مانند داروهاي سرفه رقيق مي‌‌سازد. اضافه كردن ادويه‌ها و چاشني‌هاي مناسب مانند سير و پياز به سوپ مرغ نيز مي‌تواند قدرت تقويت‌كننده اين سوپ را براي سيستم ايمني بدن افزايش بدهد. مقدار مطلوب براي مصرف: وقتي كه احساس فرسودگي مي‌كنيد، حتما يك كاسه سوپ مرغ بخوريد. 
۵. چاي 
افرادي كه روزانه ۵ فنجان چاي مي‌نوشند و اين كار را به‌صورت مداوم انجام مي‌دهند، ميزان اينترفرون‌هاي (interferons) ضدويروس را در خون‌شان حدودا ۱۰ بار بيشتر مي‌كنند. اسيد آمينه‌اي كه مسئوليت اين تقويت‌كنندگي را بر عهده دارد، ال‌تيانين است كه هم در چاي سبز و هم در چاي سياه يافت مي‌شود. 
مقدار مطلوب براي مصرف: روزانه چندين فنجان چاي بنوشيد. 
۶. گوشت گوساله 
كمبود زينك (روي)، يكي از شايع‌ترين كمبودهاي تغذيه‌اي در ميان بسياري از مردم جهان است. شانس ابتلا به اين كمبود خصوصا در ميان گياه‌خواران و افرادي كه از گوشت گوساله استفاده نمي‌كنند، بيشتر مي‌شود، چون گوشت گوساله دقيقا بهترين منبع براي دريافت زينك است. متاسفانه حتي كمبود زينك به ميزان خفيف هم مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌ها را افزايش بدهد. اين درحالي است كه دريافت زينك به ميزان كافي براي رشد و تكامل سلول‌هاي سفيد خون ضرورت دارد و دقيقا همين سلول‌هاي هستند كه وظيفه تشخيص و نابودي عناصر مهاجم مانند باكتري‌ها، ويروس‌ها و ميكروب‌ها را بر عهده دارند. مقدار مطلوب براي مصرف: هر ۸۵ گرم از گوشت گوساله بدون چربي، حدود ۳۰ درصد از نياز روزانه بدن به زينك را تامين مي‌كند. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/15  ساعت: ۰۷

افزايش خطر ابتلا به ديابت با شب‌كاري

يكي از مطالعات اخير نشان مي‌دهد كار كردن در شيفت‌هاي شبانه چرخشي مي‌تواند شديدا براي سطح قند خون در بدن مضر باشد. گزارشي از اين مطالعه در Diabetes Care منتشر شده است. محققان در اين مطالعه، اطلاعات مربوط به بيش از ۲۷۰ هزار نفر از مردم بريتانيا را مورد بررسي قرار دادند و به اين نتيجه رسيدند كه اگر افراد در ساعات كاري نامنظم يا شيفت‌هاي شبانه چرخشي كار كنند، شانس ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را ۴۴ درصد نسبت به حالت عادي افزايش مي‌دهند. دكتر سلين وتر (از مسئولان اين مطالعه) مي‌گويد: شغل‌هاي شيفتي، خصوصا شيفت‌هاي شبانه، ريتم بيولوژيك و همچنين ريتم طبيعي اجتماعي را در انسان‌ها مختل مي‌كند و حتي به ريتم خواب هم صدمه مي‌زند. مجموعه اين اختلال‌ها، خطر ابتلا به اختلال‌هاي متابوليك، از جمله ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲، را افزايش مي‌دهند. 
يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهند كه هرچه افراد بيشتر در شيفت‌هاي شبانه نامنظم و چرخشي كار كنند، خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را بالاتر مي‌برند. براي مثال، كار شبانه به اندازه ۳ نوبت در ماه با افزايش خطر ۲۴ درصدي ابتلا به ديابت نوع ۲ همراه مي‌شود، درحالي كه اگر اين ميزان به بيشتر از ۸ نوبت در ماه برسد، خطر ابتلا به ديابت نوع ۲ نيز از ۳۶ درصد مي‌گذرد. دكتر وتر مي‌گويد: «مطالعه ما، يكي از اولين مواردي است كه رابطه دوز-واكنش را نشان مي‌دهد؛ يعني به ما مي‌گويد كه هرچه افراد بيشتر در شيفت شبانه كار كنند، احتمال ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ را هم بالاتر مي‌برند». با اين‌حال، كار كردن به‌صورت دائمي در شيفت شب با افزايش خطر ابتلا به بيماري ديابت مرتبط نيست. محققان مي‌گويند كه چنين افرادي مي‌توانند خودشان را با برنامه شبانه سازگار كنند. در ضمن، افرادي كه ذاتا به بيداري در ساعات شب تمايل دارند، راحت‌تر چنين سازگاري‌اي را تجربه خواهند كرد. 
به توصيه متخصصان، افرادي كه نمي‌توانند از كارهاي شبانه خودداري كنند، مي‌توانند خطرات احتمالي براي سلامتي خودشان را از اين راه‌ها كاهش بدهند: رژيم غذايي سالم، مراقبت از وزن، ورزش منظم و خواب كافي در ساعات استراحت. لازم به ذكر است كه اين يافته‌ها نمي‌توانند رابطه علت و معلولي مستقيمي را بين كار شيفتي و ابتلا به بيماري ديابت نوع ۲ اثبات كنند. با اين‌حال، مطالعات اخير نيز نشان داده‌اند كه كار شيفتي با احتمال مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي، بيماري ديابت و همچنين سرطان مرتبط است. 
:
برچسب‌ها:

نويسنده :healthposts
تاريخ: 1397/1/15  ساعت: ۰۷

آهسته غذا بخوريد تا لاغر شويد!

اگر به اندازه‌اي سريع غذا مي‌خوريد كه لقمه‌هاي غذا را تقريبا بدون جويدن قورت مي‌دهيد، بايد هرچه زودتر اين عادت نادرست را كنار بگذاريد و تلاش كنيد كه آهسته غذا خوردن را به الگوي هميشگي‌تان تبديل كنيد. محققان ژاپني در يكي از مطالعات اخيرشان به اين نتيجه رسيده‌اند كه آهسته غذا خوردن براي كاهش دادن اضافه‌وزن مفيد است. گزارشي از مطالعه آنان در BMJ Open منتشر شده است. به‌گفته محققان، نكته ديگري كه براي كاهش وزن اهميت دارد، پرهيز از خوردن ميان‌وعده‌ها و خوراكي‌ها پس از شام و همچنين خودداري از مصرف غذا در ۲ ساعت منتهي به خواب شبانه است. يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهند كه اجرايي كردن همين تغييرات ساده در سبك زندگي، اندازه دور كمر را كاهش مي‌دهد و با پايين آوردن ميزان ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي مرتبط است. 

در مقايسه با افرادي كه سريع غذا مي‌خورند و غذاي خودشان را قورت مي‌دهند، افرادي كه با سرعت عادي غذا مي‌خورند حدودا ۲۹ درصد كمتر با شانس ابتلا به چاقي مواجه هستند. به‌علاوه، افرادي كه سرعت غذا خوردن را از ميزان عادي هم پايين‌تر مي‌آورند، احتمال ابتلا به چاقي را هم ۴۲ درصد كمتر مي‌كنند. محققان مي‌گويند افرادي كه آهسته غذا مي‌خورند، معمولا از سلامت عمومي بالاتري نسبت به ديگران برخوردار هستند و حتي سبك زندگي سالم‌تري هم دارند. با اين‌حال، اين مطالعه ثابت نمي‌كند كه سرعت غذا خوردن مستقيما باعث ابتلا به چاقي مي‌شود يا از آن جلوگيري مي‌كند، بلكه فقط رابطه‌اي را بين اين عامل‌ها نمايان مي‌سازد. 
دكتر ديويد كاتز (مدير Yale-Griffin Prevention Research Center) با توجه به يافته‌هاي اين مطالعه مي‌گويد: «عادت‌هايي كه توجه و تمركز بر غذا خوردن را افزايش مي‌دهند، مي‌توانند هم به كاهش وزن كمك كنند و هم نقش مثتبي در حفظ سلامت عمومي داشته باشند». درواقع آهسته غذا خوردن، از ويژگي‌هاي افرادي است كه با تمركز و توجه كافي غذا مي‌خورند. در ضمن، آنان عمدتا انتخاب‌هاي غذايي آگاهانه‌تري دارند و در غذا خوردن بيشتر به كيفيت اهميت مي‌دهند، نه به كميت. به‌گفته دكتر سامانتا هلر (متخصص تغذيه در دانشگاه پزشكي نيويورك)، آهسته غذا خوردن به بدن ما زمان كافي مي‌دهد تا احساس سيري و رضايتمندي از غذا خوردن را به‌موقع ايجاد كند و درنتيجه مانع از پُرخوري مي‌شود. به همين دليل هم افرادي كه سريع‌تر غذا مي‌خورند، اساسا كالري بيشتري نسبت به نياز بدن‌شان دريافت مي‌كنند. به‌علاوه، غذا خوردن سريع با خطر بالاي ابتلا به مرض چاقي، بيماري‌هاي قلبي-عروقي و همچنين سندرم متابوليك مرتبط است. اين متخصص مي‌گويد: «در بسياري از كشورهاي اروپايي، آهسته غذا خوردن همچنان رواج دارد. اما در كشوري مانند آمريكا، بيشتر افراد خيلي سريع غذا مي‌خورند». 
:
برچسب‌ها:

[ ]